Tárgy neve: Közösségi élet erkölcsi szempontjai
Tárgy kódja: HXXERO0018AX
Óraszám: N: 2/0/0, L: 10/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar
Tárgyfelelős oktató: Dr. Laurinyecz Mihály

A kurzus célja, hogy mélyítsen néhány erkölcsi kérdés teológiai ismeretét, az elvek gyakorlati alkalmazásának képességeit, amelyek a pedagógus és nevelő munkájában, hivatásában gyakran előkerülnek. Ezek alapján tárgyaljuk a pedagógusok szakmai etikai kódexének kérdéskörét, az iskolai közösségépítés felelős magatartását mind a pedagógusi körön belül, mind a diákok körében, illetve a család-iskola viszonylatában. Elemzünk néhány destruktív magatartási formát, mint például a klikkesedést, a tekintélyrombolást, a munka alóli kihúzást, illetve a talpnyalás és kedvencnevelés magatartását. Tárgyaljuk az iskolai értékelés szempontjait: igazságosság, irgalmasság, esélyegyenlőség a különböző adottságokban mind pedagógus-pedagógus, elöljáró-pedagógus, mind pedagógus-diák viszonylataiban. Kitérünk a szabadság és törvény: felelősség kérdésköreire, valamint a kommunikációs nehézségek etikai kérdéseire (diszkréció a digitális információ és véleményhuzatban). Tárgyalunk néhány helyzetet szülő-nevelő, család-iskola kapcsolatára vonatkozóan, illetve az igazmondás-hazugság-diszkréció pedagógus/diák/szülő viszonylatában.

Kötelező irodalom:

Tomka Ferenc: A közösség teológiája http://tomkaferenc.hu/lelkipasztorkodas/kozosseg/a-kozosseg-teologiaja/

Ajánlott irodalom:

Alszeghy Zoltán: Kereszténység és közösség - tanulmányok a kisközösségekről, Róma, 1981. ISBN: 2399970685200

hittanár-nevelőtanár HONH-XHN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév HTK
hittanár-nevelőtanár HMLH-XHN2 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 2 félév HTK
hittanár-nevelőtanár HOLH-HN osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév HTK
hittanár-nevelőtanár HOLH-XHN osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév HTK
hittanár-nevelőtanár HONH-HN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév HTK
katekéta-lelkipásztori munkatárs HALH-KL alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév HTK
katolikus közösségszervező HANH-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév HTK
katolikus teológus HOLH-T osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév HTK