Pázmány Alumni: interjú Veres Ádámmal, a BTK egykori hallgatójával

2020.08.17.

Veres Ádám a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon végzett kommunikáció szakon. Ő maga sem gondolta volna, hogy a filmezésben fogja megtalálni hivatását, de az Egyetemes filmtörténet kurzusok megtették hatásukat, és végül a videózás irányába indult el. Azóta elkészítette élete első dokumentumfilmjét Isten a rácsok mögött címmel. Nagy öröm és kihívás volt ez a munka számára, és azóta is azért dolgozik, hogy hasonlóan színes és kreatív feladatok kötődjenek a nevéhez.

Mikor kezdte el szakmailag érdekelni a filmkészítés?

Az egyetem előtt nem gondoltam volna, hogy mozgóképpel szeretnék foglalkozni. Mindig is szerettem a filmeket, de professzionálisan nem érdekelt a dolog, túl nagy filmes műveltségem sem volt. Aztán felvettem az Egyetemes filmtörténet 1-2. kurzusokat, ekkor még nem is szakosodtam. Itt ébredtem rá, hogy a film, mennyivel több és gazdagabb, mint én azt addig gondoltam. Valamikor ekkor kezdődött.

Milyen szakon végzett a Pázmányon? Miért a Pázmányra jelentkezett?

Kommunikáció szakon végeztem. Azért a Pázmányra jelentkeztem, mert amikor a gimnáziumban végzős voltam, eljött a nyílt napra két nálunk végzett fiú, akik akkor elsősök voltak a Pázmányon a bölcsészkaron, és ők beszéltek az egyetemről. Nagyon pozitív képet festettek le a karról, az egyetemi életről.

Milyen emlékezetes élményeket tudna felidézni a pázmányos évekből?

Számos jó emlékem van abból az időszakból. Kezdve a gólyatáborral, és a megmaradt barátságok is sokat jelentenek. Nehezen tudnék egyet kiemelni.

Melyik tanárt, vagy egyetemen szerzett impulzust emelné ki, ami segített Önnek szakmailag?

Mivel a média, azon belül is a televízió és a film kezdett el érdekelni, Dér András és Horváth Z. Gergely tanár urak voltak rám nagy hatással.

Segítségére tudott lenni karrierjében az egyetemen szerzett ismeretanyag és a kiépült kapcsolatháló?

Az ismeretanyag mindenképpen, de olykor a kapcsolatok is. A Pázmányon a kommunikáció képzés, azon belül is a film és videó tanulmányok bölcsészkarhoz képest jó gyakorlati képzést adnak. Ez önmagában még nem elég, gyakorolni kell, elmélyíteni az ismereteket. A lényeg, hogy az ember komolyan vegye.

Ön hogyan tudta magát fejleszteni a filmesként?

Még hallgató koromban, de utána is, sok projektben vállaltam segítséget, akár kis feladatokban, például mikrofont tartottam egy vizsgafilm forgatásán. Ilyenkor és a csapatmunkák során mindig tanultam valami hasznosat. Az egyetemen a digitális vágás képzés is sokat segített. Jó alapot adott, de nem ott tanultam meg igazán vágni. Segített elindulni, aztán rengeteget kellett gyakorolnom még.

Hogyan indult pályája az egyetem elvégzését követően?

A Keresztény Életnél kezdtem dolgozni, videóanyagokat, különböző műsorokat és sorozatokat készítettem a honlapjukra.

Melyek azok a sikerei, amelyekre a legbüszkébb?

Filmesként olyan szempontból amatőr vagyok, hogy nem vettem részt soha sem SZFE-s, (Színház- és Filmművészeti Egyetem) sem más hasonló filmes képzésen, és még rengeteget kell tanulnom. De sikerült elkészítenünk egy 50 perces televíziós dokumentumfilmet a Média mecenatúra támogatásával, Isten a rácsok mögött címmel. Eddig ez volt a legnagyobb szabású és legprofesszionálisabb munkám, ezért erre vagyok a legbüszkébb.

Miről szól az Isten a rácsok mögött című első dokumentumfilmje? Hogy merült fel ez a téma?

Az Isten a rácsok mögött a magyarországi börtöncursilloról szól. A cursillo egy spanyol eredetű, eredetileg katolikus, de mára egyre inkább ökumenikus, keresztény lelkiségi mozgalom, amelynek van egy börtönökben alkalmazott ága. Külföldön évtizedek óta szép eredményeket ért el többek között a frissen szabadultak visszaesésének csökkentésében. Itthon a kétezer-tízes évek közepén indult el. A dokumentumfilmmel erre a mozgalomra akartuk felhívni a figyelmet. A film ötlete előtt bő egy évvel indult Magyarországon a börtöncursillo, és ők kérték meg a Keresztény Életet, hogy készítsünk nekik néhány tanúságtétel-videót az első megtartott curssillok után. Így kerültünk kapcsolatba a témával, aztán felmerült az ötlet, hogy készíthetnénk erről egy filmet. Pályáztunk az NMHH Média Mecenatúra programjába, és nyertünk.

Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Remélem, hogy sikerül a mozgóképkészítés közelében maradnom, de ezért tennem is kell. Nagyon szeretnék még dokumentumfilmet készíteni.

Mit szeret legjobban a szakmájában?

Szeretem, hogy sokszínű, soha nem tudni előre, hogy milyen feladatok várnak rám. Mindemellett kreatív és színes.

Mit üzenne a jelenlegi pázmányos hallgatóknak, akiket szintén érdekel a filmkészítés?

Hogy szeressék a filmezést, és ha szeretik, ne engedjék el.

Az Isten a rácsok mögött dokumentumfilm ezen a linken megtekinthető.

Iskolák

Petőfi Sándor Gimnázium, Gépészeti Szakközépiskola és Kollégium francia kéttannyelvű tagozata
Pázmány Péter katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar, kommunikációs szak

Szakmai pálya

Keresztény Élet – videó és filmkészítés
Magyar Katolikus Rádió – Archívum és tartalommenedzser

Hobbi

Olvasás, természetjárás, videókészítés, filmnézés

 Készítette: PPKE Kommunikáció/Ádám Eszter
Fotó: Veres Ádám

 

Események

16.
2025. jan.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe