Tárgy neve: Minták eltérésének statisztikai elemzése
Tárgy kódja: BBLPS11600
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Soltész-Várhelyi Klára

A tárgy célja olyan gyakorlati statisztikai tudás felépítése, melyre a hallgató bátran támaszkodhat a műhelymunkák megírása során. Módszere a statisztika alapvető fogalmainak és működési logikájának átismétlése, a pszichológiában használt egyszempontos statisztikai eljárások elméleti hátterének megismerése és használatuknak számítógépen történő bemutatása, gyakorlása. További információ: http://stathelp.hu

Részletes tematika:

Kísérleti elrendezések – minták kialakításának módszertana, összefüggő és független mintás elemzések elmélete, hasonlóságaik, különbségeik.

Egy minta jellemzése – egymintás t-próba elmélete és gyakorlata.

Két minta parametrikus összehasonlítása – megismerkedés az összefüggő és független mintás t-próba elméletével és gyakorlatával.

Két minta nemparametrikus összehasonlítása. Független minták esetén Mann-Whitney, Wilcoxon rangösszeg, Kolmogorov-Smirnov Z, Moses extreme reaction test, 2x2-es táblákon Khi-négyzet és alternatívái. Összefüggő minták esetén: Wilcoxon előjeles rangteszt, előjelteszt, McNemar teszt.

Több minta parametrikus összehasonlítása – egyszempontos ANOVA elemzések elméleti háttere és gyakorlati megvalósítása, One-Way ANOVA és Repeated Measures ANOVA. Kontaszt-kiosztások és Post-hoc vizsgálatok.

Több minta nemparametrikus összehasonlítása. Független minták esetén Welch, Kruskal-Wallis teszt és Medián teszt valamint Khi-négyzet próba nagyobb kereszttáblákon. Összefüggő minták esetén Greenhous-Geisser korrekció, Friedman ANOVA és Cochran Q teszt. Valamint a próbákhoz végezhető lehetséges utóvizsgála

tok és korrekciók.

Kérdőívek megbízhatóságának vizsgálata Cronbach alfa érték számítása.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Vargha András. (2007) Matematikai statisztika. Pszichológiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal. Budapest: Pólya Kiadó.

Ajánlott irodalom:

Andy Field (2013) Discovering Statistics Using SPSS 4th edition, SAGE Publications Ltd.

Székelyi Mária – Barna Ildikó (2002) Túlélőkészlet az SPSS-hez Bp. Typotex.

Ketskeméty László (2005) Izsó Lajos: Bevezetés az SPSS programrendszerbe Bp. ELTE Eötvös Kiadó.

Sajtos László – Mitev Ariel. (2007) Spss kutatási és adatelemzési kézikönyv Bp. Alinea Kiadó.

pszichológia BALB-XPS alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK