Tárgy neve: The System of European Contract Law and Comparison with Hungarian Contract Law
Tárgy kódja: JOPJ463XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Polgári Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szilágyi Ferenc

AZ EURÓPAI SZEZŐDÉSI JOG RENDSZERE ÉS ÖSSZEHASONLÍTÁS a magyar szerződési joggal - angol nyelven (speciális kollégium)

A tanegység célja:

A stúdium célja bevezetést nyújtani angol nyelven az európai szerződési jog rendszerébe és központi kérdéseibe, utalva ennek során a magyar szerződési jog megoldásaira is. Az európai szerződési jog rendszere vizsgálatánál az Európai Bizottság közös európai adásvételi jogról szóló rendelettervezetére [COM 2011 (635) – 2011. október 11.) valamint az ún. Közös referenciakeret tudományos tervezetének („DCFR” – Draft Common Frame of Reference) szolgál referenciaalapként. A tanegység elsősorban az európai és a magyar szerződési jog központi kérdéseibe kíván bevezetést nyújtani és ehhez hozzáférést biztosítani többek között a magyar nyelvet nem beszélő európai hallgatók számára is, a jogösszehasonlítás módszereinek felhasználásával.

A tanegység tartalma:

1.      A tanegység során alkalmazott módszer ismertetése; az európai szerződési jog fejlődésének áttekintése az európai integráció előrehaladásának folyamatában

2.      Az európai szerződési jog és a magyar szerződési jog rendszerének áttekintése; az általános elvek (generálklauzulák) szerepe és jelentősége a szerződési jog rendszerében; alapvető fogalmak, mint például „fogyasztó” és „vállalkozás”, dolog, adásvételi szerződés, a szolgáltatások fogalma, stb.)

3.      A szerződés létrehozása I: szerződéskötést megelőző kötelezettségek (a szerződéskötést megelőző általános tájékoztatási kötelezettség és különös neme fogyasztói ügyletek esetében, orvoslati eszközök ezek megsértése esetén)

4.      A szerződés létrehozása II: a megkötés kérdései (szerződéskötési szándék, a szerződést keletkeztető megállapodás, ajánlat és elfogadás, a szerződés megkötésének helye és ideje, stb.)

e="text-align:justify">5.      A szerződés létrehozása III: az elállási jog általában és különös neme a fogyasztói ügyletek esetében, a képviselet kérdései, a szerződés értelmezése

6.      Tartalom és érvényesség I: a szerződés tartalma és hatálya (a szerződéses feltételek, színlelés, harmadik személy javára szóló szerződés, tisztességtelen feltételek)

7.      Tartalom és érvényesség II: az érvénytelenség okai és jogkövetkezményei

8.      Teljesítés I: a szerződés teljesítésének kérdései (helye, ideje, sorrendje, átadás, megfelelőség, kárveszély átszállása)

9.      Teljesítés II: az orvoslati eszközrendszer szerződésszegés esetén (vállalkozások és fogyasztók közötti ügyletek)

10.  Változások a szerződés egyes vonatkozásaiban: változás a felek személyében (a szerződéses követelés/jogosultság engedményezése); beszámítás és konfúzió esete; elévülés

11.  Különös szerződéses kötelmek: dolgok bérlete; szolgáltatás

12.  Beszámoló

irodalomjegyzék:

1. Miller, Lucinda: The Emergence of EU Contract Law. Exploring Europeanization. Oxford Studies in European Law, Oxford University Press, Oxford 2011.

1. Beale, Hugh; Fauvarque-Cosson, Bénédicte; Rutgers, Jacobien; Tallon, Denis and Vogenauer, Stefan:  Ius Commune Casebooks for the Common Law of Europe  -  no. 6; Contract Law, 2nd Edition, Hart Publishing, Oxford 2010. (www.casebooks.eu)

1. Fauvarque-Cosson, Bénédicte and Mazeaud, Denis (eds.): European Contract Law. Materials for a Common Frame of Reference: Terminology, Guiding Principles, Model Rules, sellier. european law publishers, Munich 2

pan>008.

1. Von Bar, Christian and Clive, Eric (eds.) - (prepared by Study Group on a European Civil Code/Research Group on EC Private Law (Acquis Group)): Draft Common Frame of Reference (DCFR). Full Edition (vols. 1-6.). Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law, sellier. european law publishers, Munich 2009.
  2. Schulte-Nölke, Hans; Twigg-Flesner, Christian; Ebers, Martin (eds.): Ec Consumer Law Compendium. The Consumer Acquis and its Transposition in the Member States, sellier. european law publishers, Munich 2008.

Magyar szerződési jogra vonatkozóan angol nyelven

1. Harmathy, Attila (ed.): Introduction to Hungarian Law, Kluwer Law International, The Hague 1998, pp 81-90 and pp 95-134.
  2. Szilágyi, Ferenc: National Report on the Transfer of Movables in Hungary, in: Faber, Wolfgang/Lurger, Brigitta (eds.): National Reports on the Transfer of Movables in Europe. Volume 3: Germany, Greece, Lithuania, Hungary, Sellier European Law Publishers, Munich 2011, pp 409-701.

jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
nemzetközi program JNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév JÁK