A mesterséges intelligencia alkalmazásainak etikai és jogi kihívásai

2024.11.19.

57. Béke Világnapi üzenetében (2024.01.01.) a Szentatya úgy fogalmazott, hogy a mesterséges intelligencia területén elért figyelemre méltó előrelépések gyorsan növekvő hatást gyakorolnak az emberi tevékenységekre, a személyes- és társadalmi életre, a politikára és a gazdaságra. Ferenc pápa nyílt párbeszédre kívánt felszólítani, ezen "új, bomlasztó lehetőségekkel és ambivalens hatásokkal felruházott technológiák" jelentőségéről. Emlékeztetett már 2023 augusztusában arra, hogy azon kell dolgoznunk, hogy az erőszak és a megkülönböztetés logikája ne verjen gyökeret az ilyen eszközök előállításában és használatában, a legsebezhetőbbek és kirekesztettek kárára. A MI koncepciójának és használatának felelősségteljessé tétele azért szükséges, hogy az emberiség és közös otthonunk védelmének szolgálatába álljon.

A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásának etikai-jogi összefüggései kihívásait járjuk körbe. 

Lehet-e etikus egy rendszer? Lehet-e értéksemleges?  Hogyan szabályozta az Európai Unió az AI Act-be az etikai kérdéseket? Plágiumetikai kérdésekre keresünk választ felsőoktatási közegben, valamint szerzői jogi kérdések vonatkozásában. Elemző bemutatásban tárul fel a kiszolgáltatott csoportok helyzetének szabályozása az MI korában a bíróságokon. Egy kutatónk nyomán kapunk betekintést abba a kérdésbe, hogy mit jelent a szuperintelligencia régen és ma (a tanulómodellek világ-leképezésének vallási aspektusa).  Genomikai nyelvmodellek alkalmazási lehetőségeinek egyes dilemmáit ismerhetjük meg., valamint a nagy nyelvi modellek alkalmazási lehetőségeit a felsőoktatásban. Szó lesz a MI manipulatív alkalmazásai jogi és etikai megítéléséről, valamint az MI etikai kódexeiről.

A "Fenntarthatóság, állóképesség – az éghajlatváltozás és az ahhoz való alkalmazkodás társadalmi kihívásai" című projekt keretében támogatva. Támogató: Technológiai és Ipari Minisztérium – azonosító: EKPPF/922/2021-ITM_SZERZ

Magyar Kurír cikk

 

 

Kapcsolt galéria

Események

26.
2025. máj.
PPKE
Mit tehet Magyarország a globális gazdasági igazságosságért? konferencia
27.
2025. máj.
BTK
Gondoskodás – Robotok és mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása az idősellátásban
PPKE JÁK, II. Szent János Pál Pápa Díszterem
28.
2025. máj.
JAK
Pázmány Jogtörténész Nap 2025
Díszterem
29.
2025. máj.
BTK
PPKE BTK történelmi-régészeti ismeretterjesztő előadássorozat
Sophianum 108
31.
2025. máj.
ITK
Erasmus+ szakmai gyakorlat jelentkezési határidő
05.
2025. jún.
ITK
Szülői Fórum és Nyílt nap 2025
Pázmány ITK
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe