Tárgy neve: Országismeret Amerikai Egyesült Államok
Tárgy kódja: BBLAN00400
Óraszám: N: 0/0/0, L: 15/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Pintér Károly

A szeminárium célkitűzése, hogy az elsőéves angol szakos hallgatókat alapvető országismereti információkkal lássa el a legnépesebb és legbefolyásosabb angol nyelvű országgal, az Amerikai Egyesült Államokkal kapcsolatban. A tárgy nem történelmi jellegű, elsősorban a mai USA bemutatására, politikai, társadalmi, kulturális intézményrendszerének áttekintésére, legfontosabb hagyományainak bemutatására törekszik. Ezen belül külön hangsúlyt kap a magyar viszonyokkal való összehasonlítás és szembeállítás, valamint az egyes területek alapvető szókincsének elsajátítása. A tárgy célja továbbá, hogy a hallgatókat felkészítse a USA történelmét áttekintő előadás kellő megértésére.

A főbb témák: az ország természet- és gazdaságföldrajzának alapjai, régiói és népessége; etnikai viszonyok és azok társadalmi-kulturális jelentősége; értékek és alapelvek; államforma, politikai berendezkedés, választási rendszer, pártok; jogrendszer és sajátosságai; társadalmi szerkezet és változásai; életmód, szokások, szabadidő, szórakozás, sport; alap-, közép- és felsőfokú oktatási rendszer; vallási hagyományok; tömegkommunikáció; az ország nemzetközi szerepe és külkapcsolatai.

Kötelező irodalom:

FODOR Júlia, PINTÉR Károly, Land Rover : a survey course on the British Isles and the USA, Budapest, HEFOP Bölcsész Konzorcium, 2006 (elektronikus tananyag), ISBN 963-9704-42-3

Ajánlott irodalom:

HAJDÚ Réka (szerk.), Cultural relations, Budapest, Akadémiai K., 2010, ISBN 978-963-05-8967

-3

TIERSKY, Ethel, TIERSKY , Martin, The U.S.A. : customs and institutions, White Plains NY, Pearson-Longman, 2001, ISBN 0-13-026360-5

DATESMAN, Maryanne Kearny, CRANDALL, JoAnn, KEARNY , Edward N., The American ways, White Plains NY, Pearson-Longman, 1997, ISBN 0-13-342015-9

CROWTHER , Jonathan (szerk.), Oxford guide of British and American culture, Oxford, Oxford University Press, 1999, ISBN 0-19-431332-8

anglisztika BALB-AAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK
angol nyelv és kultúra tanára BMLP-XAN4 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés BRLX-XRI Részismeret Levelező magyar 2 félév BTK