Dr. Molnár Bence: Vírusválság és munkajog

2020.04.15.

Az elmúlt hetekről már most állítható, hogy elképesztő gazdasági válságot okoztak, főleg bizonyos iparágakban. A legtöbb munkáltató azzal keresi meg a munkajogászokat, hogy mit lehet csinálni abban a helyzetben, amikor külső okból a foglalkoztatási kötelezettségnek egyáltalán nem tudnak eleget tenni. 

Nagyobb foglalkoztatók humánus és szociális munkáltatói lépése, hogy amennyiben nem tudnak eleget tenni a foglalkoztatási kötelezettségének, erre tekintettel állásidőre küldik a munkavállalókat, és ennek megfelelően az Mt. 146. § alapján fizeti mindenkinek az alapbért állásidőre, amíg ez a helyzet fennáll. 

Bizonyos köztes megoldás lehet az, amire az Mt. 146. § is feljogosítja a feleket, hogy megállapodjanak egy olyan megoldásban, hogy a munkavállaló állásidőre kerül, és az alapbéréhez képest csökkentett bért kap erre az időszakra. A jelen körülmények között ez is egy humánus és szociális elbánás. 

Vannak ezen kívül olyan lehetőségek, amikor a munkaidő beosztásával hajtunk végre különböző műveleteket. Munkaidőkeret bevezetésére egyoldalúan lehetőség van, ha az a 4 hónapos (16 hetes) időtartamot nem haladja meg. És ami mindenkinek a munkaidőkeretétől függetlenül is felmerülne, az a részmunkaidő. Ezzel kapcsolatban kiemelendő, hogy ez még a mostani felpuhított jogszabályi környezetben is mindenféleképpen közös megegyezéshez kötött, tehát a munkaszerződés módosítása szükséges a felek közös megegyezésével ahhoz, hogy valakinek a munkaideje csökkenjen. 

Meg kell említeni, hogy a munkaidőkeret hossza most a felek megállapodása függvényében úgymond elrugaszkodhat a törvényi keretektől, az Mt. által biztosított keretektől. Ilyen módon számos munkáltató már most megállapodást kötött a munkavállalóval 10-12 hónapos időtartamra. Ennek célja, hogy azt a munkaidőt, amit most a munkáltató lényegében nem tud felhasználni, mert nem tudja foglalkoztatni a munkavállalót munka hiányában – abban bíznak a munkáltatók, hogy későbbiek során ennek eleget tudnak majd tenni, és a munkavállalók úgymond le tudják dolgozni ezt az időszakot, és ezt a munkaidőt pótolni tudják. 

Végezetül a legdrasztikusabb intézkedés, ami számos iparágban fennáll már, az a lehetőség, amikor a munkáltató elháríthatatlan külső okból nem tud eleget tenni foglalkoztatási kötelezettségének, ami az Mt. 146. § (1) bekezdésében nevesített olyan speciális állásidő, amikor a munkavállaló alapbérre sem jogosult. Sajnos számos munkáltató választja ezt a megoldást. Nyilván nem pusztán emberi gonoszságból, hanem egyszerűen képtelenség olyan módon kitermelni havi több milliós bértömeget, hogy emellett a munkáltatónak nulla forint árbevétele keletkezik. 

Munkavállalói oldalról történő megközelítés 

A munkavállalók esetében is előfordulhat olyan helyzet, hogy elháríthatatlan külső okból nem tudnak munkába járni. Meg kell különböztetni azokat az eshetőségeket, hogy mi minősül elháríthatatlan külső oknak, mi az, amikor a munkavállaló tényleg nem tud munkába menni és ennek hol vannak a határai. 

Fontos szempont a munkavállalók esetében, hogy aki nem tud azért munkába járni, mert a közoktatási intézményeket bezárták és otthon kell maradni a gyerekével, az álláspontom szerint igazolt távollétnek bizonyul, ugyanakkor munkabér erre az időszakra nem jár. 

Az elháríthatatlan külső oknak az értelmezése ebből a szempontból, az eddigi bírói gyakorlat elháríthatatlan külső oknak azt tekintette, amikor valamiféle természeti katasztrófa (árvíz vagy közlekedési cég sztrájkja miatt képtelenség odajutni a munkavégzés helyére). Ezek a bírói gyakorlatok néhány órás, néhány naposak időszakok voltak. Ezt is alapvetően át kell értelmezni a bíróságoknak, hogyha ilyen ügyek lesznek, márpedig lesznek. A bírói gyakorlat ilyen helyezettel még nem szembesült és ezek a helyzetek még nincsenek kezelve bírósági szinten.

A szöveg a PPKE JÁK Munkajogi Tanszékének oktatói által, távolléti oktatás keretében tartott, Vírusválság és munkajog c. órán elhangzottak leirata. Közlés az előadó írásos engedélyével!

Fotó: dr. Molnár Bence

 

Események

31.
2025. márc.
JAK
[Caritas] Könyvvásár
Aula
05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
08.
2025. ápr.
HTK
Emlékkonferencia Rokay Zoltán halálának első évfordulóján
11.
2025. ápr.
PPKE
Keresztút
12.
2025. ápr.
JAK
Történelem tavaszi tábor (Gradus ad Facultatem) - 2025
24.
2025. ápr.
JAK
Magyar nyelv és irodalom tavaszi tábor (Gradus ad Facultatem) - 2025
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe