Pázmány könyvtár: 2021. március

2021.04.19.

bookshelf-1082309_1920.jpg

A Pázmány oktatási, kutatási és tudományos tevékenységének egyik fontos fokmérője, hogy az adott esztendőben oktatóink és hallgatóink szerzői, illetve szerkesztői közreműködésével milyen kiadványok születtek. E szemléletet kiterjesztve indítottuk el új sorozatunkat, a Pázmány könyvtárat, amelyet tovább bővítünk március hónapban is. A listát nem kis büszkeséggel tesszük közzé, bízva abban, hogy az egyes kiadványok a jövőben még szélesebb körben válnak ismertté. Köszönet valamennyi Kollégának, akik ezen alkotómunkában tevékeny részt vállaltak. Az e havi listához jó böngészést kívánunk!

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Vestigia III. Italianista tanulmányok a magyar humanizmus és a tizenötéves háború idejéről

Domokos György, W. Somogyi Judit és Szovák Márton szerkesztésben jelent meg tanulmánykötet a magyar humanizmus és a tizenötéves háború idejéről.

Egyetemünk egyik termékeny kutatócsoportja a Vestigia Kutatócsoport, amely 2010-ben kezdte meg működését az Országos Tudományos Kutatási Alap támogatásával, azzal a céllal, hogy itáliai könyvtárakban és levéltárakban 14-16. századi magyar vonatkozású forrásokat tárjanak fel. 2015-ben anyaintézményük, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Központi Alapja vette át támogatásukat. Három tanulmánykötet, egy kétnapos nemzetközi konferencia szervezése és a hatalmas, 3100 tételes, Milánóban és Modenában feltárt adatbázis digitalizálása fűződik a nevükhöz. A kutatócsoport vezetője Domokos György, a PPKE BTK Olasz Tanszékének egyetemi docense. A harmadik, épp most megjelent tanulmánykötet címe: Vestigia III. Italianista tanulmányok a magyar humanizmus és a tizenötéves háború idejéről.
Bagi Zoltán Péter tanulmányában I. Vincenzo Gonzaga, a dicsőségre és hírnévre éhes mantovai herceg 1595-ös – meglehetősen kevés babért termett – magyarországi hadjáratát mutatja be a Fuggerzeitung, a Fugger-család kéziratos újságja alapján. A kötet második tanulmánya jelentősen kapcsolódik az elsőhöz – Nicolino Candido, a mantovai fejedelem hadmérnöke urának küldött leveléből jól körvonalazódik Tata és Gesztes várainak 1598-as ostroma. A kötet következő egységében Bakóc Tamással és az esztergomi érsekséggel kapcsolatos tanulmányokat találunk. Mátyus Norbert Niccolò Sadoleto ferrarai követ 1482-83-as magyarországi tartózkodásából hazaküldött jelentését dolgozza fel. Armando Nuzzo tanulmányában Coluccio Salutatinak, Firenze politikai vezetőjének a Magyar Királyságba, például Ozorai Pipónak küldött leveleiből szemezget. Szalai Béla a Vestigia Kutatócsoport révén bukkant egy 1566-os győri tábortervezetre, melyet a Modenai Állami Levéltárban őriznek. Szovák Márton Csulai Móré Fülöphöz, a Mohácsnál elesett pécsi püspökhöz kapcsolódó kutatásokat folytatott. A kötet zárótanulmányát ezúttal is W. Somogyi Judit nyelvtörténész jegyzi.

Hittudományi Kar

Élet az Élet kenyeréből – Az Eucharisztia teológiája

A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra készülve a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kara három egymást követő tanévben szervezett eucharisztikus kurzust. Az előadás-sorozat anyagát a Szent István Társulat adja a közre.

Az összesen 23 tanulmányt tartalmazó kötet felütését jelentő első írás az eucharisztikus kongresszusok, s különösen is az 1938-as budapesti kongresszus történetét állítja elénk. A biblikus tanulmányok füzére a budapesti kongresszus szentírási jelmondatának elemzésétől a jánosi és a páli Eucharisztia-teológia bemutatásáig ível. A patrisztikus írások az ókori egyház egy-egy tekintélyes püspökének és kimagasló teológusának Eucharisztia-értelmezésébe engednek bepillantást, amikor Antiochiai Szent Ignác és Szmirnai Szent Polikárp gondolatait ismertetik a vértanúságra megerősítő Eucharisztiáról, értelmezik Karthágói Cyprián eucharisztikus reflexióját, bemutatják a jeruzsálemi Eucharisztia-ünneplést Jeruzsálemi Kürillosz és Egeria tanúságtétele alapján és Hitvalló Szent Maximosz Eucharisztia-teológiáját Müsztagógiája tükrében. A biblikus és patrisztikus írásokat követő egységben szisztematikus megközelítésű tanulmányok kerültek egy csokorba.
A szerkesztők azzal a reménységgel adják közre a most megjelenő kötetet, hogy a benne található írások hozzájárulhatnak a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra készülve az Eucharisztia titkának teljesebb felfedezéséhez és tudatosabb, méltóbb ünnepléséhez.

Készítette: PPKE Kommunikáció/Hevér Kinga Szilvia
Fotó: Free-Photos (Pixabay)

 

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
09.
2025. máj.
BTK
Kazinczy Ferenc Szép Magyar beszéd verseny
Iohanneum Díszterem
09.
2025. máj.
PPKE
Alumni Találkozó 2025
12.
2025. máj.
PPKE
Fenntartható katolikus iskolák - könyvbemutató
16.
2025. máj.
HTK
Kecskés Pál 130 című ünnepi konferencia
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe