Oktatás, kutatás és közösségi szolgálat a távolléti oktatás időszakában

2020.04.14.

Oláh András az ITK docense arról tájékoztat, hogyan alakul a megváltozott helyzetben a Karon az oktató munka és a tudományos kutatás, valamint kitér a Pázmány életében mindig is fontos szerepet játszó közösségi szolgálatra is. 

Három héttel ezelőtt példátlan, váratlan dolog történt az életünkben, amely radikálisan átalakította a Kar megszokott rendjét is. Ahhoz, hogy pontosan lássuk a radikális változás mibenlétét, előtte szeretném röviden vázolni a „normál” működést.

Oktatói munkám során – a digitális jelfeldolgozás című tárgyat tanítom – 70-100 fős hallgatóságnak tartok előadásokat, és tantermi, illetve laboratóriumi gyakorlatokat vezetek. A csoportos oktatás mellett egyéni oktatás is folyik, egy-egy hallgató témavezetésével, konzultációkkal, szakdolgozatkészítés támogatásával. Jelenleg nyolc ilyen hallgatóval dolgozom együtt, az oktatási tevékenységem ezzel az időm mintegy 40 százalékát teszi ki.

Másik fő terület a kutatás. Főként laborban dolgozunk, de számítógépes szimulációkat is végzünk PhD hallgatókkal együtt.

Munkám következő összetevője a pályázati tevékenység. A Karon mintegy 15-20 nagyobb és még jó néhány egyéb projekt fut. Ezek menedzselése ugyancsak sok időt vesz igénybe.

A Kar életében fontos szerep jut a Roska Tamás Doktori Iskolának, amelynek keretében 45-50 doktorandusz végzi tanulmányait. Három feladatuk van: a kutatás, az oktatás – a gyakorlatok többségét a doktorandusztok vezetik –, illetve a K+F pályázatok megvalósításában is részt vesznek

Hogyan változott meg minden március 12. után? Az oktatásról átálltunk a távolléti oktatásra. Egy hetünk volt felkészülni olyasmire, amire korábban másfél évet terveztünk. Három évvel ezelőtt ugyanis összeállítottunk egy pályázatot az ELTE-vel közösen a lehetséges távolléti oktatási (távoktatás) programról. Sajnos nem kaptunk támogatást, pedig már akkor el tudtuk volna készíteni a távoktatáshoz szükséges anyagokat, és így most időben  az oktatók is megkapták volna a szükséges felkészítést.

Négy kollégát külön is meg kell említenem. Mandácskó Zoltán, Tornay Kálmán, Zsedrovits Tamás és Naszlady Márton Bese készítette elő az anyagokat, munkájuknak köszönhetően megszületett az átállás programja. A Microsoft Teams felület használatát javasolták, s rövid idő alatt az oktatók kézbe kapták a program 30 oldalas első változatát, s az informatikai osztály támogatásával megkezdődött az átállás IT hátterének kialakítása is.

Dékán úr kérésének megfelelően igyekszünk tartani a félév időbeosztását. A vizsgaidőszak lebonyolítására vonatkozóan még csak javaslatok vannak, azok végleges kidolgozása folyamatban vannak.

Folynak az előadások, a számítógépes gyakorlatok, vannak azonban olyan laborgyakorlatok, amelyeket pillanatnyilag nem tudjuk, hogyan lehet megvalósítani. Sok tárgy estében ugyanis be kell menni a laborba, és különféle műszerekkel, anyagokkal elvégezni a méréseket, a kísérleteket.

A PhD hallgatók generációs szempontból közelebb állnak azokhoz, akik már az internetes világban nőttek fel. Értik és ismerik a szükséges technológiákat, és tisztában vannak a hallgatók igényeivel is. Lelkiismeretesen készülnek a gyakorlatokra, számos oktatási anyagot készítenek. Segítségükkel sikeresen megoldottuk az első heteket.

Nagy kérdés, hogyan adaptálódnak a hallgatók a mostani helyzethez? Egyelőre kevés a visszajelzés. A tapasztalatok kielemzése még időre szorul, azaz ha az akadémiai év véget ér, és nyugodt körülmények között elemzéseket tudunk elvégezni.

A mai körülmények között különösen fontos lenne a diákok motivációjának erősítése. Családi életemben, három gyermekem példáján látom, hogy a közoktatás rendkívül gyorsan átállt a távoktatásra, és az ottani eredményes pedagógia módszertani megoldásokat nekünk is érdemes lenne átültetni a felsőoktatásba.

Négy-öt hét van még hátra a szorgalmi időből, s az eredeti programot tartani fogjuk. Miután véget ér a rendkívüli időszak, sok minden meg fog változni. A normál működésben is, amelyet eddig nappali képzésnek neveztünk, új korszak kezdődik majd. Abban bízom, hogy a Katolikus Egyetem akkor is helyt fog állni, és megerősödve kerül ki ebből a helyzetből.        

A Kar számára létfontosságúak a pályázati források. A normatív támogatás a költségek 60 százalékát teszi ki, a többit minden évben pályázati forrásokból kell biztosítanunk. Ezért nem állhatunk meg, az elmúlt két hétben is újabb pályázatokat nyújtottunk be.

A közösségi szolgálattal kapcsolatban tudnunk kell, hogy a Karhoz mintegy 60 oktató, 40 munkatárs és 600 hallgató tartozik. Ez a közösség sokszor bizonyította, hogy együttműködésének óriási ereje van – a kutatásban is. Hallgatóink ilyen légkörben szocializálódnak. Fiatal oktatóink korábbi hallgatóink közül kerülnek ki, ezért már idejekorán azonosulnak a közösségi tenni akarással, a tudományos feladatok iránti fogékonysággal.

A mostani helyzetben a rendezvények, a közösségi találkozások sajnos megszűnnek. Fontos lenne azonban, hogy megtartsuk és átmentsük a közösségi értékeket. Ebben fontos szerep jut a Karon és az egyetemen belüli kommunikációnak, amelynek át- és újragondolása szükségessé válik a jövőben. 

Az interjút készítette: PPKE Kommunikáció/E.I.
Fotó: PPKE

 

Események

31.
2025. márc.
JAK
[Caritas] Könyvvásár
Aula
03.
2025. ápr.
ITK
IT-Medtech-Biotech Karriernap 2025
Pázmány ITK
05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
08.
2025. ápr.
HTK
Emlékkonferencia Rokay Zoltán halálának első évfordulóján
12.
2025. ápr.
JAK
Történelem tavaszi tábor (Gradus ad Facultatem) - 2025
24.
2025. ápr.
JAK
Magyar nyelv és irodalom tavaszi tábor (Gradus ad Facultatem) - 2025
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe