Tárgy neve: Világi és vallási vezetéselméletek
Tárgy kódja: KJSZA.88
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Dologi és Szentségi Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kuminetz Géza György

A tanegység célja: A mai társadalmakban sok és sokféle intézmény, szervezet szolgálja a közjót, az emberek javát. Hatékony működtetésüket a jó, vagyis a sajátos szakmai kompetenciával és személyiségjegyekkel rendelkező vezetők biztosíthatják. E vezetői képességek nem eleve adottak, hanem fejleszthetők és fejlesztendők. E tantárgynak egyrészt az a célja, hogy bemutassa és értékelje ezeket a kompetenciákat és személyiségjegyeket, másrészt bemutassa és értékelje a különböző vezetési modellekben megfogalmazott világi és vallási vezetői eszményeket. Végül egyfajta szintetikus vezetői modellre tesz javaslatot.

A tanegység tartalma: 1. Előzetes megfontolások a vezetés művészetéről. 2. A pozitív tudományok vezetésre vonatkozó főbb eredményei és modelljei. 3. A főbb vallási vezetési modellek bemutatása és értékelése. 4. A vezetés és a kormányzás, illetve a vezetői tekintély fogalma. 5. A jó vezető sajátos személyiségjegyei: az érzelmi kiegyensúlyozottság, a fejlett erkölcsi és vallási tudat.

Irodalom: Kuminetz Géza: Világi és vallási vezetéselméletek, Budapest, Jel Kiadó, 2023.

Hittudományi Doktori Iskola képzése (Kánonjogi Program) HDNH-KKJX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév HTK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
katolikus kánonjogász HMNH-KKJ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév HTK