Együttműködési megállapodást írt alá a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Nemzeti Emlékezet Bizottsággal

2023.10.16.

A mai napon ünnepélyes aláírás keretében kötött megállapodást a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Nemzeti Emlékezet Bizottság. A két intézmény közel tíz éve dolgozik közösen különböző projekteken, ahol az egyetem hallgatói és oktatói egyaránt kiveszik a részüket.

Az aláírást megelőzően Kuminetz Géza az egyetem rektora elmondtam, hogy az emlékezet egy fontos dolog. Minél messzebb vagyunk, annál tárgyilagosabban kezeljük a dolgokat. Érdemes a múltat kiértékelnünk, amihez épp világnézet szükséges, hogy a tárgyilagosságot egészségesen tudjuk egyesíteni. Az egyetem az emlékezettel is foglalkozik, bár mindenféle technológiát próbálunk bevetni, hogy enyhítsük a bajainkat. A rektor úr kiemelte, hogy a múltat meg kell jól ismernünk, hiszen hajlamosak vagyunk arra, hogy elfelejtsük vagy torzítsuk azt. Vannak olyan események, amelyeket nem szabad elfelejtenünk, mert megtörténtek és valamiképpen velünk is megtörténhetnek. Amire emlékezünk, azzal alakíthatjuk jelenünket és a jövőnket. Kuminetz Géza rektor úr örömét fejezte ki, amiért a két intézmény egymásra talált, hiszen az egyetem is foglalkozik azzal, ami megtörtént, és ami a jövőben is megtörténhet.

Birher Nándor, a BTK dékánja beszédét a vasárnapi olvasmányban Ézsiás próféta könyvében olvasható gondolattal indította. „Készít majd a Seregek Ura ezen a hegyen minden népnek lakomát zsíros falatokból, lakomát újborokból, zsíros, velős falatokból, letisztult újborokból.” (Ézsiás 25,6) A nemzeti emlékezet fontos, hiszen népként, nemzetként is van küldetésünk. A dékán úr kiemelte, hogy a mai individualista világban ezt elfelejtjük, ezért fontos a bizottság munkája és ez az együttműködési megállapodás is. Birher Nándor számára nagy öröm, hogy ebben a megállapodásban a pázmányosok és a károlisok együtt vannak jelen és nagy megtiszteltetés, hogy a két egyetem egy értéket tud képviselni. Fontos, hogy a vallási értékeket is együtt tudjuk megjeleníteni és a keresztény történetiségünk előtérbe kerüljön. A dékán szerint bátran ki kell állni emellett, hiszen ez a megállapodás is ezt a 2014 óta tartó folyamatos munkát erősíti.

Ezek után Földváryné Kiss Réka, a NEB elnökasszonya beszédében elmondta, hogy a megállapodásnak akkor van értelme, ha egy igazi együttműködés és munka van mögötte. Egy új szintre kerül az egyetem és a bizottság közötti kapcsolat. A diákok és ezzel együtt a következő generáció bevonása egy fontos feladata a NEB-nek, ami miatt elengedhetetlen a szoros kapcsolat az egyetemmel. – mondta a NEB elnökasszonya.

A köszöntő beszédek után az ünnepélyes megállapodási szerződés aláírására került sor, ami után egy rövid előadásban ismerhették meg az egyetem munkatársai és a jelenlévők a NEB működésnek céljait és feladatait.

Szeretettel várják a gyakornokokat, hisz elnök asszony szavaival élve, feladat akad mindenki számára.

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe