Tárgy neve: Society and Politics in the Contemporary Near East
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Mohamad Sam

A kurzus célja, hogy általános rálátást nyújtson a közel-kelet etnikai, vallási, történelmi, és politikai dilemmáira, konfliktusaira a 20.század második felében és a 21. század elején, valamint elemezze azokat. A kurzus a következő témákat fogja tartalmazni:

-          Az iráni forradalom: evolúció, következmények, és jelen állapot.

-          A kurd dilemma

-          Törökország és az új tipusú Ottoman közösség.

-          Iszlám fundamentalizmus, politika, és terrorizmus.

Az arab tavasz: okai és hatása. (ez a szegmens elemezni fogja több arab ország helyzetét)

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Khader, B. (2018). Shifting geopolitics in the Arab World 1945-2017. Mediterranean Academy of Diplomatic Studies. Malta.

Kristina, K. ed. (2015). Geopolitics and democracy in the Middle East.  FRIDE. Madrid, Spain.

Kamrava, M. (2005). The Modern Middle East. University of California Press, Ltd. London, England

Macdonald, H. (2002). Geopolitics and Middle East Conflict. Institute for forsvarsstudier (IFS). Oslo, Norway.

Macdonald, H. (2002). Geopolitika és közel-keleti konfliktus Forsvarsstudier (IFS) intézet. Oslo, Norway.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)    tudása

- A hallgatók mélyreható tudást fognak szerezni A Közel-Kelet fő konfliktusainak okairól, következményeiről, és jelen helyzetéről.

-A hallgatók mélyebben fogják elemezni a nem arab országok befolyását és céljait a Közel-Keleten.

- A hallgatók tanulni fognak az arab tavasz okairól, következményeiről, és jelen helyzetéről.

-A hallgatók meg fogják tanulni, hogy hogyan elemezzék a Közel-Kelet fejlődését és formáljanak vele kapcsolatban saját véleményt.

-A hallgatók követni fogják a nemzetközi eseményeket, olvasni fognak a vitatott történésekről, és több nézőpontot figyelembe véve vitatják azt meg.

o:p>

szakértelem-

Geopolitikai és régiós különbségek elemzése globális skálán

- Érvelő- és konfrontációs képesség fejlesztése interaktív szeminárium, egyéni kutató munka, és prezentáció által.

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK