Kétnyelvűség fejlesztési lehetőségei

2020.06.15.

A német nemzetiségi tanító szakirányú továbbképzési szak tanító alapszakon végzett pedagógusokat készít fel az általános iskola 1-6. osztályában a német nemzetiségi anyanyelvi nevelésre, valamint 1-4. osztályban a német nemzetiségi nyelven oktatott tárgyak tanítására. Alapvető célunk olyan pedagógiai szakemberek kibocsátása, akik tudományosan megalapozott, korszerű szakmai ismeretek, kompetenciák birtokában alkalmasak tanítói képzettségükre építve magas színvonalon teljesíteni a nemzetiségi oktatási-nevelési feladatokat.
A képzés során elsajátíthatják a német, mint anya- és második nyelv (nemzetiségi nyelv) helyes és igényes használatát, a nyelvhasználat fejlesztésének stratégiáit, megismerkedhetnek a korai kétnyelvűség fejlesztési lehetőségeivel, változatos nyelvpedagógiai eljárásokkal, a német nemzetiségi nevelésben használható modern infokommunikációs eszközökkel és technikákkal, továbbá a nemzetiségi tantervi előírásokkal, a kisebbség történelmével, aktuális helyzetével, kultúrájával, néphagyományával, ezek tanításának, valamint a nemzetiségi identitás fejlesztésének korszerű módszereivel.
Nagy hangsúlyt helyezünk az iskolai gyakorlatra (hospitálás, iskolai órák megtervezése és megtartása).
A hallgatóknak lehetőségük nyílik négy félévig a Nemzetiségi Pedagógus Tanulmányi Ösztöndíjat megpályázni, illetve végzés után nemzetiségi intézményben nemzetiségi pótlékban részesülni.
A német nemzetiségi szakirányú diploma egyenértékű a komplex felsőfokú nyelvvizsgával.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem esztergomi képzési helyszínén, illetve annak jogelődjében már évtizedes múltra tekint vissza a nemzetiségi oktatás. A hagyományos értékek és tartalmak mellett rugalmasan követjük a közoktatás változásait, a modern kor elvárásait. Szakmai könyvtárral rendelkező német szaktanteremben gyakorlatorientált képzéssel, kiscsoportos foglalkozásokkal biztosítjuk a tudás hatékony továbbadását, a hallgatók szóbeli és írásbeli, valamint tantárgy-pedagógiai kompetenciájának magas szintű fejlesztését.

A továbbképzésre tanító alapszakos diplomával és középfokú „C” típusú nyelvvizsgával, vagy ennek megfelelő nyelvtudással lehet jelentkezni, mivel az oktatás nyelve a német. A továbbképzés tanító munkakörben dolgozók számára biztosít olyan szakmai fejlődést, mely segítségével a német nemzetiségi nyelv és kultúra közvetítését végezhetik német nemzetiségi iskolákban.

Szöveg: Dr. Juhász Márta

 

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
09.
2025. máj.
BTK
Kazinczy Ferenc Szép Magyar beszéd verseny
Iohanneum Díszterem
09.
2025. máj.
PPKE
Alumni Találkozó 2025
12.
2025. máj.
PPKE
Fenntartható katolikus iskolák - könyvbemutató
16.
2025. máj.
HTK
Kecskés Pál 130 című ünnepi konferencia
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe