Tisztújítás indult: szavazásra buzdít Siklósi Bálint, az EDÖK elnöke

2021.03.11.

Egyetemünkön a mindenki által jól ismert Hallgatói Önkormányzaton kívül működik egy Doktorandusz Önkormányzat is, amely doktoranduszainak és doktorjelöltjeinek érdekképviseletét látja el. Első alakuló ülésüket tavaly októberben tartották, ahol Siklósi Bálintot választották meg elnöknek. Az általuk összeállított szabályzattal sikerült megalapozniuk a következő EDÖK elnökségek munkáját. A tisztújítás 2021. március 11-17. között zajlik, a leköszönő elnök mindenkit buzdít a szavazásra, amely mindössze 17 másodpercet jelent.

Az egyetemhez 2013 óta szoros szálak fűzik. Milyen képzéseket végzett, illetve milyen képzést végez jelenleg a Pázmányon?

2013-ban kezdtem Mérnökinformatikus BSc képzésen, majd rögtön utána folytattam tanulmányaimat MSc-n, hiszen az eredeti terveim alapján is én az „5 éves képzésre” jelentkeztem. Közben egy évet töltöttem Angliában Erasmus szakmai gyakorlaton, így jön ki a 2019-es PhD képzésem megkezdése. Eddig 3 aktív félévet zártam itt, most állok a komplex vizsgám előtt.

Doktorandusz hallgatóként kutatásokat is végez. Jelenleg mivel foglalkozik? Mi a doktori témája?

Kutatócsoportunk nagy teljesítményű számítások párhuzamosításával foglalkozik. Ezen belül személyesen egy olyan érdekes jelenség elfedésével foglalkozom, amely matematikailag nem fordulhatna elő. Sajnos azonban a számítógépek számábrázolása véges pontosságú, emiatt olykor pontatlan (ámde továbbra is helyes) eredményeket mutathat egy-egy alkalmazás. Jelenleg azon dolgozom, hogy ez a pontatlanság minden alkalommal azonos legyen. A közeljövőben tervezek ezzel kapcsolatban publikálni, utána tervezek a skála másik végével játszani: milyen mértékű pontatlanságig mehetünk el annak érdekében, hogy gyorsabbak legyenek az alkalmazásaink?

Az egyetemi polgárok nagy részének, funkciójából adódóan, kevésbé ismert az Egyetemi Doktorandusz Önkormányzat. Mi a feladata az Önkormányzatnak? Miben más (vagy esetleg hasonló), mint az EHÖK?

Teljesen azonos a feladata, mint az EHÖK-nek. A doktori iskolák felépítése és mérete miatt egy kicsit máshogy szerveződik az EHÖK-höz képest, de összességében ugyanúgy a hallgatói érdekképviselet az elsődleges feladatunk.

Mióta tölti be az elnöki tisztséget?

Bő egy évvel ezelőtt volt az első hivatalos EDÖK választás, akkor meg is választottak engem az informatikai tudományágba tartozó doktoranduszok képviselőjévé. Ezután egy kicsit nehézkesen indult be az EDÖK működése – nem volt elődünk, nem tudtuk, hogy mit és hogyan kéne csinálnunk. Korábbi HÖK elnöki és EHÖK vezetőségi tapasztalataim, de legfőképpen az MBJO felől Czilli Máté segítségével sikerült átrágnunk magunkat a működési eljáráson, aminek következményeképpen tavaly októberben a formális alakulóülésen az akkori EDÖK tagság engem választott meg elnökének.

Amikor átvette az elnöki posztot, milyen céljai voltak, mit szeretett volna megvalósítani?

Sajnos ezen a bizonyos alakulóülésen az EDÖK tagság pontosan 2 fő volt. Minden más megválasztott tag időközben abszolvált, vagy passzív félévre jelentkezett be. Az elhatározásunk szerint Sántha Leventével ketten estünk neki az EDÖK alapszabályának, amely ezelőtt igazából nem is létezett. Szerencsére Czilli Máté ebben is sokat segített nekünk, hálásak vagyunk a tanácsaiért! Mostanra sikerült elérnünk azt a célt, hogy az EDÖK működőképes szabályzattal rendelkezik és jól leírt körülmények között tudta kezdeményezni a választások kiírását. Úgy gondolom, hogy ezzel elértük a célunkat és megalapoztuk a következő EDÖK elnökségeknek a munkáját.

Az Egyetemi Doktorandusz Önkormányzat választás március 11-17. között zajlik, ekkor a doktorandusz hallgatóknak lehetőségük van szavazati jogukkal élni. Milyen gondolatokkal buzdítaná őket a szavazásra?

Lemértem: nekem betöltéssel együtt 17 másodpercbe telt leadnom a szavazatomat. Ennyi időt kérek minden doktorandusz idejéből. Ennyi kell ahhoz, hogy biztassuk a leendő képviselőinket.

Készítette: PPKE Kommunikáció/Kemény Mária
Fotó: Siklósi Bálint