Tárgy neve: Nemzetközi politika és művészet
Tárgy kódja: BBNPO07900
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Fejes János

A tárgy a nemzetközi politikai kapcsolatok művészeti lecsapódását vizsgálja, elsősorban a populáris kultúra filmes és könnyűzenei termékein keresztül keresztül, s mint ilyen, kiegészítő tárgy a nemzetközi diplomáciatörténet politika-központúságához képest. A nagy horderejű döntések, változások, háborúk elsősorban kritikai attitűddel hatottak a modern művészetek formálódására, elég az 1968-as diákmozgalmak vagy a Vietnámi háború messze terjedő hullámaira gondolunk (filmek, hippi-mozgalom, Woodstock), melyek megkésve ugyan, de Magyarországra is begyűrűztek. A kapitalizmus-kritika és globalizáció-ellenes korai mozgalmak (punk), valamint a jórészt céltalan anarchizmus művészeti kifejeződései a kortárs irányzatokban zárja a történelmi előképekre is hangsúlyt fektető kurzus.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Keserű József: Lehetnek sárkányaid is – A fantáziavilágok építése mint kulturális gyakorlat, Prae Kiadó, 2021. 207-223, 268-294. oldalak.
Kárpáti György: A képregényfilm rövid története, In: Kárpáti György (szerk.): A képregényfilm – Válogatott tanulmányok, Vertigo, 2020. 9-45. oldalak.
Tóth Csaba: A sci-fi politológiája, Athenaeum Kiadó, 2016. 95-128. oldalak.
Földi Bence: Félelem és politika a Star Warsban – avagy a birodalom, amely intézményesítette a félelmet. In: Tóth Csaba (szerk.): Fantasztikus világok – Társadalmi és politikai kérdések a képzelet világaiban, Athenaeum, 2017. 62-85. oldalak.
Norbert Frei: 1968 – Diáklázadások és globális tiltakozás, Corvina Könyvkiadó, 2008. 27-69. oldalak.

="csB01248B">Fejes János: Nemzeti romantikával a globalizáció ellen – A kereszténység előtti Európa és az extrém metal esete, In: Botos Máté (szerk.): A politika reprezentációja a kortárs könnyűzenében, L’Harmattan Kiadó, 2020. 117-128. oldalak.
Pintér Melinda: Trump-adminisztráció zenei kritikája – A protest-dalok legújabb virágkora az Egyesült Államokban. In: Botos Máté (szerk.): A politika reprezentációja a kortárs könnyűzenében, L’Harmattan Kiadó, 2020. 108-116. oldalak.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a nemzetközi politika főbb fejleményeit a 20. század második felében.
Ismeri a főbb audiovizuális művészeti formák a 20. század második felében.
Tisztában van a nemzetközi politika és a művészet közötti kapcsolatokkal.
Tisztában van a legmeghatározóbb nemzeti és nemzetközi társadalmi, politikai és gazdasági kérdésekkel.
Fel tudja tenni az interdiszciplináris tudományterület alapvető kérdéseit.
Ismeri az önálló tudományos munka akadémiai kritériumait és értékelésének szempontjait.
b) képesség
Képes felismerni, megtalálni és ábrázolni a különböző egyedi művészeti formákat.
Képes a nemzetközi politika és a különböző művészeti irányzatok közötti összefüggéseinek feltárására, történeti és logikai összefüggéseik megértésére.
Képes a politikai és a gazdasági folyamatok, jelenségek komplex értelmezésére, etikai aspektusainak fölismerésére.
Képes társadalmi, gazdasági és politikai problémák azonosítására, a lehetséges válaszok értelmezésére, összevetésére, kritikai elemzésére.
Képes a tudományterület eredményeinek önálló követésére, elméletei és modelljei értelmezésére, alkalmazására és hasznosítására.

s="cs73E255B">
Képes az önálló munkájához szükséges módszerek alkalmazására, adatok kezelésére és interpretálására.
c) attitűd
Interdiszciplinaritás iránti fogékonysággal, innovatív megközelítések iránti érzékenységgel rendelkezik.
Körültekintő, érdeklődő és fogékony a társadalmi problémákra.
Tágabb összefüggéseket keres a kultúra, a politika, a gazdaság és a társadalom jelenségeinek vizsgálatakor.
Kritikai gondolkodás jellemzi.
Felelősségteljes, toleráns magatartást tanúsít, mások véleményét tiszteletben tartja.
Naprakész és igényli tudása állandó bővítését.
Mind egyéni, mind csoportos, felelősségteljes szakmai munkára alkalmas.
d) autonómia és felelősség
Önállóan végzi munkáját, eredményeit szakmailag megalapozott érvekkel támasztja alá.
Véleményét önállóan, alternatívák igénylésével, megjelenítésével és azok iránti nyitottsággal képviseli.
Problémafeltárásban, elemzésben és gondolkodásában autonóm.
Interdiszciplináris tájékozottságának megfelelően komplex megközelítésmód jellemzi.
Felelősségteljesen vesz részt kutatási és fejlesztési projektekben.
Példát mutat és mintát ad társainak és a környezetében dolgozóknak.

politikatudományok BANT-XPT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK