Meghallani a szegények sóhaját – textilipari jógyakorlatok

2024.12.09.

Az adventi elcsendesedés idején sokan tesznek karitatív lépéseket és fordulnak a legszegényebbek felé. Sóhajukat meghallani messze több, mint egyfajta jótékonykodás. Sikeresen zárta immár hagyományos, Második Szent Márton Napját a PPKE Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont Teremtésvédelmi Kutatóintézet GENEZIS Kiválósági Diákműhelye.

A kerekasztal témája a leszakadt régiók felzárkóztatása és a textilipar fenntarthatósági, teremtésvédelmi kapcsolódása volt. A divatipar elmúlt húszéves iránya környezeti és társadalmi katasztrófák okozójává vált, ez az iparág a Föld negyedik legszennyezőbb termelési ágazata lett. A szennyező anyagok kibocsátásával járó ruhagyártás a természeti erőforrások szempontjából is kizsákmányoló. A gyártást végző munkások szociális és társadalmi helyzete is embertelen, ez a modernkori kizsákmányolás egyik formája - hangsúlyozta dr. Farkas Dóra (PPKE JÁDI). A luxus textilipar mérhetetlen szennyezését látva indult el Szabó Györgyné Daskó Szilvia (varrodai integrátor, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület) a ReFarmerBank felépítésének útján. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat társadalmi felzárkózás területén végzett munkájával alapvető céljának tekinti kezdetektől, hogy hasznos munkája jó célt szolgálhasson: a társadalom peremén élők méltóságának visszaadásán fáradozik.

Magyarországon a Krisnavölgy is jó gyakorlatot valósított meg, ahol ma még folyik úgy textilgyártás, hogy a növények megtermelésétől a kész ruhadarab megvarrásáig, tehát a munkafolyamat egészében, a ruhadarab teljes életciklusa alatt szempont a fenntarthatóság, helyesebben a szemléletmód teremtésvédelmi. Hitbéli meggyőződés nélkül mindez nem volna lehetséges – emelte ki az Ökovölgy Alapítvány elnöke, Németh Péter. 

Az előadók egyetértettek abban, hogy a kisközösségeknek megtartó ereje van. A leszakadt régiók életre keltése és környezettudatosságának formálása egyszerre rengeteg nehézséget hoz felszínre, amiről keveset beszélünk. A Máltai Szeretetszolgálat által Tarpán működtetett varrodában dolgozni sok nehéz sorsú roma asszonynak – általuk pedig családjuknak - a túlélést jelenti. A családi szociális és egészségügyi nehézségek felőrlő köréből hosszabb- rövidebb időre kiszabadulni és teremtő munkát végezni, erőt ad a legnagyobb reménytelenség közepette is – foglalta össze Káli Betty textilművész, tervező. 

A használt farmerből előállított,– tehát újrahasznosított –, a fiatalabbakat célzó termékeik rendkívül népszerűek. Tolltartók és táskák, babzsákok találnak gazdára a fiatalok körében. A Máltai varrodák megtestesítik a teremtésvédelmi szemléletmód gyakorlati megvalósulását azáltal, hogy újrahasznosított, természetes alapanyagokból állítanak elő kitűnő tervező munka révén olyan termékeket, amelyek élettartama messze túlmutat a multik kínálta termékekén. Tevékenységük messze több, mint munkahelyteremtés, hiszen a munkaerő teljes szociális helyzetét is kapják minden alkalmazottal, és ez rendkívüli felkészültséget, rugalmasságot igényel. A varroda számára az elmúlt hónapokban a PPKE JÁK Caritas gyűjtött használt farmerokat, melyeket a helyszínen Hrubi Mátyás (PPKE JÁK hallgatója) vezetésével a ReFarmerBank képviselői számára átadtak. A kerekasztalt összehívta és moderálta: Tahyné Kovács Ágnes (PPKE JÁK, TVKI) a GENEZIS Kiválósági Diákműhely vezetője.

Események

31.
2025. márc.
JAK
[Caritas] Könyvvásár
Aula
02.
2025. ápr.
JAK
Áder János: A klímaváltozás hatásai és a fenntartható fejlődés
E3 előadó
03.
2025. ápr.
ITK
IT-Medtech-Biotech Karriernap 2025
Pázmány ITK
05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Iohanneum 213
08.
2025. ápr.
HTK
Emlékkonferencia Rokay Zoltán halálának első évfordulóján
12.
2025. ápr.
JAK
Történelem tavaszi tábor (Gradus ad Facultatem) - 2025
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe