Molnár László a Pázmány Péter Katolikus Egyetem projektigazgatója a vele készült interjúban tájékoztatja a dolgozókat a projekt előre haladásáról és a munkálatokról.
Elindult a Kéményseprő ház kivitelezés, ha jól látjuk/tudjuk, erről mit lehet tudni?
A Kéményseprő ház felújítása a Bródy projekt keretében zajlik, melynek megvalósítására a megbízást Rektor úrtól 2022. év végén kaptam meg azzal, hogy a beruházást mihamarabb és költséghatékony módon valósítsuk meg. Ezen iránymutatás tükrében a Kéményseprőház kivitelezését két részre bontottuk. A korábbi tervek felhasználásával a felújítás első üteme 2023-ban készült el, mely keretében lecseréltük az épület a tetőcserepeit, az utcai homlokzatát felújítottuk, új utcafronti ablakokat építettünk be, valamint a pinceszinten a vízszigetelést is elkészítettük. Az utcai homlokzat cégére, a Kéményseprő szobor – rossz állapota miatt – restaurálás után sem tudtuk visszahelyezni, így elkészítettük annak hiteles másolatát és az került ki az épület főhomlokzatára, a környéken lakók nagy örömére. Az eredeti restaurált szobrot terveink szerint valamely múzeumnak fogjuk átadni kiállítás céljából, mely kapcsán jelenleg is folynak az egyeztetések.
Az első ütemmel párhuzamosan elkészítettük az épület második ütemének terveit (belső kialakítás és udvari homlokzat), melynek kivitelezése a múlt héten indult el.
Mely munkacsoportok költöznek a házba, kiknek fog „otthont” adni?
Ebben a műemléki épületben korábban lakások voltak, melyekből most irodákat alakítunk ki, megtartva építészeti és műemléki értékeit a háznak.
Alapvetően három irodablokkot alakítunk ki, több mint 70 munkavállaló részére. Az épület jelenlegi felosztását megtartva, a földszinten két önálló irodaegység, az emeleten pedig egy nagyobb irodai blokk jön létre. Tervek szerint a kész irodákba az Egyetem központi egységei költöznek be a JÁK épületeiből. Ezzel a JÁK számára további tereket tudunk felszabadítani és oktatási célokra átadni.
Érinti-e az építkezés a dolgozókat?
Az építkezés nagyobb zajjal járó munkafázisai a szorgalmi időszak után kezdődnek meg és igyekszünk azokat még a szeptemberi tanévkezdés előtt megvalósítani. A kivitelezés nem érinti az Egyetem mindennapjait, a meglévő épületekben zavartalanul zajlik az oktatás, vizsgáztatás és irodai munka.
Mikorra várható az épület elkészülése?
Terveink szerint az épületet 2025-ben, nyár elején vesszük birtokba.
A mostani parkoló helyén várható-e változás a munka befejeztével?
A telken belüli parkoló rendezése egyelőre nem része ennek az ütemnek, a műemlék épület közvetlen környezete azonban átalakul. Az épület mögötti kisebb részén a zöld felületeket rendezzük és növényekkel betelepítjük.
Miben lesznek még változások a munkálatok során?
A kivitelezési munkák során főként a Bródy Sándor utca felé történik az áru és törmelék ki- beszállítása. Bizonyos munkarészek végzése során a Kivitelező használni fogja a parkoló területét, de ezek mindegyikét igyekszünk a nyári időszakra szorítani és a lehető legkisebb kellemetlenséggel kezelni.
Várható az elkövetkezőben változás egyéb épületeket érintően?
Szintén a Bródy projekt keretében zajlik, a Szentkirályi utca 26 szám alatt található, Spartacus ház átalakítása is. Ezen épület engedélyezési tervdokumentációját a – JÁK vezetésével szoros együttműködésben – elkészítettük, mely kapcsán jelenleg zajlik az építési engedélyezési eljárás. Terveink szerint a kivitelezés jövő év elején indulna el és 2026 év végéig fogjuk befejezni.