Tárgy neve: Válogatott kérdések a házasság jogi és szentségi szerkezetéről
Tárgy kódja: KJSZA.19:1
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Dologi és Szentségi Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gudenus Philipp Ernst

Elsősorban a házasság szentségének alapfogalmait elemezzük. A házasság céljának és lényeges tulajdonságainak jogi megfogalmazását a tanítóhivatal újabb dokumentumainak fényénél tanulmányozzuk. Az esetleges különféle formai hiányosságokat és az érvénytelenségi okokat vízsgáljuk. Végül a konsensus következik, valamint ennek esetleges teljes hiánya, vagy hiányosságai kerülnek szóba. Számos pasztorális kérdést jogi elvek alapján vezetünk a megoldás felé.

Kötelező irodalom:

JOHANNES PAUL II.: Postsynodales Apostolisches Schreiben Familiaris consortio, Rom 1981.

C. BURKE, Covenanted Happiness. Love and Commitment in Marriage, Dublin 1990. (Italienisch: La felicità coniugale. Vita di coppia e paternità responsabile. Milano 1996.)

B. PRIMETSHOFER, Der Ehekonsens, in J. LISTL, H. MÜLLER, H. SCHMITZ (Hrsg.), Handbuch des katholischen Kirchenrechts, Regensburg 1983, (HdbKathKR) 765-782.

K.-Th. GERINGER, Die Konvalidation der Ehe, in HdbKathKR 808-815.

H. FLATTEN, Nichtigerklärung, Auflösung und Trennung der Ehe, in HdbKathKR 815-826 .

Ajánlott irodalom:

K. LÜDICKE (Hrsg), Münsterischer Kommentar zum Codex Iuris Canonici, Essen 1985, Kommentare zu den cc. 1055-1165.

A. MARZOA, J. MIRAS, R. RODRIGUEZ-OCANA: Comentario Exegético al Código de Derecho Canónico III, Pamplona 1995, Kommentare zu den Kanones 1055-1165.

Proceedings of the International Conference “Present-day problems in Mixed Marriages”, in Folia Canonica 4 (2001) 205-267.

J. HERVADA, Carta sobre el divorcio, Pamplona 1998.

A.A.V.V., El matrimonio y su expresión canónica ante el III milenio. X Congreso Internacional de Derecho Canónico, Pamplona 2000.

Hittudományi Doktori Iskola képzése (Kánonjogi Program) HDNH-KKJX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév HTK
katolikus kánonjogász HMNH-KKJ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév HTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés HRNH-KKJ Részismeret Nappali magyar 2 félév HTK