Díszdoktoravatás és a jubiláló munkatársak köszöntése a Pázmány-napon

2023.10.12.

A Pázmány-nap alkalmából díszdoktort avattak a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, illetve a 25 éves jubilálást ünneplő munkatársakat is köszöntötték az egyetemen.

A díszdoktoravatáson Szolgay Péter, az MTA doktora, professor emeritus beszédében elmondta, hogy az ITK indításánál célkitűzés volt, hogy emberközpontú technológiákat értő szakembereket képezzenek. Ezért nemzetközi példák követésére törekednek és nemzetközi támogatásokat kapnak.  A kar növekedésében nagy szerepet játszott többek között a Leuveni Katolikus Egyetem is. Prof. Dr. Joos Vandewalle az Európai Akadémia és a Belga Tudományos Akadémia tagja. Az ITK és a KU Leuveni Műszaki Tudományok Kar között intenzív az együttműködés a celluláris neurális hálózatok kutatásában. Karunk számos MSc és PhD hallgatója végzett kutatásokat J. Vandewalle professzor laboratóriumában. Szoros együttműködés volt nemzetközi konferenciák megszervezésében Roska Tamás és J. Vandewalle professzor urak között.

2013-ban Joseph  Vandewalle javaslatára Roska Tamás professzor tiszteletbeli doktori címet kapott a  KU Leuvenben. – emlékezett Szolgay Péter.

Ezt követően Joseph Vandewalle professzor úr laudációja következett, beszédét pedig Prof. Roska Tamás emlékének ajánlotta, aki ösztönző, dinamikus, bátor és odaadó kutató, oktató és vezető volt. Egyetemeink közös történelmét emelte ki hiszen mindketten Európa, ősi katolikus egyetemeihez tartozunk. Joseph Vandewalle ismeretsége Budapesttel 1978-ban kezdődött, amikor megismerte Roska Tamás professzort. 1990-es években több közös projektjük volt a sejtes neurális hálózatokkal kapcsolatban. Kutatásaik nagy része illeszkedik a világ legnagyobb, innovatív kutatásokat publikáló szakmai társaságba(IEEE). Beszédében méltatta, hogy az ITK-n az informatika és a bionika összekapcsolása igen előrelátó lépés és egyedülálló a világon. A kar nemzetközileg is jelentős kutatási tevékenységet fejt ki többek között a neuromorf informatika, a nanotechnológiák, az idegtudományok területén. A két egyetem együttműködését erősíti még: hogy J. Vandewalle professzor úr éveken át tagja volt a mérnökképzés tanácsadó testületének. Roska professzor urat gyakran hívták külföldi zsűritagként egy-egy PhD védésre. Egyetemeink közös értékei többek között: emberközpontú megközelítés az oktatásban és a kutatásban. – fogalmazott Joseph Vandewalle.

A díszdoktoravatás után kezdetét vette a jubiláló munkatársak köszöntése és díjazása. Ezt követően pedig Kuminetz Géza rektor úr „Civilizáció és kultúra katolikus szemmel” című előadását hallhatták a jelenlévők, amelyben először a civilizáció és kultúra fogalmának megközelítését fejtette ki Rektor úr - Kornis Gyula szerint. Például a civilizáció kívülről szabályoz, a kultúra belülről organikusan fejleszt. A mi civilizációnkkal és kultúránkkal nincs minden rendben hiszen valami pusztítja. Pusztítja a gépesített ember és emberi gépezet.

Hogyan maradhatnak fenn a civilizációk és kultúrák? Lehetséges-e időtálló civilizáció és kultúra?

Koronként más érték volt a középpontban. A reneszánszban a szépség, a felvilágosodásban az ész. Ma a gazdasági, technikai hatalmi értékek hipertrófiájának korát éljük. Ez mindent maga alá gyűr. Mégis hol találjuk az értékek rendjét? A vallásban.

Krisztus királysága nem nemzeti, nem nemzetközi, hanem nemzetek fölötti. Nem országokat foglal el. Tanítással nyer meg embereket.

A keresztény kultúra a technikát úgy használja, hogy nem akar minden áron minden munkát elvenni. A legmagasabb szellemi, fizikai, lelki munka pedig, hogy akarjunk Krisztushoz tartozni. – fogalmazott előadásában Kuminetz Géza, egyetemünk rektora.

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe