A Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) a többéves áttekintésben magas létszámú, összesen 2704 alap-, mester- és osztatlan szakos új hallgatóval kezdheti meg a 2023/24. tanévet. Ebben a létszámban még nincsenek benne a hitéleti képzésekre felvett hallgatók.
Az adatokat érdemes a korábbi évek eredményeivel és az országos értékek összevetésében szemlélni. A tavalyi évben csökkenés volt tapasztalható: országosan szűk három százalékkal kevesebb jelentkező és felvett hallgató mutatkozott az eredmények alapján. Ez a tendencia egyetemünkön is érződött, de a változás kiegyenlítettebb, tehát az országoshoz képest kedvezőbb volt. A tavalyi ponthatár húzást követően az összesített adatok alapján 2281 alap-, mester- és osztatlan szakos hallgatóval kezdhette meg a PPKE, idén ez a szám jelentősen megnövekedett 2704-re.
A Hittudományi Kar (HTK) felvételi eljárása elválik az országos általános felvételitől, mivel a hitéleti képzésekre eltérő szabályok vonatkoznak. Ezért itt végleges felvételi eredményekről még nem tudunk beszámolni.
Az eddig ismert adatok alapján úgy tűnik, hogy a kar az osztatlan képzésekre, a katolikus teológus és a hittanár-nevelőtanár osztatlan szakra több jelentkezőt tud felvenni, a katekéta-lelkipásztori munkatárs és a katolikus közösségszervező szakra az érdeklődés megmaradt a korábbi évekhez hasonlóan, így összességében a tavalyinál több hallgatót tudnak fölvenni. Várhatóan a tavalyinál magasabb létszámmal indulhat el a katolikus hit- és erkölcsoktató szakirányú továbbképzés is.
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (BTK) tavaly és idén is növelni tudta felvett hallgatóinak számát, ami azt jelenti, hogy idén szeptemberben 27% több, azaz 1749 új hallgatót várnak a Veni Sancte-ra.
A legnagyobb növekedést a levelező alapképzések hallgatói létszámánál értek el (670 fő a tavalyi 340 után). Továbbra is nagy népszerűségnek örvend a pszichológia szak, emellett töretlen érdeklődés mutatkozik a hagyományosnak mondható, valamint az újabb társadalomtudományi szakok iránt, mint a kommunikáció- és médiatudomány, nemzetközi tanulmányok, szociológia, szociálpedagógia és a politikatudomány. A hagyományos bölcsész szakok közül a korábbi évekhez hasonlóan, idén is az anglisztika és a szabad bölcsészet emelkedett ki.
A Jog- és Államtudományi Kar (JÁK) törekvése a felvételi eljárások során évek óta az, hogy országos összehasonlításban magas hallgatói létszámát megtartva egyre magasabbra emelje a lécet és így egyre nagyobb legyen a kiváló hallgatók aránya. Ebben az évben ezt a célt sikerült elérni, mivel a kar jelentős létszámú hallgatót – a tavalyi 735-tel szemben idén 790-et – a legtöbb képzésen magas ponthatárral vette föl.
A jogász osztatlan szakra összesen 662 hallgató nyert felvételt. Az igazságügyi igazgatási alapszakra 123 hallgató jutott be, közülük 62 nappali, 61 pedig levelező képzésre. Újdonság, hogy a JÁK ebben az évben elindítja Master of Business Administration (MBA) mesterképzését is, levelező munkarenden, itt 59 pont kellett a bejutáshoz.
Az Információs Technológiai és Bionikai Karra (ITK) jelentkezők száma idén is magas volt. A mérnökinformatikus BSc képzés tekintetében több mint ötszörös volt a túljelentkezés, és a tavalyihoz képest jóval magasabb, 350 pont volt a bekerülési ponthatár. Az országban 12 egyetemen indítanak mérnökinformatikai képzést, és a bekerülési ponthatár alapján a Pázmány ITK a 3. helyen szerepel.
A tavalyi évhez képest jelentősen magasabb ponthatárok, és magasabb átlagpontszámok mellett hasonló létszámú (165) új hallgató kezdheti meg BSc vagy MSc szintű tanulmányait az ITK-n.
Minden felvételt nyert hallgatót szeretettel vár a Pázmány szeptemberben!