Tárgy neve: Modern és kortárs filmelméletek
Tárgy kódja: BBNST03100
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Zalán Márk Dániel

A kurzus a napjainkban is élő és egymással is vitatkozó kortárs filmelméleteket tekinti át és rendszerezi oly módon, hogy figyelembe veszi a korunk művészetelméleti diskurzusaiban elfoglalt helyüket. A közelmúltban megjelent magyar nyelvű szakirodalomra támaszkodva foglalkozik David Bordwell, Gilles Deleuze, Stephen Heath, Tom Gunning, Torben Grodal, Thomas Elsaesser és mások munkásságával, a kritikai elméletek (feminizmus, posztkolonialitás) hatásaival. Tárgyalja a meghatározó hazai filmelméleti kutatásokat is.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

KOVÁCS András Bálint (szerk.): A kortárs filmelmélet útjai. Budapest: Palatinus, 2004. ISBN 963 9487 66

DELEUZE, Gilles: Az idő-kép. Budapest, Palatinus 2008.  ISBN 978 963 9651 99 9

A Metropolis c. folyóirat tematikus, filmelméleti számai 1997/2; 2000/4; 2005/2.

Ajánlott irodalom:

BRAUDY, Leo – COHEN, Marshall: Film Theory and Criticism. An Introduction. Oxford University Press, New York, 2000. ISBN 0195158172

FUERY, Patrick: New Developments in Film Theory. London: MacMillan Press, 2000. ISBN 0-333-74491-8

VIRGINÁS, Andrea (ed.) : Cultural Studies Approaches in the Study of Eastern European Cinema.

Spaces, Bodies, Memories, Cambridge Scholars Publishing, 2016 ISBN 9781443800594

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeretek a kortárs film-, művészet- és kritikai elméleti hullámok kapcsolódásairól, alapműveiről.

b) képességei

Rendszerező, kapcsolatteremtő képesség.