Tárgy neve: Média és társadalom Ázsiában
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gulyás Anett Gabriella

A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a tömegkommunikáció legfontosabb jellemzőivel és folyamataival Ázsiában és ezeket szélesebb politikai, gazdasági és társadalmi jelenségekhez viszonyítva tudják szemlélni. A tantárgy témakörei: A média és társadalom vizsgálatának elméleti keretei. Nyomtatott és digitális sajtó, kösségi média. Kínai média és társadalom. Indiai média és társadalom. Japán média és társadalom. Koreai média és társadalom. Média és társadalom a Távol-Kelet más országaiban. Ázsiai sajátosságok, platformok és gyakorlatok a Web 2.0 vilában. A kurzust elvégző hallgatók képesek magabiztosan tákozódni az ázsiai médiatermékek kött, képesek az ázsiai médiahasználati szokások társadalmi és gazdasági folyamatait összefüggéseikben értelmezni, és ezzel túllépni az eurocentrikus nyugati sajtó által alkotott Ázsia-képen.

A 2-5 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

Hjorth, Larissa és Khoo, Olivia (szerk.): Routledge Handbook of New Media in Asia. Abingon New York, Routledge, 2016. ISBN 9781138026001

Romano, Angela Bromley, Michael (szerk.): Journalism and Democracy in Asia, London New York, Routledge, 2005. ISBN 041535556-7

Ajánlott irodalom:

Punathambekar, Aswin és Mohan, Sriram (szerk.): Global Digital Cultures. Perspectives from South Asia, Ann Arbor, University of Michigan Press, 2019. ISBN 9780472131402

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

A tanegységet elvégző hallgató

a) tudása:

Ismeri a kelet-ázsiai államok politikai, gazdasági rendszerét.

Ismeri a kelet-ázsiai államok társadalmi problémáit.

Ismeri a kelet-ázsiai államok szellemi és kulturális örökségét.

b) képességei:

Képes a Kelet-Ázsiára vonatkozó folyamatok megértésére, előrejelzésére és formálására.

Képes gazdasági, politikai, jogi szakterületeken döntések előkészítésére és döntések meghozatalára.

Képes integrált ismeretek széles körű alkalmazására a társadalomtudományok és a külügyi elemzés területén.

c) attitűdje:

Lényeglátás és kreativitás jellemzi.

Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.

Toleráns magatartású, a sajátjától eltérő véleményeket tiszteletben tartja.

Kritikus a vizsgált jelenségek és a megismert elméleti paradigmák vonatkozásában.

d) autonómiája és felelőssége:

Reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára.

Szűkebb és tágabb szakmája kérdéseihez kritikusan viszonyul.

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK