A mesterséges intelligencia etikai és jogi kihívásai című rendezvény megnyitóján Tahyné Kovács Ágnes Ferenc pápa szavait felidézve emlékeztetett, hogy 'azon kell dolgoznunk, hogy az erőszak és a megkülönböztetés logikája ne verjen gyökeret az ilyen eszközök előállításában és használatában, a legsebezhetőbbek és kirekesztettek kárára. A MI koncepciójának és használatának felelősségteljessé tétele azért szükséges, hogy az emberiség és közös otthonunk védelmének szolgálatába álljon'.
Az Egyetem képviseletében Szabó István rektorhelyettes úr a felfedezés és a feltalálás különbözőségeit elemezve hivatkozott Dr. Roska Tamás szavaira.
Ft. Nyéky Kálmán atya a MI alkamazásiban az emberi elsőbbségre helyezte a hangsúlyt a technokrata jelennel szemben.
Zsedrovics Tamás docens úr tartott előadást a PPKE ITK képviseletében a kutatás legújabb eredményeiről.
Birher Nándor dékán úr az etikai kérdések elemzése előtt rávilágított arra, hogy az ész mindenhatósága helyett a szív elsőbbségére kell hangsúlyt helyezni. Utalt a témában a legutóbbi vatikáni dokumentum tartalmára, a Dilexit Nos-ra (2024) is.
A konferencia többek között az alábbi kérdésekre kereste a választ: Lehet-e etikus egy rendszer? Lehet-e értéksemleges? Hogyan szabályozza az Európai Unió az MI rendeletében az etikai kérdéseket? Mit tartalmaznak egyes MI etikai kódexek?