Tárgy neve: A közösségi média és a jog
Tárgy kódja: JOAJ475XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Polgári Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Papp János Tamás

Leírás:

A speciális kollégium célja, hogy rávilágítson a közösségi média által felvetett jogsértésekre, jogalkotási és jogalkalmazási vitás kérdésekre, valamint megkíséreljen választ keresni azokra a hazai jogrendszerben. A téma egy jelenleg önállóan nem létező, de a jövőben igen fontossá váló jogterület alapvető kérdéseit tárgyalja, különös tekintettel az alapjogok érvényesülésére az online térben. A félév során különböző jogterületekre lebontva vizsgáljuk a közösségi médiához kapcsolódó legfontosabb jogilag releváns – és egyben – aggályos problémákat, eseteket, majd ezek kapcsán ismertetésre kerül, hogy a külföldi és a hazai jog hogyan kezeli ezeket a helyzeteket. A kurzus során részletesen kitérünk a közösségi médiát és az internetet érintő bírósági döntésekre, az Európai Unió szabályozására, valamint az EuB és az EJEB releváns ítéleteire. Az órán az érdekesebb eseteket a hallgatók közösen dolgozzák fel, fejlesztve ezzel érvelési és előadói képességeiket.

Az értékelés szempontjai: az órán elhangzottak ismerete; az órákon való aktív, produktív részvétel és rendszeres jelenlét (két hiányzás engedélyezett).

Tantárgyi tematika:

1. A követelményrendszer és a félév tematikájának ismertetése.
  2. Bevezetés, a téma és a hozzá kapcsolódó kérd

ések elhelyezése a jogrendszerben, alapfogalmak elsajátítása.

3. Az új média és a szólásszabadság kapcsolata, az internet szabályozásának alkotmányos kérdései
  4. A magánszférához való jog alkotmányos garanciáinak érvényesülése, adatvédelmi kérdések, információszabadság
  5. A közösségi média és a személyiségi jogok, rágalmazás, becsületsértés, jó hírnév sérelme
  6. A közvetítőszolgáltatók és a közösségi oldalak üzemeltetőinek felelőssége, anonimitás, azonosítás, névviseléshez való jog
  7. A közösségi média és a szerzői jog, reklámozási szokások és gyakorlatok
  8. A közösségi média és a munkajog
  9. Zaklatás, erőszak, fenyegetés megjelenése, elterjedése és szabályozása a közösségi oldalakon
  10. A feledtetés joga, a kommentek kérdése
  11. A közösségi média használata a bírósági eljárásokban, bizonyítási és joghatósági kérdések
  12. Összefoglalás, tapasztalatok megvitatása, a félév zárása

pan>

Ajánlott irodalom:

Koltay András – Török Bernát (szerk.): Sajtószabadság és médiajog a 21. század elején 2. Wolters Kluwer, Budapest, 2015.

Schanda Balázs – Balogh Zsolt (szerk.): Alkotmányjog – Alapjogok. Budapest, Pázmány Press, 2014.

Udvary Sándor: A médiaszabályozás alkotmányos alapjai, a kommunikációs alapjogok. In: Koltay András – Nyakas Levente (szerk.): Magyar és európai médiajog. Wolters Kluwer, Budapest, 2015.

Nádori Péter: Kommentek a magyar interneten: a polgári jogi gyakorlat. In Medias Res 2012/2.

Bartóki-Gönczy Balázs – Pogácsás Anett: A médiatartalom-szolgáltatásnak nem minősülő internetes tartalmak szabályozása. In: Koltay András – Nyakas Levente (szerk.): Magyar és európai médiajog. Wolters Kluwer, Budapest, 2015.

Koltay András – Mayer Annamária – Pogácsás Anett: A médiatartalom-szolgáltatások meghatározása és d

ifferenciálása a szabályozásban. In: Koltay András – Nyakas Levente (szerk.): Magyar és európai médiajog. Wolters Kluwer, Budapest, 2015.

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK