Tárgy neve: Szociális és gyermekvédelmi jog
Tárgy kódja: BMLGP00900M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Gondoskodáspolitikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Lakatos Hedvig

A szociális és gyermekvédelmi jogi ismeretek keretében bemutatásra kerülnek a szociális és a gyermekvédelmi ellátórendszer szereplői, a rájuk vonatkozó jogi előírások, valamint ezeken a területeken a hatósági és szolgáltató jellegű tevékenységek elhatárolása, jellemzői.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

A felkészüléshez szükséges hatályos jogszabályok jegyzékét a hallgatók részére az előadások során adja át az előadó. A tananyag részét képezik az előadásokon bemutatott diákon szereplő ismeretek.

Nagykommentár a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényhez, Szerk.: Hoffman István, Mattenheim Gréta, Szerzők: Csák Andrea, Ecsédi Orsolya, Füzi-Rozsnyai Krisztina, Hoffman István, Izsa Szabolcs, Lakatos Hedvig, Pánczél Áron, Tóth Zsófia, Kiadás dátuma: 2016, Kiadó: Wolters Kluwer

Nagykommentár a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvényhez, Szerk.: Mattenheim Gréta, Szerzők: Deli Judit, Feffer Zsuzsanna, F. Rozsnyai Krisztina, Gulyásné Kovács Erzsébet, Hoffman István, Katonáné Pehr Erika, Lantai Csilla , Mattenheim Gréta, Nádai Erika Rózsa, Pánczél Áron, Szalay Éva, Vida Zsuzsanna, Kiadás dátuma: 2017, Kiadó: Wolters Kluwer

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri és nemzetközi kontextusban is vizsgálja a hazai jóléti folyamatokat, a magyarországi trendeket és adatokat, valamint szakpolitikai reformokat.

Rendelkezik az ágazati intézm&ea

cute;nyrendszer ismeretével, különös tekintettel az egészségügyi, köznevelési, szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekre és szolgáltatásokra.

Tisztában van a jogi alapfogalmakkal, és az ágazatra vonatkozó speciális jogszabályi előírásokkal, valamint alapvető pénzügyi, gazdasági és minőségbiztosítási ismeretekkel rendelkezik.

b) képességei

Képes a gondoskodáspolitika területének tudományos színvonalú kutatására és elemzésére.

Képes kreatív és projektszemléletű gondolkodásra, pályázatok előkészítésére, végrehajtására.

Megfelelő szakterületi jártassággal rendelkezik a gyakorlati problémák kezeléséhez.

Képes a tevékenységére vonatkozó jogszabályok megfelelő megismerésére, értelmezésére, alkalmazására, és az államigazgatás rendszereiben való eligazodásra.

c) attitűdje

Hivatása iránt elkötelezett és motivált.

Munkavégzésében precizitás és igényesség jellemzi.

Vezetői kompetenciái megfelelő elemzőkészségen, empátián és döntőképességen alapulnak.

d) autonómiája és felelőssége

Biztosítja a rábízott szervezet megfelelő működését.

Elkötelezett a keresztény értékek és a hivatását jellemző társadalmi normák – különös tekintettel az emberi méltóság és emberi jogok, szabadság, igazság és igazságosság, szociális szeretet, szolidaritás, szubszidiaritás, valamint közjó – mellett.

gondoskodáspolitikai tanulmányok BMLT-XGPT mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK