Tárgy neve: Szakszeminárium - Dél- és Délkelet-Ázsia nemzetközi viszonyai
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Zsinka László

A tantárgy célja, hogy a hallgatók az oktató legfrissebb kutatási eredményeinek segítsével megismerkedjenek a dél- és délkelet-ázsiai régió nemzetközi viszonyaival, a térséget jellemző államközi kapcsolatokkal, és így átfogópet kapjanak az egyes országok motivációiról, céljairól, lehetőgeiről és történelmi meghatározottságairól, valamint a kü

yle="font-family:'Times New Roman';font-size:12pt;">lső szereplők elsősorban az érdekelt nagyhatalmak gióbeli törekvéseiről. A kurzus során a hallgatók képessélnak kritikusan és kifinomultan értelmezni a régió nemzetközi politikai fejleményeit. A tantárgy témakörei: Nemzetközi szervezetek Dél- és Délkelet-Ázsiában. India és Pakisztán nemzetközi kapcsolatai. A dél-ázsiai régió szomszédságpolitikája. Kína és Dél-Ázsia. Kína és Délkelet-Ázsia. Az ASEAN. A regionális kooperáció korlátai és lehetőgei. Nyugati nagyhatalmak, illetve Oroszország a térségben. India és az Egyesült Államok. Délkelet-Ázsia és az Egyesült Államok. A kurzust elvégző hallgatók átfogó ismeretekkel rendelkeznek a dél- és délkelet-ázsiai régió nemzetközi viszonyairól, és képesek ezek ismeretében kritikusan elemezni a jelenkori politikai és gazdasági folyamatokat.

A 2-5 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankö

e="font-family:'Times New Roman';font-size:12pt;">nyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

Mitra, Subrata K. (szerk.): Politics of Modern South Asia. New York London, Routledge, 2008. ISBN 9781138243682

Ganesan, N. Amer, Ramses: International Relations in Southeast Asia, Between Bilateralism and Multilateralism. Szingapúr, ISEASYusof Ishak Institute, 2010. ISBN 9789814279581

Ajánlott irodalom:

Weatherbee, Donald E.: International Relations in Southeast Asia. The Struggle for Autonomy. Lanham, Rowman & Littlefield, 2014. ISBN 9781442222991

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

A tanegységet elvégző hallgató

a) tudása

Ismeri a kelet-ázsiai államok külkapcsolati és biztonságpolitikai rendszerét.

Ismeri a nemzetközi elemzések problémamegoldó technikáit.

Ismeri a nemzetközi kapcsolatok komplex rendszerét.

b) képességei

pes a Kelet-Ázsiára vonatkozó folyamatok megértére, előrejelzére és formára.

pes integrált ismeretek széles kö alkalmazára a társadalomtudományok és a kügyi

elemzés területén.

c) attitűdje:

nyeglás és kreativitás jellemzi.

Szemlélete problémacentrikus, problémamegoldópessége magas szintű.

Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.

Kooperatív magatartás jellemzi, csoportmunkára alkalmas.

d) autonómiája és felelőssége:

Rendelkezik a problémamegfogalmazás é

n>s az ölló íletalkotás képessével.

Felelősen képviseli szakmai, szellemi identitát.

Felelősségteljes magatartást tanút a nemzetközi elemzések során szerzett tudás és információk kezelét illetően.

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK