A jövő campusa épül a PPKE számára

2023.06.11.

Az Egyetem hallgatói és munkatársai számára megrendezett fórumon Dr. Becker Pál fejlesztési főigazgató és Kruppa Gábor építésztervező (Hamburg C. Kft.) közösen mutatták be az előkészítési szakaszban lévő új Campus aktuális terveit.

A bemutatón résztvevők részletes tájékoztatást kaptak a projekt jelenlegi helyzetéről és a tervezett új komplexum várható kialakításáról, funkcióiról. Az esemény célja volt, hogy a felmerülő kérdésekre konkrét válaszok, a már megtervezett terek kialakításával és berendezésével kapcsolatban pedig további kreatív ötletek születhessenek és azok a tervezés későbbi szakaszaiban – a lehetőségek mérlegelése után – a tervekbe beépülhessenek.

A PPKE új Campusa közvetlenül a Jog- és Államtudományi Kar épületével szemben, a VIII. kerület palotanegyedében fog elhelyezkedni, a Magyar Rádió volt tömbjének területén (a Múzeum utca – Pollack Mihály tér – Bródy Sándor utca – Szentkirályi utca által határolt tömbben). A tervek szerint a projekt megvalósításával a jövőben az Egyetem központi magja itt a Palotanegyedben lesz azzal, hogy a Hittudományi Kar és az Információs Technológiai és Bionaikai Kar által használt ingatlanok természetesen továbbra is megmaradnak és az egyetemi oktatást szolgálják.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatási célú ingatlanjainak bővítését és fejlesztését célzó beruházás Kormány által kijelölt előkészítője és megvalósítója az Építési és Közlekedési Minisztérium, együttműködve a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel és a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciával. Az Egyetemen a Projektiroda felel a Campus projekt megvalósításáért, amely 2020 nyarán jött létre. A tervezési folyamat indulásakor felmérte a karok igényeit, egyeztetett az egyetemi vezetéssel, az egyes szakterületek vezetőivel, valamint az Egyetemi Hallgatói Önkormányzattal is. 2021 tavaszán kérdőíves felmérés készült a hallgatók és a dolgozók között annak érdekében, hogy pontosítani lehessen az új Campusszal szembeni elvárásokat. Ezt a célt szolgálta továbbá a hallgatók számára kiírt kreatív pályázat is.

A felmért igények alapján, a projekt megvalósításával az Egyetem az alábbi célokat tűzte ki:

  • A széttagoltság okozta problémák megszüntetése. A piliscsabai campus elhagyásával jelentkező kapacitás, funkció hiány pótlása.
  • A teljes Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar új helyszínen történő elhelyezése.
  • Az Információs Technológiai és Bionikai Kar számára többlet oktatási funkciók biztosítása (Práter utcai ingatlan meghagyásával elsősorban laborok, termek, irodák).
  • A Jog- és Államtudományi Kar helyigényének biztosítása a Szentkirályi 26. és 28. sz. alatt.
  • A Hittudományi Kar számára megfelelő minőségű közösségi terek és funkciók biztosítása.
  • A kor elvárásainak megfelelő szolgáltatás nyújtása mind a hallgatók, mind az oktatók számára (pl. kollégium, sport, könyvtár, barátságos közösségi terek).
  • A jövő elvárásainak megfelelő modern, versenyképes egyetem létesítése, a PPKE stílusjegyeinek meghagyásával.
  • Smart megoldások alkalmazása. Online terek biztosítása. Digitalizáció, a távoktatás feltételeinek megteremtése (a járványhelyzet tapasztalatainak alkalmazása).
  • Megfelelő méretű és színvonalú sportlétesítmény, kollégium, illetve könyvtár.
  • Önfenntartó egyetem megvalósítása. Piacon értékesíthető szolgáltatási feltételek biztosítása.
  • Nyitott egyetem: a (kerületi) lakosság részére is biztosítható terekkel (pl: park), szolgáltatásokkal (pl: sportcentrum).
  • Környezetvédelmi és klímavédelmi szempontok alkalmazása (Zöld Egyetem)

A Projektiroda által felmért igények és a fenti megfogalmazott célok figyelembevételével alakult ki végül az a létesítményprogram, amely a tervezés kiinduló dokumentuma lett. Ezen program megvalósulásával a PPKE területe jelenleg Budapesten és Esztergomban együttesen használt 50,5 ezer m2-ről várhatóan több mint 90 ezer m2-re nő. Az oktatáshoz közvetlenül kapcsoló területek növekedése 60% körüli. A Campuson számos olyan funkció is létrejön, amelyben jelenleg az Egyetem hiányt szenved: ilyen az étterem, a 200 férőhelyes kollégium, a modern könyvtár vagy a torna- és fitneszterem. Kiemelendő továbbá, hogy a mostani tervek alapján közel 4000 m2 zöldfelület is létrejön.

A Campus tervpályázati eljárása 2011. novemberében zárult, melyről részletesen korábban itt: (https://ppke.hu/aktualis/aktualitasok/pazmany-budapest-campus) írtunk. A pályázatot a Közti Zrt.-Hamburg C. Kft. konzorciuma nyerte (vezető tervezők: Tima Zoltán és Kruppa Gábor). A tervezési szerződés 2022. március 4-én jött létre, és jelenleg a Campus engedélyezési tervdokumentációja áll véglegesítés alatt.

Az új Campus tervezésénél fontos szempont a terület eredeti, korhű karakteréhez közelítő városi környezet visszaállítása, amely egyben a paloták és a terület környezetének zöldfelületi fejlesztését is jelenti. A tervezett állapot szerint a Károlyi-, Esterházy- és egykori Festetics paloták visszakapják a bejárataikat, újra láthatóvá válnak oldalhomlokzataik. Továbbá a Múzeum utcában a Károlyi és a Csekonics palota is zöldfelületre, a volt díszkert helyén létrehozott kertre néz majd.

A tervezett Campus középpontja, egyik legfontosabb eleme a Szentkirályi utcai, a jelenlegi Jog-és Államtudományi kar főbejárat előtti új térbővület, városi „Piazza”. Ezzel a mostani, – az egyetem arculatához mára már hozzátartozó – főépület, főhomlokzat jelentősége sem csökken, sőt kiemeli azt. A téren a kápolna mellett elhelyezett harangtorony az ég felé irányuló tekintet építészeti jele. Az új tér méretében hasonló a negyed hangulatos, diákok által kedvelt kisebb tereihez (Mikszáth tér, Lőrinc pap tér, Gutenberg tér, Szabó Ervin tér), és azoktól nagyjából azonos távolságra, mintegy ezek fókuszpontjában található. Hasonló közelségben van a Múzeumkert és a Trefort-kert is. Az új kis teret a Szentkirályi utca, valamint a főépület földszintjén átvezető passzázs köti be a környező forgalmasabb utcákba és csomópontokba.

A fejlesztési terület elhelyezkedése kiváló, hiszen két metrómegállóból, és több tömegközlekedési eszköz útján is könnyen elérhető. A gépjárművek parkolására pedig a Pollack téri mélygarázs nyújt megoldást, amely a Pázmány Péter Katolikus Egyetem által ellátott oktatási feladatok elősegítése céljából, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tulajdonába kerül majd.

A terveken látható három részből álló 6 emeletes oktatási épület déli szárnyában (Múzeum utca felőli részen) kapnak helyet a nagyelőadók és az épület nagy tereit kiszolgáló épületgépészeti központ, a legfelső szinteken tanszéki irodák szemináriumi termekkel, míg a mélyszinten ezen épületszárny alatt található a tornacsarnok. A multifunkcionális tornacsarnokban kosárlabda, kézilabda, röplabda és futsal mérkőzések is megvalósíthatók lesznek, amelyet általános esetben az Egyetem összes hallgatója használ órai, vagy órán kívüli esetekben, de a sportolási lehetőség biztosított lesz nem egyetemi polgárok részére is. A Károlyi-palota kertje alá tervezett pinceszinten keresztül pedig elérhető lesz majd egy fitnesz terem is, melynek külön utcai megközelítése is biztosított.

A tervezett oktatási épület középső szárnyában a nagyobb tantermek, az északi oktatási szárnyban pedig elsősorban a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, illetve az Információs Technológiai és Bionikai Kar laborjai és szemináriumi termek kapnak helyet. Az északi szárny földszintjén kerül elhelyezésre a mindenki számára nyitott központi étterem. A három épületszárnyat – a Szentkirályi utcai „Piazza” téri folytatásaként – a központi aula fogja egybe. Az aula nyugati irányban, az épületrészek közötti átjárókkal kapcsolódik a Pollack tér felé is. Az aulából – mintegy süllyesztett aulaként – közvetlen lejárat nyílik a -1 szintre is, innen érhető el a könyvtár, a büfé és a Pollack téri garázs/kerékpártároló is.

A palota épületek szakszerű módon, műemléki helyreállítással megújulnak, azokba az egyetem a paloták történelmi és építészeti jelentőségéhez méltó funkciót költöztet. Az aulához kapcsolódik az Esterházy-palota, benne a dékáni/rektori hivatallal. A Károlyi palotában pedig a Központi könyvtár kerül elhelyezésre, ahol az Egyetem minden kari könyvtára részben vagy egészben megjelenhet majd.

Az egyes épületszárnyak az emeleti szinteken, vagy szint alatt átjárhatóak, és bár az épületek közötti hangulatos tereken, átjárókon át még hűvösebb időben is jólesik átmenni, rossz időjárás esetére megvalósítandó cél, hogy fedett/zárt úton is lehessen az épületszárnyak között közlekedni.

A PKKE Campus fejlesztése nem csak új funkcionális területek hozzáadásának lehetőségét jelenti, hanem a meglévő, működő épületek városi helyzetének megerősítését, nyitást a város felé, egyben az egyetem a tudományos életben elért jelentőségéhez méltó újra pozicionálását is. Nem csupán korszerű egyetemi infrastruktúra megteremtése várható a projekttől, hanem az is, hogy az épületegyüttes épített jele legyen az itt létrejövő lelki, szellemi koncentrációnak.

Várható ütemezés szerint 2024. év tavaszára el fognak készülni a Campus kiviteli tervei, és ezt követően megkezdődhet a kivitelezési közbeszerzési eljárás is. A kivitelezés egy rendkívül összetett és nehéz feladat, és a pontos átadás dátuma egyelőre csak becsülhető, de a Kormány kitűzött célja, hogy a 2027-es tanévet már az új Campusban kezdhesse meg az Egyetem.

A Campus eddigi tervei alapján elkészített videót ITT tekinthetik meg.







 

Események

08.
2024. máj.
PPKE
Korunk embere, kultúrája, s egyetemeinek küldetése - Ferenc pápa a PPKE-n elhangzott üzenete
10.
2024. máj.
PPKE
PPKE ALUMNI TALÁLKOZÓ 2024
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe