A doktorandusz hallgatók motivációját, képzéshez kapcsolódó terveiket, kutatási, munkaerő-piaci, valamint nemzetközi mobilitáshoz kapcsolódó elképzeléseit hivatott mérni ez az évenként ismételt felmérés.

Doktori Iskolák felmérés 2023 – Értékek, tapasztalatok, nemzetközi kapcsolatok

Doktori képzéseink alatt a hallgatóinknak lehetősége nyílik elmélyülni a kutatási témáikban, szakmai tapasztalataikat gyarapíthatják, illetve mindeközben különleges támogatásban részesülhetnek. A 2023. novemberében készült felmérésünk célja az volt, hogy jobban megismerjük a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Doktori Iskoláiban tanuló doktoranduszok motivációit és tapasztalatait.

Támogatás és szakmai vezetés

A kérdőív eredményei megerősítették, hogy  doktori képzéseink egyik legnagyobb előnye a hallgatók személyes, közvetlen kapcsolata az oktatókkal és a doktori iskola vezetőivel. A tanórákon kívüli konzultációs lehetőségekkel kapcsolatban  úgy tapasztalták, hogy  mindig van lehetőségük a megbeszélésekre és elérhetőek az oktatók. Akapott  eredmények azt mutatják, hogy a doktoranduszok  kivételesen elégedettek a témavezetők munkájával. Hangsúlyozták, hogy nagy figyelmet fordítanak kutatási folyamataik megsegítésére, rendszeresen konzultálnak velük, és értékes visszajelzéseikkel támogatják őket a (rész)tanulmányaik elkészítése során. A kutatásmódszertani felkészítéssel kapcsolatban is támaszkodhatnak a doktori iskolára. Ez az együttműködés  jelentősen hozzájárul a hatékony munkavégzéshez és a sikeres kutatásokhoz.

Mennyire elégedett az alábbi tényezőkkel? (Átlag)

A Nemzetközi kapcsolatok szerepe

A doktori iskolák által kínált nemzetközi lehetőségek szintén kulcsfontosságúak a hallgatók számára, az ezirányú a kérdésekre is pozitív visszajelzések érkeztek. A nemzetközi kutatási projektek, a külföldi  konferenciákon való részvétel és  egyetemekkel való kooperáció kiváló szakmai fejlődést biztosítanak, valamint jelentősen hozzájárulnak a doktoranduszok tapasztalat szerzéséhez. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Doktori Iskoláiban a hallgatók könnyedén összehangolhatják tanulmányaikat a munkájukkal, illetve kutatási projektekkel, legyenek azok külföldi vagy belföldi helyszínűek.

Az egyetem doktori iskoláinak hallgatóinak nagy része külföldi tanulmányokat folytatott vagy nemzetközi kutatási projektekben vett részt tanulmányai során. Az ez idő alatt szerzett tapasztalataik pedig elősegíthetik a munkaerőpiacon való elhelyezkedésüket. A visszajelzések alapján egyetemünk támogatja a szakmai kapcsolatok kiépítését más doktori iskolákkal és kutatóintézetekkel.  Az általunk kínált lehetőségek és együttműködések révén hallgatóinknak módjuk nyílik szoros szakmai kapcsolati hálózatot kialakítani a hazai és nemzetközi kutatói közösséggel.

Munkaerőpiaci kapcsolatok

A doktori iskoláink hallgatói számos különböző szektorban találnak munkát és a doktoranduszok jelentős része sikeresen  hangolja össze tanulmányait a munkavégzéssel. A kitöltők harmada főállásban, míg 27,8 százaléka mellékállásban dolgozik. Akadémiai pálya, kutatóintézeti pozíciók, valamint a közszférában és állami adminisztrációban való elhelyezkedés is népszerű lehetőségnek bizonyulnak. A kutatásban résztvevők több mint fele a felsőoktatásban, kutatóintézeteknél vagy a kormányzati szektorban dolgozik, ami jól mutatja a doktori képzés során szerzett tudás és képességek széleskörű alkalmazhatóságát. Az itt megszerzett tudás és kapcsolatok széles körben hasznosíthatók, legyen szó kutatói pozíciókról, vagy éppen vezető szerepekről a felsőoktatásban és a közszférában.

 

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Doktori Iskoláinak felmérése alapján elmondható, hogy a hallgatók kiváltképp elégedettek a témavezetői támogatással és a nemzetközi lehetőségekkel. Az egyetem rugalmassága lehetővé teszi a munka és tanulmányok sikeres összehangolását, amely jelentős előnyt biztosít a végzetteknek a munkaerőpiacon. A doktori iskolákban szerzett tudás és kapcsolatok kiváló alapot nyújtanak a későbbi karrierépítéshez.