Az „Együtt a közös otthonért” ökumenikus és vallásközi teremtésvédelmi konferencián elfogadott nyilatkozat

2023.09.25.

Alábbiakban közreadjuk a szeptember 25-én Budapesten megrendezett ökumenikus és vallásközi teremtésvédelmi konferencián elfogadott nyilatkozatot. A tanácskozást az Egyetemünk Hittudományi Kara, a Teremtésvédelmi Kutatóintézet és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Vallás és Társadalom Kutatóintézete szervezte.

 

Mi, az „Együtt a közös otthonért” címmel Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teremtésvédelmi Kutatóintézet és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Vallás és Társadalom Kutatóintézet szervezésében megrendezett ökumenikus és vallásközi teremtésvédelmi konferencia résztvevői, római katolikus, ortodox, protestáns egyházakhoz tartozó keresztények és a szunnita muszlim vallás jelenlévő képviselői, a teremtő Istenbe vetett hitünk és szent írásaink tanítása alapján, ösztönzést merítve I. Bartholomaiosz konstantinápolyi egyetemes pátriárka és Ferenc pápa prófétai útmutatásából, valamint a pápa és Ahmed El Tayeb, az Al-Azhar nagyimámja 2019. február 4-én Abu Dhabiban aláírt közös nyilatkozatából, egybehangzó akarattal kinyilvánítjuk:

  • A világot Isten bölcsességében és jóságában teremtette. Ő a „mennynek és földnek, minden láthatónak és láthatatlannak” és minden emberi lénynek teremtője.
  • A világ egésze, s benne minden teremtmény magán viseli a teremtő Isten bölcsességének és szeretetének nyomait, létével és működésével dicsőíti Istent. Az ember értelmes és szabad lényként kapcsolódik be e kozmikus liturgiába.
  • Az ember hivatása, hogy Istentől kapott ajándékként hálával fogadja a teremtett világot, a benne kisarjadt életet, a saját és minden ember létezését. Tiszteletet tanúsítson a teremtmények iránt, s feltétlen tisztelettel forduljon az Istentől különleges személyi méltósággal és felelősséggel megajándékozott minden egyes ember iránt.
  • Isten meghatározta a teremtett világ értelmes rendjét, célját és az ember rendeltetését. Az ember feladata, hogy megismerje, gondozza és művelje a rá bízott természeti világot, tiszteletben tartva a teremtés fizikai és erkölcsi jó rendjét, megőrizve a saját benső, dinamikus egyensúllyal rendelkező ökológiai rendszer épségét.
  • Az értelemmel és szabadsággal megajándékozott ember súlyos erkölcsi felelősséggel tartozik a teremtés rendjének megóvásáért az eljövendő nemzedékek jólétének érdekében.
  • A természeti környezet súlyos rombolását és a környezettel való felelőtlen bánásmódot bűnnek kell tekinteni. A teremtés jó rendjét sértik azok a cselekedetek, amelyek állat- és növényfajok kipusztulásához vezetnek; a genetikai változatosság csökkenését idézik elő; szennyezik a hidroszférát, a litoszférát vagy az atmoszférát; a természetes élőhelyek és a hagyományos életformák pusztulását okozzák.
  • A teremtés Isten által megalkotott jó rendjéhez tartozik, hogy feltétlen tisztelet és gondoskodás illeti meg az embert fogantatásától természetes haláláig.
  • A teremtés Isten által megalkotott és az ember által tiszteletben tartandó jó rendjéhez tartozik az ugyanazon méltósággal megajándékozott férfi és nő különbsége, kettőjük életszövetsége a házasságban és a belőle kisarjadó család közössége.
  • A teremtés jó rendjében a népek, nemzetek, nemzetiségek, kultúrák, nyelvek, bőrszínek sokfélesége igazi értéket jelent, mely arra rendelt, hogy az emberiség egyetlen nagy családjában a testvéri közösséget gazdagítsa.
  • A teremtő Istenbe vetett hit arra indít, hogy a másik emberben testvért lássunk, akit támogatnunk és szeretnünk kell. Istenbe vetett hitünk arra szólít fel, hogy ápoljuk ezt az emberi testvériséget, óvjuk a teremtést és az egész világot, és támogassunk minden embert, különösen a leginkább rászorulókat és a legszegényebbeket.
  • A teremtő Isten az emberiség egész családjának adta ajándékba és gondozásra a természeti világot. Bolygónk közös örökségünk, amelynek gyümölcsei minden ember javát kell, hogy szolgálják. A népek, különösen a fejlett államok vezetőit különleges felelősség terheli, hogy a föld természeti kincseinek felhasználása igazságos legyen, ne kevesek mérhetetlen profitszerzését, hanem mindenki, különösen a szegények javát szolgálja.
  • A teremtő Isten akarata az igazságosságon alapuló béke. Mindent meg kell tenni az emberi életet és a természeti környezetet pusztító háborúk megelőzéséért, a háborúk mielőbbi befejezéséért, a háborúkhoz vezető környezeti (víz, élelmiszer stb.) válságok okainak felszámolásáért és egy igazságosabb világrend kialakításáért.

Hiszünk abban, hogy mi, vallásos emberek, a teremtő Istenbe vetett hitünk és e hitből fakadó ethoszunk erejében, egybehangzó akarattal elköteleződve, s minden jószándékú emberrel együttműködve, sokat tudunk tenni a teremtett világ megóvásáért, hogy a Föld valóban közös otthonunk legyen.

Bővebben itt: https://www.magyarkurir.hu/hirek/egyutt-kozos-otthonert-az-okumenikus-es-vallaskozi-teremtesvedelmi-konferencia-nyilatkozata

 és itt https://www.magyarkurir.hu/hirek/egyutt-kozos-otthonert-okumenikus-es-vallaskozi-teremtesvedelmi-konferenciat-tartanak-budapesten

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe