A Pázmány nemzetközi kapcsolatai

2021.03.03.

Egy évvel ezelőtt vette át a jogász végzettségű Somorjai-Dörflein Richard az egyetem Központi Külügyi Osztályának vezetését. Öt éven át Prágában – egy amerikai egyetem keretében – szerzett külügyi tapasztalatokat. Az angol és a német mellett cseh nyelven is beszél.

Mennyiben különbözik megbízatása a Pázmányon?         

Ez jóval nagyobb felelősséggel jár, mivel az egész egyetem külkapcsolataiért felelek. Ebben jelentős támogatást kapok az egyetem vezetésétől, az egyes karokon működő nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó kollégáktól és saját munkatársaimtól.

Nagy lelkesedéssel láttunk neki a feladatoknak tavaly februárban, de rövidesen talán a külügyi területet sújtotta leginkább a járvány. A tervezett találkozók, utazások és konferenciák rendre elmaradtak, és bizony időbe tellett, mire át tudtuk helyezni működésünket az online térbe.

2020 május végén éppen a Pázmány lett volna a házigazdája az Európai Katolikus Egyetemek Szövetsége éves közgyűlésének, de az utolsó pillanatban le kellett mondanunk. A katolikus egyetemek szövetségének létrehozását az I. világháborút követően, 1924-ben kezdeményezték Nyugat-Európában. A katolikus egyetemek küldetésüknek érezték – az akkor még friss háborús emlékek alapján –, hogy mindent megtegyenek azért, hogy még egyszer ne fordulhasson elő hasonló. Európa történelme sajnos mégis másként alakult.

A második világháborút követően az UNESCO keretében folytatódott a katolikus egyetemek együttműködése, amely XII. Piusztól pápai elismerést kapott 1949-ben. 1965-ben alakult meg a Katolikus Egyetemek Nemzetközi Szövetsége (IFCU). A rendszerváltozást követően a világszervezet mellett regionális szervezetként az Európai Unió mintájára a katolikus egyetemek együttműködésében megalakult az Európai Katolikus Egyetemek Szövetsége (FUCE) 1991-ben.

Mely egyetemek tartoznak a szövetséghez?

Az európai katolikus egyetemek és Libanon több felsőoktatási intézménye. Libanon földrajzi értelemben ugyan nem tartozik Európához, de kilenc katolikus – keresztény – felsőoktatási intézmény működik az országban. A FUCE Grúziától Portugáliáig felöleli az egyes országokat. A volt Szovjetunió területén Grúzián kívül Ukrajnában, Lembergben működik katolikus – görögkatolikus – egyetem, Lengyelországban négy nagyhírű egyetem a szövetség tagja. Közelebbi régiónkból megemlítem Szlovákiában a Rózsahegyi Katolikus Egyetemet és szoros kapcsolatban állunk a zágrábi Horvát Katolikus Egyetemmel. Németországban működik az Eichstätt-Ingolstadt Katolikus Egyetem, Belgiumban ismert a Leuveni Katolikus Egyetem, amely nem tévesztendő össze az ugyancsak Belgiumban működő Louvani Katolikus Egyetemmel. Franciaországban négy egyetem tartozik a szövetséghez, és a FUCE székhelyének a lyoni katolikus egyetem ad otthont. De nem feledkezhetünk meg Spanyolországról, Portugáliáról és Írországról sem. S ami talán meglepő, Albániában is működik egy katolikus egyetem, amely tagja a FUCE-nak.

A felsorolásból Olaszország kimaradt.

Nem véletlenül, ott ugyanis külön kell tárgyalni a pápai jogú egyetemeket és az olasz katolikus egyetemeket. Az olasz egyetemek közül kettő, a pápai egyetemek közül nyolc a FUCE tagja. A pápai jogú egyetemek különböznek a többi katolikus egyetemtől, például nem részesei az Erasmus+ programnak, de a FUCE-n keresztül az ottani diákok és oktatók hasonló ösztöndíjhoz juthatnak, mint amit az Erasmus+ kínál.

Milyen körre terjed ki a Pázmány kapcsolatrendszere a katolikus egyetemekkel?

A FUCE-nak nem feladata a közvetlen egyetemi együttműködés szervezése és koordinálása, ez Európán belül elsősorban az Erasmus+ programon belül működik az egyes intézmények tekintetében. Az Európán kívüli egyetemek, például az említett libanoni intézmények esetében a FUCE ösztöndíjakkal és más módon segíti elő a kapcsolatépítést.

Az Erasmus+ rendszeren belül több, mint 190 egyetemmel állunk kapcsolatban. Az Erasmus+ Nemzetközi Kreditmobilitásban további 11 Európán kívüli partnerünk van, 2 éppen Libanonban. Az Erasmus+ ösztöndíjat magyar hallgatók és oktatók kapják külföldi tanulmányaik támogatására. A külföldi partneregyetemek hasonló módon jelölhetnek vendéghallgatót és oktatót, akik hozzánk szeretnének jönni. De nemcsak az oktatók és a hallgatók, hanem az egyetem adminisztratív és technikai személyzethez tartozó munkatársainak a mobilitására is lehetőség van, hogy akár gazdasági, pénzügyi vagy más területen dolgozók is nemzetközi, gazdagító tapasztalatokat szerezzenek.

