Tárgy neve: Kína politikai és társadalmi rendszere
Tárgy kódja: BMNKT08100M
Óraszám: N: 4/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gulyás Anett Gabriella

A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a mai kínai társadalom és politika főbb jelenségeit, azok eredetét, a Kínai Népköztársaság és a Kínai Kommunista Párt struktúráját és működését, a döntéshozatal és végrehajtás mechanizmusait, a bel- és külpolitikai élet sajátosságait, a társadalmi változások jellegzetességeit és következményeit. A tantárgy az alábbi témakörökkel foglalkozik: A Kínai Népköztársaság közigazgatási rendszere. A KNK államhatalmi szervei, főbb testületei, tisztségviselői, ezek működése. A Kínai Kommunista Párt szervezete, főbb testületei, tisztségviselői, ezek működése. Demográfiai és társadalmi folyamatok a „reform és nyitás” Kínájában. Globalizáció, urbanizáció. Regionális eltérések és tendenciák. A szociális ellátó rendszerek. A kínai jogrendszer. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg jellegzetességei, szerepe a politikában és társadalomban. A kínai párt- és állami vezetés bel- és külpolitikai céljai és eszközei. A gazdasági fejlődés hatása a társadalomra és a politikára. Kína mint nagyhatalom és mint a különböző integrációs folyamatok része. Kína hatása a világra, a külvilág hatása Kínára. A nagyobb Kína: különleges közigazgatási területek, Taiwan és a tengerentúli kínai közösségek. A kurzust elvégzők képesek tájékozódni a jelenkori kínai eseményekben és folyamatokban, ismerik az ország intézményrendszerét, képesek az egyes események helyes értelmezésére, alkalmasak egyes jelenségek politikai és társadalmi kontextusba helyezésére.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Inotai András – Juhász Ottó (szerk.): A változó Kína. Budapest, Akadémiai, 2009. ISBN 9789630586856

Li, Cheng: Chinese Politics in the Xi Jinping Era: Reassessing Collective Leadership. Washington, Brookings Institution Press, 2016. ISBN 0815726929

McGregor, Richard: The Party: The Secret World of China’s Communist Rulers. New York, Harper Perennial, 2012. ISBN 0061708763

Starr, John Bryan: Understanding China: A Guide to China's Economy, History, and Political Culture. New York, Hill and Wang, 2001. ISBN 0809094894

Ajánlott irodalom:

Carlson, Allen et al. (szerk.): Contemporary Chinese Politics: New Sources, Methods, and Field Strategies. Cambridge, Cambridge University Press, 2010. ISBN 9780521155762

Hirn, Wolfgang: Kína, a nagy falat. Miként változtatja meg életünket Kína? Budapest, HVG, 2006. ISBN 9789637525483

Kipnis, Andrew et al. (szerk.): Contemporary Chinese Society and Politics. London – New York, Routledge, 2009. ISBN 9780415457484

Perry, Elizabeth J.Selden, Mark (szerk.): Chinese Society. Change, Conflict and Resistance. London – New York, Routledge, 2010. ISBN 9780415560740

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

A tanegységet elvégző hallgató

a) tudása:

Ismeri a kelet-ázsiai államok politikai, gazdasági rendszerét.

Ismeri a kelet-ázsiai államok külkapcsolati és biztonságpolitikai rendszerét.

Ismeri a kelet-ázsiai államok társadalmi problémáit.

b) képességei:

n style="font-family:'Symbol';">•    Képes a Kelet-Ázsiára vonatkozó folyamatok megértésére, előrejelzésére és formálására.

Képes integrált ismeretek széles körű alkalmazására a társadalomtudományok és a külügyi elemzés területén.

Képes diplomataként, szakértőként, kutatóként, újságíróként, illetve az államigazgatás és a multinacionális vállalatok alkalmazottjaként különböző feladatok ellátására.

c) attitűdje:

Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.

Kritikus a vizsgált jelenségek és a megismert elméleti paradigmák vonatkozásában.

d) autonómiája és felelőssége:

Rendelkezik a problémamegfogalmazás és az önálló ítéletalkotás képességével.

Szűkebb és tágabb szakmája kérdéseihez kritikusan viszonyul.

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK