A Bródy Projekt általános ismertetése 

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem számára mindig is kiemelt cél volt, hogy hallgatói, oktatói és munkavállalói számára korszerű, inspiráló környezetet biztosítson a tanulás, a kutatás és a munka során. E célkitűzés szellemében született meg a Bródy Projekt, amely az egyetem hosszú távú fejlesztési stratégiájának egyik kiemelkedő eleme. 

A projekt középpontjában két patinás belvárosi épület – a Bródy Sándor utca 15. szám alatti, műemléki védettségű un. Kéményseprőház, valamint a Szentkirályi utca 26. szám alatti, korábbi Nemzeti Tornacsarnok – átfogó felújítása és modernizálása áll, mely utóbbi már eddig is oktatási funkciót látott el. A két ingatlan fejlesztésének összehangolása révén valósul meg a Bródy Projekt, amelyhez Magyarország Kormánya 8,2 milliárd forint állami támogatást biztosított. 

A Kéményseprőház a Palotanegyed és Budapest egyik legkülönlegesebb épülete, amely számos emléket őriz. Egyetemünk az ingatlan megvásárlásától kezdődően kiemelt feladatként tekintett az épület korhű felújítására és a korszerű, intézményi igényekhez illeszkedő funkciókkal való gazdagítására. Ennek a gondolatnak a szem előtt tartásával a telken található, műemléki értéket nem képviselő, épületszárnyakat és tárolókat elbontottuk, a műemléki épületet pedig korhű módon, ugyanakkor a jövőbeni felhasználási igényekhez igazodva alakítottuk át. Az épület az Egyetem központi szervezeti egységei – mintegy 70 fő irodai dolgozó – számára biztosít majd megfelelő munkakörnyezetet. 

A Kéményseprőház felújítása két ütemben valósul meg. Az első ütemre 2023. januárjában kötött szerződést az Egyetem a Best Solution Kft.-vel, amely az utcai homlokzat, a tetőszerkezet és a pince felújítására irányult. A munkálatok 2023. októberére sikeresen befejeződtek.  

A második ütem keretében a belső átalakításokra vonatkozó munkálatokra pedig 2024. májusában kötött Egyetemünk szerződést az Épkar Zrt.-vel. A kivitelezés 2025. nyarán fejeződik be, az irodákat ezt követően vehetik birtokba munkatársaink.  

Az épület egyik ikonikus jelképe a homlokzatán található kéményseprő szobor. Az eredeti alkotás olyan rossz állapotban volt, hogy visszahelyezése nem volt lehetséges, ezért restaurálását követően kiállítási célból átadtuk a Kiscelli Múzeumnak. A szobor jelenleg a Múzeum Cégérek Pest-Budán című állandó kiállítását gazdagítja. Az épület homlokzatára az eredetivel megegyező másolat készült, amely immár egy éve újra a helyén látható. 

A Bródy Projekt másik eleme a Szentkirályi utca 26. szám alatti, a szintén történelmi jelentőségű, korábbi Nemzeti Tornacsarnoknak otthont adó épület megújítása. Az Egyetem célja, hogy az épület történelmi örökségét megőrizve egy korszerű, hallgatóbarát tudásközpontot hozzon létre.

2023. októberében közbeszerzési eljárást követően tervezési szerződést kötött a 4D Építész Stúdió Kft.-vel. A tervezővel, valamint a Jog- és Államtudományi Karral folytatott egyeztetések mentén zajló hosszú tervezési folyamat eredménye egy magas minőségű megoldásokat ígérő egyetemi tér lett. Az új épületrész modern előadótermekkel, szemináriumi helyiségekkel, oktatói irodákkal, tanuló- és közösségi terekkel és egy hangulatos büfével várja majd a hallgatókat. Emellett a hallgatók egyik kedvelt tere, az emeleti tornaterem is megmarad, felújított formában, mely korszerű öltözőblokkal egészül ki. 

A kivitelezésre irányuló közbeszerzési eljárás győztese a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. és a LATEREX Zrt., mint közös ajánlattevők lettek, akikkel Egyetemünk 2025. júniusában kötött kivitelezési szerződést.  

A munkálatok befejezését követően a megújult épület várhatóan 2026 őszén nyitja meg kapuit a hallgatók előtt.