Tárgy neve: Német óvodai foglalkozás módszertana
Tárgy kódja: BBNON00500
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Karainé dr. Gombocz Orsolya

Elsajátítandó ismeretanyag:

A hallás utáni szövegértés és az imitációs beszédkészség alapozása. A hallás utáni szövegértés fejlesztésének lehetőségei játékos gyakorlatok formájában. A gyermekfolklór és a mese szerepe az óvodában. A játék mint alapvető oktatási módszer, annak receptív és aktív folyamata. Beszédfejlesztő foglalkozások tervezése. Nyelvi játékok tanításának lépései a német óvodai foglakozásokon. Grammatikai jelenségek bevezetésének a lehetőségei. Játékos nyelvtani gyakorlatok tervezése, előkészítése, levezetése. Nyelvi hibák típusai, javítási lehetőségek. Drámapedagógiai eszközök és alkalmazásuk, a gyermek képzeletének dramatikus kifejezése. Szövegek alkalmazása a drámai nevelésben. Folklór és hagyományőrzés az óvodában. A gyermek mint élményt befogadó alany. Az óvodapedagógus személyisége. Óvodai foglalkozásokon kívüli programok előkészítése, ünnepek szervezése, német nyelvű programok összeállítása.

Kialakítandó kompetenciák:

A tananyagként felsorolt témák elméleti ismerete és gyakorlati alkalmazásának a képessége (foglalkozási vázlatok készítése). A német nyelvű szakterminológia ismerete. A szóbeli kezdő szakasz módszertani jellemzőinek és lépéseinek ismerete.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibl

iográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező szakirodalom:

1. Jäger-Manz, Monika: „Ich sag’ dir was!”. Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1998. ISBN: 963 19 3262 1

2. Petőcz Jánosné: Ausgewählte Probleme der frühen Fremdsprachenvermittlung Deutsch. Eötvös József Lehrerbildungshochschule, Baja, 1993.

3. Talabér Ferencné: Methodik der deutschen Beschäftigungen in den deutschen Nationalitätenkindergärten. Lehrmaterial für die Ausbildung von deutschen Nationalitätenkindergärtnerinnen. Budapest, Tankönyvkiadó, 1989.

Ajánlott szakirodalom:

1. Storch, Günther: Deutsch als Fremdsprache – Eine Didaktik. Padeborn, Wilhelm Fink Verlag, 1999. ISBN: 978-3-8252-8184-7

2. Huneke, Hans-Werner- Steinig, Wolfgang: Deutsch als Fremdsprache. Berlin, Erich Schmidt Verlag, 2013. 117-279. old. ISBN: 978 3 503

óvodapedagógus [nemzetiségi óvodapedagógus (német)] BANP-XOPN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK