Adatforgalom – távoktatás az informatikus szemével

2020.04.29.

E cikk írásakor (április 17.), közel egy hónapja tartott a „vírushelyzet”, amely jelentősen megváltoztatta körülöttünk a napi rutint, és egy dolog tűnik biztosnak jelenleg: a változás. Számos cikk és bejegyzés látott napvilágot azóta, nemcsak e blog keretein belül, amely az oktatás, kutatás, adminisztráció, logisztika területeiről mutatja be azt az alkalmazkodást, amire a járvány ideje alatt kényszerülünk.

Ebben a bejegyzésben informatikai szemmel igyekszünk képet adni arról, hogy ez a változás mit jelent, mit jelentett, különösen kiemelve az adatforgalmazással összefüggésben levő megfigyeléseinket. A következő elemzés a nyilvánosan elérhető adatok mellett az egyetemi statisztikák és személyes megfigyelések alapján készült.

A hálózati adatforgalmak vizsgálata során jól felismerhetők bizonyos trendek, napon belül és nagyobb időtávon is. Az Egyetemen a távolléti oktatás átállás március 23-ával kezdődött, az ezt megelőző héten pedig oktatási szünet volt. Ezek az időszakok jellegzetes mintát mutatnak, illetve jól magyarázhatók a fejlemények tükrében. Az országos adatforgalom karakterisztikáját jól jellemzi a BIX (Budapest Internet Exchange) statisztikája, amely összesítésében a rendkívüli tavaszi szünetet követő hétfőn a csúcsforgalom mennyisége több mint 20%-kal haladja meg az előző pénteki csúcsforgalmat. Ez az online oktatással, távmunkával összefüggésben levő videós adatforgalom következménye. A növekedést követően számos streaming szolgáltató korlátozást vezetett be, csökkentve a felbontást, sávszélességet világszerte (lásd: https://www.nokia.com/blog/network-traffic-insights-time-covid-19-march-23-29-update/). Ezek a csúcsok – köszönhetően az intézkedéseknek, valamint a szokások átalakulásának csökkenő trendet mutatnak, illetve normalizálódtak. Emellett munkanapokon a napon belüli ingadozás mértéke is csökkent, mivel nemcsak az esti órákban nagy a videók által okozott adatforgalom. Jól megkülönböztethetők emiatt a szünetek és hétvégék is.

it1.jpg

BIX egyhetes összesített forgalmi statisztika
(forrás: https://g7.hu/tech/20200329/az-internet-birja-de-igy-is-duplazodott-a-vonalas-telefonforgalom/)

A felsőoktatási és kutató intézmények számára a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) közreműködésével történik az internetszolgáltatás. A KIFÜ és BIX közötti adatforgalom csúcsaiban a hallgatók otthonmaradását követően az első hétben az eredeti forgalom 70%-a, majd a második héten a 60%-a, a harmadik héten pedig 40%-a tapasztalható. Ez a csökkentő tendencia megállni látszik, ám így is szembetűnő a változás. Összevetve a fentiekkel, az országos adatforgalmazás mértéke egyrészt nőtt, másrészt a hálózatok, területek között átrendeződött. (Fontos, hogy ez az adat nem mutatja meg a KIFÜ HBONE hálózatán belüli forgalmat.)

it2.jpg

BIX éves grafikon
(forrás: https://www.bix.hu/statisztika/hungarnet/e9b7c64657c49b3e7a66ae1125a5ee37)

Az Egyetemen a létező informatikai rendszerek felkészítése mellett egy dedikált szerver is beállításra került a távoktatási anyagok kezelésére, közzétételére. A cikk írását megelőző 34 napban 220 GiB adat került feltöltésre és 716 GiB letöltésre, aminek javarészét az órák, előadások felvételei teszik ki. Bár ez az adat 215 DVD-n férne el, azaz egy átlagos háztartás havi adatmennyiségét jócskán meghaladja, a tárolt fájlok méretét tekintve nem jelentős. aminek két alapvető oka van. Egyrészről a szerver létrehozásának a célja az anyagok feldolgozáshoz és archiváláshoz történő tárolása. A videók lejátszása és publikus hozzáférésének biztosítása ismert videószolgáltatók segítségével történik. Ez a tervezés az egyetemi rendszerek terhelését jelentősen csökkenti. Ugyanakkor a megnövekedő terhelés miatt több publikus szolgáltatás esetén korlátozásokat vezettek be a képfelbontást, hangminőséget illetően az előre felvett és élőben közvetített tartalmak esetén egyaránt.

Az oktatók, illetve hallgatók szemszögéből nézve a videókonferencia formájában tartott kontaktórák, illetve felvételek fel-, vagy letöltése szintén jelentős adatforgalmat generálnak. Személyes tapasztalat alapján ez a korábbi hasonló forgalom húszszorosa, 25 GiB, ami heti 10-12 kontaktóra esetén keletkezik. Az élő óraközvetítések során 50-100 hallgató számára kell képet, és hangot továbbítani, amely adatmennyiség a küldő és fogadó oldalán egyaránt jelentkezik. 90 perc a tömörített adat, jó minőségű kép és hang esetén elérheti a 1,5 GiB teljes küldött vagy fogadott adatmennyiséget – kliensenként. Az ehhez szükséges sávszélesség nem több, mint 2 Mbps, ami napjainkban nem tekinthető soknak. A problémát az adatok két számítógép közötti utazási idejének megnövekedése okozhatja, adatforgalmi torlódások, vagy újraküldött adatcsomagok esetén. Ennek a jellemző tünetei a kép/hang szétesése, hirtelen felgyorsulása, vagy aszinkronitása. Sokszor hatalmas javulást jelent a videókonferencia minőségében a vezeték nélküli kapcsolat helyett a vezetékes kapcsolat használata.

Összességében jelenleg az mondható el, hogy az internetes telefonhívások, videómegosztások miatt megváltozott forgalmi terhelés elsősorban a hálózati-, illetve tartalomszolgáltatók esetén okozott nagyobb változtatásokat, kisebb-nagyobb fennakadásokat. Ezeket szemmel alig észrevehető korlátozások, valamint informatikai bővítésekkel sikerült kordában tartani. Az egyetemi infrastruktúra terhelése várhatóan a számonkérések számának emelkedésével és a vizsgaidőszak közeledtével fog növekedni, a tanulmányi adminisztrációs és vizsgáztatási rendszerek intenzívebb használatával.

Szöveg: Dr. Tornai Kálmán és Dr. Zsedrovits Tamás
Fotók: PPKE

 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
JAK
ADATNAP 2025
Díszterem
24.
2025. ápr.
JAK
Magyar nyelv és irodalom tavaszi tábor (Gradus ad Facultatem) - 2025
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
PPKE
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe