Tantárgy adatlapja
A kurzus célja, hogy bemutassa az alkotmányjogi panasz eljárást a német és magyar alkotmánybírósági gyakorlatban. A magyar Alkotmánybíróság hatáskörének átalakítása az Alaptörvényben, az actio popularis megszűnése és az ún. valódi (bírói döntés ellen irányuló) alkotmányjogi panasz bevezetése német minta alapján indokolttá teszi az alkotmányjogi panasz jogintézményének kiemelt tárgyalását. Ennek megfelelően a kurzus az elméleti és fogalmi alapok lefektetését követően jogeseteken keresztül végig kíséri az alkotmányjogi panasz indítványok útját a különböző szűrő mechanizmusokon át az érdemi döntésig. Az ún. régi (közvetetten a norma ellen irányuló) alkotmányjogi panasz alternatívájaként tárgyalja a bírói kezdeményezéseket is.
Tantárgy tartalma:
1. Bevezetés: az alkotmánybíráskodás története és az alkotmánybíráskodási modellek
2. A német és magyar alkotmánybíráskodás kialakulása, az alkotmánybíróságok hatáskörei és működése
3. Az alkotmányjogi panasz jogintézménye (Drittwirkung probléma)
4. A normakontrollra irányuló alkotmányjogi panasz
5. A bírói döntés ellen irányuló alkotmányjogi panasz
6. Az alkotmányjogi panaszok elő-elővizsgálata (AR-eljárás, illetve főtitkári előkészítő eljárás és egyesbírói eljárás)
7. Az alkotmányjogi panasz befogadhatóságának vizsgálata I. (érintettség, jogorvoslat kimerítése, kivételek)
8. Az alkotmányjogi panasz befogadhatóságának vizsgálata II. (alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdés, alapvető jogok érvényesítésére alkalmasság, bírói döntés érdemi befolyásolása)
9. Az alkotmányjogi panasz érdemi elbírálása (Schumann-formula, Heck-formula), jogkövetkezmények
10. A bírói kezdeményezés
an style="font-size: 12pt; font-family: ">11.
12. Zárthelyi dolgozat
Irodalom:
Balogh Zsolt: Alkotmánybíróság. In: Trócsányi László–Schanda Balázs (szerk.): Bevezetés az alkotmányjogba. Az Alaptörvény és Magyarország alkotmányos intézményei. Budapest, 2014. 375-408
Gárdos-Orosz Fruzsina: A bírói döntések ellen benyújtott alkotmányjogi panaszok befogadhatósága I-II. Alkotmánybírósági Szemle 2013/1. 71-90.
Fröhlich Johanna: Az Abtv. 26. § (2) bekezdés szerinti, közvetlenül a jogszabályok ellen benyújtható alkotmányjogi panaszok befogadhatósága. Alkotmánybírósági Szemle 2013/1. 90-99.
Paczolay Péter (szerk): Alkotmánybíráskodás, alkotmányértelmezés. Budapest, 1995.
Zakariás Kinga: A rendes bíróságok határozatainak felülvizsgálata a német Szövetségi Alkotmánybíróság gyakorlatában. Jogtudományi Közlöny 2010/2. 98-104.
Zakariás Kinga: A bírósági határozatok ellen irányuló alkotmányjogi panasz a német Szövetségi Alkotmánybíróság Esra-határozatának tükrében. Alkotmánybírósági Szemle 2011/2. 2. 91-100.
Követelmények
Jelenlét (legfeljebb három hiányzás) és félév végi zárthelyi dolgozat (alkotmányjogi panasz indítvány készítése) megírása.
<
/span>