Tárgy neve: Vallás a római korban főkollégium
Tárgy kódja: BBLTR12100
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Vass Lóránt

A római vallási élet egy nagyon összetett, számtalan egymással folyamatos párbeszédben levő vallási megnyilvánulási formából, idegen és ősi kultuszokból, személyes és hivatalos elemekből álló rendszer volt. A kurzus folyamán elsősorban a vallási alapfogalmakkal ismerkedhetnek meg a hallgatók, de nagy hangsúlyt kap az egyén és vallás kapcsolata, az egyén által megélt vallásos élet is. A kurzuson szó esik az állam és vallási élet viszonyáról is. Sorra vesszük a római kor legfontosabb vallásos kultuszait és megvizsgáljuk azok kapcsolatrendszerét. A hallgatók elsősorban a római vallási életet meghatározó és szabályozó mechanizmusait, szabályrendszereit ismerhetik meg, mivel ezek elengedhetetlenek a római vallás tárgyi emlékeinek megértéséhez és értelmezéséhez.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Jörg Rüpke (ed.): A Companion to Roman Religion. Blackwell, Oxford, 2007. (552 ps.) ISBN 9781405129435
Rubina Raja-Jörg Rüpke (ed.): A Companion to the Archaeology of Religion in the Ancient World. Blackwell, Oxford, 2015. (520 ps.) ISBN 9781444350005
Angelo Brelich: Aquincum vallásos élete. in: Laureae Aquincenses I. Dissertationes Pannonicae. ser. 2. no. 11. Budapest, 1938.
Gesztelyi Tamás: A római vallás története. Debrecen 1995. (pp. 3-10)
Thomas Köves-Zulauf: Bevezetés a római vallás és monda történetébe. Telosz Bt, Budapest, 1995. (254 ps.) ISBN 9638458062
Ajánlott irodalom:
Micea Eliade: A szent és a profán. Budapest, 2009. (218 ps.) ISBN 9789630787864
Szabó Ádám: Pannoniciani augures. A szervezett vallási élet principátuskori vezetői. in: Specimina Nova Pécs, 2006. ISSN 1788-0890
Tóth István: Pannoniai vallástörténet. Pécsi Tudományegyetem, Ókortörténeti Tanszék - L'Harmattan, Pécs-Budapest, 2015. ISBN 9789632362991
Hahn István (szerk.): Róma istenei. Gondolat Könyvkiadó, Budapest, 1975. (250 ps.) ISBN 9632801563
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Általános tájékozottság néhány más tudományterület szakmai problémáiról.
Tájékozottság legalább két régészeti szakterület speciális ismeretanyagában, azok legfontosabb problémaköreinek ismerete.
b) képesség
A szakirodalomból szerzett információk kritikus elemzése, feldolgozása.
Információk, érvek és elemzések különböző szempontok szerinti bemutatása, átgondolása.
A régészeti kutatás során felmerülő problémák értelmezésére megoldási javaslatok tétele, a tanulmányai során elsajátított problémamegoldó technikák hatékony alkalmazása.

régészet BALB-XRE alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK