Egyetemünkön mutatták be a Patrisztikus kommentárok a Szentíráshoz című könyvsorozat első magyarul megjelent kötetét

2024.10.22.

Hosszú, akár évtizedes távlatban megvalósuló vállalkozás első gyümölcseként vehette kezébe a nagyszámú érdeklődő az eredetileg angol nyelven megjelent, ókeresztény Szentírás-értelmezésekből bőséges válogatást közlő, huszonkilenc darabból álló Ancient Christian Commentaries on Scripture magyar fordításának első, a Teremtés könyve 1–11. fejezeteit értelmező kötetét. A bemutatót Dr. Kuminetz Géza, a PPKE rektora nyitotta meg, aki köszöntőjében az egyházatyák jelentőségét hangsúlyozva kiemelte, hogy e szövegek olvasása azért is fontos „mert a szentatyák egyrészt életszentség hírében élt és elhunyt krisztushívők voltak, másrészt írásaik teológiai mélysége ma is inspiráló. A keresztény hitélet és teológia első virágkorát jelenti tehát a patrisztika”.

Őt követően Kendeffy Gábor, a Magyar Patrisztikai Társaság volt elnöke, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara docense beszélt a román kollégákkal való együttműködés kezdeteiről. Joel Elowsky atya, az angol nyelvű könyvsorozat egyik szerkesztője a vállalkozás jelentőségét méltatta, majd Takács László, egyetemünk Klasszika Filológia Tanszékének egyetemi tanára, a magyar fordítás főszerkesztője beszélt arról a munkáról, amelynek eredményeként a kötet megjelent. Claudiu Tuţu atya, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Patrisztikai és Ókeresztény Irodalmi Központjának munkatársa, a közös vállalkozás kezdeményezője elmondta, hogy a román-magyar kooperáció gondolatának megfoganásában nagy szerepet játszott, hogy görögkatolikus papként házasságban él és felesége magyar.

A magyar fordítás néhány sajátosságát végül Pecsuk Ottó, a KGRE HTK docense ecsetelte a jelenlévők számára. Az eseményen megjelent Orosz Atanáz püspök atya is, aki negyedszázaddal ezelőtt hasonló vállalkozásba fogott. Miután kifejezte örömét a magyar fordítás első kötetének megjelenése kapcsán, személyes jókívánságai mellett áldásban részesítette a vállalkozás résztvevőit.

Kapcsolt galéria

Események

21.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap Esztergomban
21.
2025. jan.
PPKE
Pázmány Alumni Pódium
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
20.
2025. febr.
PPKE
Alpha kurzus
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe