Tárgy neve: The representation of politics and power in contemporary popular culture
Tárgy kódja: BMNPO01000A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Fejes János

A kurzus célja, hogy mélyebb betekintést nyújtson a kortárs népkultúra különféle aspektusainak és műfajainak a hatalommal és a politikával való kapcsolatához. A tantárgy módszertana a művészet filozófia és az irodalomelmélet, a politikai filozófia és a történelem összekapcsoló elemeit fogja használni. A fő hangsúlyt a következő témákra összpontosítanák: 1) a hatalom ábrázolása; 2) a nemzeti történelem és a kulturális örökség ábrázolása (pl. Mitológia); 3) a kortárs politikai válsághoz való viszony (pl. Migráció, közel-keleti helyzet és ökológiai aggályok); 4) a hatalommal való kapcsolat. A tanfolyam a 20. század végétől napjainkig az említett témákhoz kapcsolódó zene, képregények, filmek és TV-sorozatok jelenetét fedné le. A bevezető beszélgetések rövid részét követően a hallgatók előkészítéseket készítenek a befogadási tanulmányok elméleti keretének és a politikai filozófiának felhasználásával, hogy elemezzék az egyik vagy a népszerű kulturális műalkotások sorozatát, miközben a fenti témák bármelyike ??kiemelkedő. A kurzust rövid írásbeli vizsga zárja le. A hallgatók számától függően az előadások csoportos vagy egyéni munka eredményeként kerülhetnek megrendezésre. A tanfolyam nyitva áll minden humán és társadalomtudományi hallgató számára, esztétikai és politikai tudományok iránt is. A kurzus nyelve angol. Az irodalomhoz való hozzáférést vagy a budapesti közkönyvtárak, vagy speciális kötetek esetén az előadó biztosítja.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

- John FISKE, Understanding Popular Culture, New York, Routledge, 2011.

- Noel CARROL, The Philosophy of Horror or the Paradoxes of the Heart, New York, Routledge, 1990.

- Northrop FRYE, Anatomy of Criticism, Toronto, University of Toronto Press, 1990.

- Roy SHUKER, Understanding Popular Music, New York, Routledge, 1994.

- Wolfgang ISER, The Range of Interpretation, New York, Columbia University Press, 2000.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

yle="width:467.8pt;border:solid windowtext 1.0pt; border-top:none;mso-border-top-alt:dotted windowtext .5pt;mso-border-alt: solid windowtext .5pt;mso-border-top-alt:dotted windowtext .5pt;background: #FFFF99;padding:2.85pt 5.4pt 2.85pt 5.4pt;height:14.8pt" valign="top" width="780">

pl.:

a)   tudása

- A hallgató átfogó képet kap a politikai reprezentáció problémaköréről

-…Ismeri a kortárs művészet és kultúra politikai reprezentációt érintő megnyilvánulásait

- ismeri a kortárs kultúra főbb ágazatait

b)   képességei

- A hallgató képes értelmezni a kortárs kultúra jelenségeit

- képes lesz megérteni és elemezni a politika reprezentációját a kulturális jelenségekben és műalkotásokban

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK