Tárgy neve: Vallás a római korban szeminárium
Tárgy kódja: BBLTR18100
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Mráv Zsolt Attila

A szeminárium a „Vallás a római korban” főkollégiumhoz kapcsolódóan a római vallási élet különböző aspektusainak mélyebb megismerését hivatott feldolgozni. A hallgatók a szeminárium alatt elsősorban a római vallás tárgyi emlékeivel, régészeti lenyomatával (feliratok, szentélyek, votív felajánlások, istenszobrok stb.) ismerkedhetnek meg. Részletes elemzés alá kerülnek a különböző istenségekhez köthető szentélytípusok, a római istenek ikonográfiája, ezek változása, a római vallásosság megnyilvánulási formái különböző közösségeknél, társadalmi csoportoknál. Több konkrét birodalmi és pannoniai esettanulmány segítségével próbáljuk körbejárni a római vallásosság provinciális megnyilvánulását, illetve ezek fő sajátosságát. Kiemelt szerepet kap a római mágia szerepének megismerése, illetve a hivatalos vallással való kapcsolatrendszerének feltérképezése.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Rubina Raja ? Jörg Rüpke (ed.): A Companion to the Archaeology of Religion in the Ancient World. Blackwell, Oxford, 2015. (520 ps.) ISBN 9781444350005
Bartus Dávid: Bronzistenek. Római kori figurális bronzplasztika Brigetióban. Acta Archaeologica Brigetionensia 8. Komárom, 2015. ISBN 9786155588037; ISSN 1587-5040
Angelo Brelich: Aquincum vallásos élete. in: Laureae Aquincenses I. Dissertationes Pannonicae. ser.2. no. 11. Budapest, 1938.
Tóth István: Pannoniai vallástörténet. Pécsi Tudományegyetem, Ókortörténeti Tanszék - L'Harmattan, Pécs?Budapest, 2015. ISBN 9789632362991
Ajánlott irodalom:
Micea Eliade: A szent és a profán. Budapest, 2009. (218 ps.) ISBN 9789630787864
Fritz Graf: A mágia a görög-római világban. Gondolat Kiadó, Budapest 2009. (pp. 87-127) ISBN 978963 6930158
Szabó Ádám: Pannoniciani augures. A szervezett vallási élet principátuskori vezetői. in: Specimina Nova Pécs, 2006. ISSN 1788-0890
Hahn István (szerk.): Róma istenei. Gondolat Könyvkiadó, Budapest, 1975. (250 ps.) ISBN 9632801563
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Általános tájékozottság néhány más tudományterület szakmai problémáiról.
Tájékozottság legalább két problémakör speciális ismeretanyagában, azok legfontosabb problémaköreinek ismerete.
b) képesség
A szakirodalomból szerzett információk kritikus elemzése, feldolgozása.
Az információk, érvek és elemzések különböző szempontok szerinti bemutatása, átgondolása.
A régészeti kutatás során felmerülő problémák értelmezésére megoldási javaslatok tétele, a tanulmányai során elsajátított problémamegoldó technikák hatékony alkalmazása.

régészet BALB-XRE alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK