Izgalmas programokkal várta az érdeklődőket a Pázmány Péter Katolikus Egyetem a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozaton

2023.10.04.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem több mint 25 eseménnyel várta az érdeklődőket Budapesten és Esztergomban szeptember 29-én a Kutatók Éjszakáján.

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar:

Immáron tíz éve a PPKE BTK-n is ugyanazt jelenti szeptember utolsó péntekje, mint országosan: Kutatók Éjszakája! Az Európai Kutatók Éjszakája (angolul European Researcher's Night) az Európai Bizottság Marie Skłodowska-Curie Actions kezdeményezésére és támogatásával az EU-ban és azon túl megrendezett programsorozat minden év szeptember utolsó péntekén, melynek célja a kutatói életpálya bemutatása és vonzóvá tétele. A 2005-ben indult kezdeményezést 2006 óta Magyarországon is évente megrendezik, karunk 2013 óta vesz benne részt.

Szintén hagyományosan a budapesti és az esztergomi kampusz is színes programokkal várta, a megjelent kétszáz érdeklődőt.

Budapesti képzési helyszínünkön elsősorban a felnőttek érdeklődésére számot tartó események kerültek megrendezésre, amelyek között az igazságos háborút témájául tűző vitaestet, bibliai filmekkel és Dávid királlyal valamint az Aranybullával foglalkozó történelmi témájú előadásokat, a magyarországi kelet-ázsiai kisebbségeket, a lengyel és orosz kultúrát bemutató workshopokat, a kari régészeti kutatásokat bemutató előadásokat és a digitális térben való jelenlétünk pszichológiáját boncoló workshopot is látogathattak az érdeklődők.

Hagyományteremtő jelleggel a kar kiváló TDK és OTDK eredményt elért hallgatói is teret kaptak kutatásaik bemutatására.

Esztergomban a felnőttek mellett a gyerekeket is igyekeztünk megszólítani. A Régészettudományi Intézet két ingyenes filmvetítése (Lovakon, nyergekben és Az elveszett király) mellett az oktatókkal és a hallgatókkal együtt az érdeklődőknek lehetőség nyílt arra, hogy megismerhessék a tudomány világát, bepillantást nyerhessenek az emberiség múltjának lenyűgöző rejtélyeibe és inspirációt meríthessenek akár a jövőbeli pályaválasztásaihoz.

Jog- és Államtudományi Kar

Az IDOMSOFT Zrt. megbízásából a PPKE JÁK jogász kutatói és az ITK informatikus kutatói közös kutatást folytattak le, amely során a legjelentősebb állami nyilvántartások eljárási folyamatait modellezték ún. BPMN (Business Process Modeling Notation) folyamatábra segítségével. A kutatás célja az volt, hogy feltérképezzék, mennyire egységesek vagy éppen eltérőek a nyilvántartások eljárási folyamatai. A személyi adat- és lakcím-, az anyakönyv-, a gépjármű- és vezetőiengedély-nyilvántartás mind digitálisan vezetett nyilvántartások, amelyek akkor lennének valóban hatékonyak, ha képesek lennének egymással gyorsan és biztonságosan kommunikálni. Ehhez azonban fel kell tárni és kizárni az ellentmondásokat, amelyek az elvégzett modellezéssel felszínre kerülhetnek.

A Kutatók Éjszakája programsorozat keretében egyben bemutattuk a kutatás módszerét és eredményeit, valamint kitértünk mind jogi mind informatikai szempontból az elkészült folyamatábrák hasznosíthatóságára. Végső soron arra a kérdésre is választ kaptak a jelenlévők, hogy hogyan vezeti át a rendszer névmódosítási kérelmünket az új személyi igazolványra vagy egy újszülött gyermekről hogy lesz bejegyzés az anyakönyvben.

Szintén az országos rendezvénysorozat keretében A medve nem játék - biodiverzitási kocsmakívz programunkon, melyet a Környezetjogi és Versenyjogi Tanszéken a TVKI és a Genezis Kiválósági Diákműhely közös szervezésében jött létre.

 

A versenyen a PPKE JÁK hallgatói értek el remek eredményeket:

  1. helyezett: Olasz Míra (I. éves hallgató)
  2. helyezett: Ádám Dóra (I. éves hallgató)
  3. helyezettek holtversenyben: Szabó Regina (I. éves hallgató), Takó Emese (I. éves hallgató) és Ludányi Tamás (III. éves hallgató).

 

Információs Technológiai és Bionikai Kar

Az ITK-n idén is számos izgalmas programmal várták az érdeklődőket, hogy betekintést adjanak emberközpontú csúcstechnológiás fejlesztéseik kulisszatitkaiba. Legnagyobb népszerűségnek interaktív foglalkozások és laborbemutatók örvendtek.

A program idejére a Kar aulája drónok repterévé vált, ahol a drónsimogató mellett a résztvevők nemcsak távirányítóval próbálhatták ki a drónreptetést, hanem számítógépen egyszerű programot is írhattak hozzá.

A robotika laborban a kézprotézis fejlesztés eredményeit és kihívásait mutatta be. Az érdeklődők megismerkedhettek a különböző fejlesztési irányokkal és prototípusokkal, melyek segítségével kutatóink eljutottak a (jelenleg is fejlesztés alatt álló) anatómiailag pontos robotkéz megalkotásához.

Egy másik laborban pedig ultrahangos technológiával mutatták be, hogy milyen nehézségekkel szembesülnek a búvárok egy vízikatasztrófa utáni mentés közben. A Hableány sétahajó katasztrófája ihlette azt a kutatást, melyben ultrahangképek, szonárképek, kiterjesztett és virtuális valóság segítségével segítik a búvárokat a könnyebb tájékozódásban. A Kutatók Éjszakáján egy akvárium, néhány játékhajó és egy hordozható ultrahang készülék segítségével egy kincskereső játékban mérhették össze a résztvevők, hogy ki találja meg legkönnyebben az elsüllyedt hajóroncsot.

Mikrofluidikai laboratóriumuk a lab-on-a-chip technológiát mutatta be a résztvevőknek, akik megismerkedhettek a mikron pontos prototípusgyártás rejtelmeivel, megnézhették, milyen a levegő plazma halmazállapotban, valamint különböző mikroszkóp típusokat is kipróbálhattak.

Reméljük eseményeinken jövőre is sok érdeklődővel találkozunk!

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe