Tárgy neve: Összefüggő komplex külső iskolai szakmai gyakorlat (műveltségterület)
Tárgy kódja: BBLTI64000
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/12/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr. Juhász Márta Klára

A tárgy célja:

A tanítói pályához szükséges kompetenciák intenzív fejlesztése, a pályaszocializáció elősegítése, a teljes tanítói szerepkör gyakorlása. Specifikus célok:

·                     az iskola dokumentumainak teljes körű megismerése,

·                     1–4. osztályban valamennyi tantárgy tanításában, 1–6 osztályban egy kötelezően választott műveltségterületen az oktató-nevelő munkához szükséges elméleti ismeretek tudatos alkalmazásának elősegítése,

·                     a tanulási folyamatok tervezésének, szervezésének és irányításának, a tanulási alapkészségek, képességek differenciált fejlesztésének, a tanulási eredmények ellenőrzésének és értékelésének intenzív gyakorlása,

·                     az ismeretek önálló, kritikus feldolgozására való képesség erősítése,

·                     felkészítés a tanítási órán kívüli nevelési feladatok ellátására, a közösségi feladatvállalás és felelősségérzet erősítése,

·                     nevelési szituációk, konfliktushelyzetek megoldására való képesség fejlesztése,

·                     a környezettel (gyerekekkel, szülőkkel, kollégákkal, más partnerekkel) való kommunikáció és együttműködés készségének alakítása, a különbözőségek elfogadásának, tolerálásának erősítése,

·                     a személyes felelősségérzet növelése,

·                     az önismeret, és a saját tevékenységre való kritikus reflektálás, önértékelés képességének a fejlesztése,

·                      az ismeretgyarapítás, a szakmai önképzés, önművelés igényének növelése,

a csoportban (nevelőtestületben) való munkavégzés, a kollegialitás készségének gyakorlása.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Óraelemzési szempontok. 2000. ELTE TÓFK

Tájékoztató és feladatgyűjtemény a gyakorlati képzés pedagógiai-pszichológiai feladataihoz. 2003. Szerk.: Hunyady Györgyné. ELTE TÓFK

Terminológiai jegyzék. 2000. Szerk.: Békési Ágnes. ELTE TÓFK

Didaktika. Elméleti alapok a tanítás tanulásához. Elméleti alapok a tanítás tanulásához. 2007. Szerk. Falus Iván. Nemzeti Tankönyvkiadó

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)     tudása

-      Ismeri a 6-12 éves gyerekek személyiségfejlődését, az első iskolaéveknek a személyiség formálódásában betöltött szerepét.

-      A 6-12 éves gyerekek oktatásához változatos és életkornak megfelelő, korszerű módszertani eszköztárral rendelkezik.

-      Megfelelő didaktikai eszközök megválasztásával segíti a tanulási folyamatokat, a kulcskompetenciák fejlesztését.

-      Tisztában van az értékelés funkcióival és módszereivel, azokat életkornak megfelelően alkalmazza.

-      Ismeri a tanulási, nevelési környezet szerepét, tisztában van az inkluzív neve

lés lehetőségeivel és módszereivel az első hat iskolaévben.

-      Biztos szakmai ismeretekkel rendelkezik az 1-4. évfolyamon valamennyi, továbbá az 1-6. évfolyamon egy műveltségi területen (vagy a nemzetiségi nevelés szaktudományos és tantárgy-pedagógiai megalapozása terén).

-      Idegen nyelvi műveltségi területen felsőfokú, C1-es idegen nyelvi kompetenciákkal rendelkezik.

b)    képességei

-      A 6-12 éves gyermekek előzetes tudására, tapasztalataira épít, kreatívan szervezi meg a tevékenységeket. A közös munkát módszertanilag felkészülten irányítja.

-      Nyugodt, támogató tanulási környezetet biztosít.

-      Figyelembe veszi a tanulók eltérő igényeit, képes egyénre szabott értékelési módszereket használni, mellyel segíti a gyermek önértékelési képességének alakulását.

-      Képes a 6-12 éves gyermekek differenciált oktatására, nevelésére.

-      Folyamatosan tájékozódik a szakirodalomban, új ismereteit napi munkájába beépíti.

-      A gyerekek családjával kölcsönös tiszteletre és bizalomra épülő kapcsolatot alakít ki.

-      Szakszerűen, közérthetően és hitelesen kommunikál, képes a nevelést érintő kérdésekben a családokat támogatni.

-      Együttműködik a nevelési folyamat többi szereplőivel és velük szakmai párbeszédet folytat.

-      Képes a tanítói munkára irányadó szakmai, etikai és jogi szabályozókhoz igazodni, a szabályozók változtatásához javaslatokat előterjeszteni.

-      Szakmai döntései mellett képes érvelni, munkájáról önreflexiót készíteni.

tanító BALP-XTI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 8 félév BTK