A Pázmányon az egyes karok a maguk szempontjai szerint tájékozódnak a külföldi egyetemeken folyó oktató és kutató munkáról, érdeklődés esetén felveszik velük a közvetlenül a kapcsolatot, a Központi Külügyi Osztály pedig a hivatalos együttműködéshez szükséges adminisztratív lépéseket teszi meg, a későbbiekben pedig koordinálja a hallgatók és az oktatók kölcsönös cseréjét. Ugyanígy jelentkezhetnek nálunk is külföldi egyetemek.   

Európán kívül mely egyetemekkel működnek együtt?

A már említett 11 Európán kívüli Erasmus partnerintézményeken felül szoros az együttműködésünk az Egyesült Államok-béli Notre Dame Egyetemmel. Az ottani Nanovic Intézet európai tanulmányokkal foglalkozik, támogatják az európai katolikus egyetemeket, idén nyárra is meghirdettek vezetőképzőt az Egyesült Államokban, illetve Rómában. Remélem, a járványhelyzet megengedi, hogy részt vegyünk ezen.

Kapcsolatban állunk japán egyetemekkel, a Koreai Katolikus Egyetemmel, illetve a szöuli technológiai tudományegyetemmel (Seoul National University of Science and Technology). Különösen az Információs Technológiai és Bionikai Kar számos nemzetközi kapcsolata túlmutat a katolikus egyetemek körén.

Mennyire széleskörű az egyes karok nemzetközi tevékenysége?

Ennek mértéke karonként különböző, az Erasmus+ programon belül arányos a karok nagyságával. A BTK Erasmus-partnereinek száma száz fölött van, a JÁK közel nyolcvan, az ITK pedig több mint harminc egyetemmel áll kapcsolatban. A Hittudományi Kar helyzete természeténél és az oktatók alacsony számánál fogva kissé más. Bár ott is lehetőség nyílik az Erasmuson belüli cserékre, de a mobilitás viszonylag szerénynek mondható. A teológiai képzés során legtöbbször az Egyházon belül is van lehetőség külföldi tanulmányokra, mely szintén mobilitásnak minősül, bár a katolikus egyház egyetemes jellege miatt sokszor nem úgy tekintünk rá.

A kutatás terén az egyetemeken kívül más intézményekkel is együttműködnek?

Erre is számos példa akad, a közelmúltban például a temesvári Bánsági Múzeummal kötöttünk együttműködést , aminek segítségével a BTK Régészettudományi Intézete feltárta II. András sírját. Mondhatom, hogy európai szinten egyedülálló az ugyancsak a BTK-hoz tartozó Armenológiai (örmény tudományok) Tanszék. Mint ismeretes, egy  magyar-azeri kiadatási ügy kimenetele miatt Örményország 2012-ben megszakította diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal, de ennek ellenére egyetemünk azóta is folyamatos kapcsolatot tart örmény egyetemekkel. Ugyanakkor azeri érdeklődés is mutatkozik egyetemünk iránt. Fontosnak érzem megemlíteni az ITK IPCV (Image Processing and Computer Vision-gépi képfeldolgozás és gépi látás) nemzetközi mesterképzését, mely az Université de Bordeaux (Franciaország), illetve az Universidad Autónoma de Madrid (Spanyolország) közreműködésével folyik, az ezt elvégző hallgatók mindhárom egyetem diplomáját megkapják.

Az Erasmus+ programon kívül milyen ösztöndíjlehetőségeket kínál az egyetem?

A kormány által alapított Stipendium Hungaricum ösztöndíj keretében is fogadunk hallgatókat a fejlődő világból. Ebben a BTK és az ITK vesz részt. A diákok a tandíjmentességen felül ösztöndíjat és lakhatási támogatást is kapnak, azzal a feltétellel, hogy a nálunk megszerzett tudást odahaza kamatoztatják.  

Az Ösztöndíj Keresztény Fiataloknak ösztöndíjat – melyet a Hungary Helps ügynökség kezel – elsősorban üldözött keresztény fiatalok segítségére hozták létre, akik hazájukban ki vannak zárva a felsőoktatásból, illetve személyi biztonságuk érdekében kénytelenek külföldön tanulni.

Tavaly decemberben hirdette meg a kormány a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogramot, s ebben is részt veszünk. Ezzel a világszerte diaszpórában élő magyar fiatalok itthoni tanulmányait  kívánják ösztönözni. A kormány célja, hogy a magyar gyökerekkel rendelkező, vagy a nyelvet talán már nem is beszélő diákok Magyarországon képezhessék magukat.

Nemrégiben súlyos földrengés érte Horvátországot. A Pázmány a szolidaritás szellemében milyen módon siet a károsultak megsegítésére?

A Horvát Katolikus Egyetem hallgatói és oktatói valamiképpen egyaránt érintettek a közelmúltbeli földrengés okozta károkban. Egyetemünk honlapján közzé tettük a zágrábiak által életre hívott pénzügyi alap bankszámlaszámát, s horvát egyetemi barátaink erre várják a mi adományainkat.

Készítette: PPKE Kommunikáció/E.I.
Fotó: Somorjai-Dörflein Richard

 

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe