Tárgy neve: Világirodalom 2. (Angol és spanyol 16–17. századi irodalom)
Tárgy kódja: BBNMI07200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Radvánszky Anikó

Az előadássorozat célja bevezetni a hallgatókat a spanyol „aranykor” és az angol „hosszú” reneszánsz irodalmába, olyan módon hogy a hallgatók képesek legyenek a korszakokhoz tartozó irodalmi műveket történetiségükben szemlélni. A történeti szemlélet magában foglalja, hogy az előadássorozat elhelyezi az adott műveket a korszak releváns kérdés- és problémaköreiben, az adott műfaji hagyományok, azok támasztotta elvárási horizontok, azoktól való különbözőségében tekintetében. Az egyes előadások egy-egy, a korszakokhoz tartozó irodalmi művet világítanak meg sokrétű megközelítésben, amely megközelítések magukba foglalnak irodalomtörténet, befogadástörténeti, textológiai, tematikus, irodalomelméleti megfontolásokat. Az előadás során a hallgatók megismerkednek például Lope de Vega, Tirso de Molina, Cervantes, William Shakespeare, Thomas More, John Milton bizonyos műveivel, megtanulják hogyan lehetséges ezeket a műveket egyszerre történeti szövegként, másfelől a ma olvasójához szóló irodalmi művekként értékelni.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Cervantes: Don Quijote (Minimum a következő fejezetek: Bevezetés, I/1., 2., 5., 6., 8., 9., 47., 48. fejezet és II/ 2., 3., 4., 5., 58., 59., 67., 73., 74. fejezet - lehetőség szerint az utolsó kiadásból: Európa, Budapest, 2005.) ISBN: 9630778378

Lope de Vega: A kertész kutyája (In: Klasszikus spanyol drámák. Bármelyik kiadás, pl. Európa, Budapest, 1986.) ISBN: 9630737159

Tirso de Mo