Tárgy neve: Szakszeminárium - a kelet-ázsiai térség nemzetközi viszonyai
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Hegedűs Zoltánné Rónaháti Cecília

A kurzus során az előadó megismerteti a hallgatókat a kelet-ázsiai nemzetközi kapcsolatok bonyolult házatával, az egyes fontosabb államok (Kína, Észak- és Dél-Korea, Japán) főbb külpolitikai és geopolitikai meghatározottságaival és törekvéseivel, a künféle regionális kezdeményezésekkel, illetve az ezek elemzéhez szükséges módszertannal. A térség nemzetközi viszonyai és folyamatai elsődleges források (diplomáciai dokumentumok, beszédek, megállapodások, határozatok) és aktuális híradások elemzén keresztül kerülnek feldolgozásra, ezáltal a hallgatók képessélnak egy-egy szűkebb kérdéskör tudományos vizsgálatára, a szakirodalom és az egyéb források összegyűjtére, kiválasztára és értő feldolgozára. Felkészülnek az ölló kutatásra, megismerik a mai kelet-ázsiai nemzetközi folyamatok elemzéhez szükséges alapműveket, folyóiratokat, könyvtárakat, adatbázisokat, valamint a térséggel foglalkozó legfontosabb nemzetközi intézményeket. A kutatószeminárium jellegű kurzus nagyban ét a hallgatók ölló munkára.

A 2-5 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

Lipman, Jonathan N. Molony, Barbara A. Robinson, Michael A.: Modern East Asia: An Integrated History. London, Pearson, 2011. ISBN 9780321234902

Pekkanen, Saadia M. et al. (eds.): The Oxford Handbook of the International Relations of Asia. Oxford, Oxford University Press, 2014. ISBN 978-0199916245

Tan, Andrew T. H. (ed.): Security and Conflict in East Asia. Routledge International Handbooks. London, Routledge, 2015. ISBN 9781857437171

Ajánlott irodalom:

Atanassova-Cornelis, Elena Putten, Frans-Paul van der (eds.): Changing Security Dynamics in East Asia: A Post-US Regional Order in the Making? Basingstoke, Palgrave Macmillan, 2014. ISBN 978-1137364173

Beeson, Mark: Regionalism and Globalization in East Asia: Politics, Security and Economic Development. Second, revised edition. Basingstoke, Palgrave Macmillan, 2014. ISBN 978-1137332356

Goldstein, Avery Mansfield, Edward (eds.): The Nexus of Economics, Security, and International Relations in East Asia. Stanford Security Studies. Stanford, Stanford University Press, 2012. ISBN 978-0804782746

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

A tanegységet elvégző hallgató

a) tudása

Ismeri a kelet-ázsiai államok külkapcsolati és biztonságpolitikai rendszerét.

Ismeri a nemzetközi elemzések problémamegoldó technikáit.

Ismeri a nemzetközi kapcsolatok komplex rendszerét.

b) képességei

pes a Kelet-Ázsiára vonatkozó folyamatok megértére, előrejelzére és formára.

pes integrált ismeretek széles kö alkalmazára a társadalomtudományok és a kügyi elemzés területén.

c) attitűdje:

nyeglás és kreativitás jellemzi.

Szemlélete problémacentrikus, problémamegoldópessége magas szintű.

Nyitott a szakmai továbbképs, önművelés iránt.

Kooperatív magatartás jellemzi, csoportmunkára alkalmas.

d) autonómiája és felelőssége:

Rendelkezik a problémamegfogalmazás és az ölló íletalkotás képessével.

Felelősen képviseli szakmai, szellemi identitát.

Felelősségteljes magatartást tanút a nemzetközi elemzések során szerzett tudás és információk kezelét illetően.

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK