A központi rendezvényen Ft. Dr. Tóth Tamás titkár úr az Egyetem Fenntartója képviseletében köszöntő beszédében Pázmány Péterre emlékezett. „Az elmúlt 400 év történelme sok változást hozott, eszmék és hozzájuk kapcsolódó rendszerek jöttek és mentek, de a katolikus oktatás és annak csúcsa a katolikus felsőoktatás célja semmit sem változott. Bátran kijelenthetjük, hogy Pázmány Péternek ebben is igaza volt.” – fogalmazott. A Titkár Úr azt is elmondta nem elég világos válaszokat adni korunk kihívásaira, hanem ezeket meg is kell ismertetnünk a hallgatókkal, a következő generációk képviselőivel.
Erre a szellemi munkára szemmel láthatóan nagy, sőt egyre növekvő igény van. Úgy fogalmazott: „A Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának, mint az egyetem fenntartójának kettős célja van: egyrészt egy kimagasló szellemi műhely létrehozása, másrészt egy olyan felsőoktatási központ működtetése, amely képes átadni a benne felhalmozódó tudást a jövő nemzedékek számára, mondta.”
A Pázmány-napi ünnepség az egyetemi kitüntetések átadásával folytatódott. A díjazottak között voltak Ft. Dr. Puskás Attila, az egyetem Hittudományi Kar prodékánja, aki Pro Universitate-díjban részesült. Szintén munkája elismeréséül Pro Universitate-díjat vehetett át Dr. Csurgay Árpád István professzor emeritus úr. A professzor életműve nemcsak hazánkban, hanem nemzetközi szinten is mérföldkőnek számít a villamosmérnöki tudományok és a nanoelektronika területén, valamint kiemelkedő jelentőségű az Információs Technológiai és Bionikai Kar új, kvantummérnök MSc szakának létrehozásában.
A Pázmány-emlékérmet Dr. Csurgay Árpád Istvánné kapta, aki elkötelezett munkájáért és rendkívüli hozzájárulásáért, amelyet egyetemünk Információs Technológiai és Bionikai Karának szellemi és kulturális életéhez adott. Ildikó munkássága és életútja nemcsak szakmailag, hanem emberileg is olyan példát állít elénk, aki megmutatja, hogy a kultúra és a tudomány kéz a kézben jár.
Az ünnepség további részében a jubiláló munkatársak díjazására került sor. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem alapításának 30. évfordulójához kapcsolódva, tavaly köszöntötték először a legalább 25 éve az egyetemen dolgozó munkatársaikat. Most a hagyományt folytatva köszöntötték az eltelt idő alatt jubiláló kollégákat. Hálával és köszönettel fordulnak valamennyiük felé, akiknek tudása, hite és embersége egyaránt hozzájárult az elmúlt évtizedek sikereihez.
A BTK kitüntetett munkatársai:
Deák Katalin, aki a Dékáni Hivatal munkatársa
Dr. Hankovszky Tamás, aki a Filozófia Tanszék oktatója
Dr. Jany János, aki a Nemzetközi Tanulmányok Tanszék oktatója
Kissné Csorba Erika, aki a Dékáni Hivatal munkatársa
Dr. Lőkös Péter, aki a Germanisztika Tanszék oktatója
Dr. Ötvös István, aki a Jelenkortörténeti Tanszék oktatója
Dr. Pataki Erzsébet Elvira, aki a Klasszika-Filológia Tanszék oktatója
Pereszlényiné Mándity Mária, aki a Tanulmányi Osztály munkatársa
Dr. Reuss Gabriella, aki az Angol Nyelvű Irodalmak és Kultúrák Tanszék oktatója
Dr. Schandl Veronika, aki az Angol Nyelvű Irodalmak és Kultúrák Tanszék oktatója
A HTK kitüntetett munkatársa:
Ft. Dr. Puskás Attila, aki a Dogmatika Tanszék oktatója
A JÁK kitüntetett munkatársa:
Kuslits Béláné, aki az Idegen Nyelvi Lektorátus oktatója
Dr. Landi Balázs Zoltán, aki a Polgári Jogi Tanszék oktatója
Dr. Szalai Márta, aki a Deák Ferenc Intézet oktatója
Szalainé Szikszai Krisztina, aki a Doktori Iskola munkatársa
Kitüntetett központi munkatárs:
Jancsovics Magdolna, aki a Pályázati Osztály munkatársa
Az oklevelek átadása után Rektor Úr ünnepi előadása következett „Megfontolások a krisztusi emberképről és a keresztény jogeszméről” címmel. Az előadásban a rektor kiemelte, hogy örök emberi feladatunk, hogy helyes eszmét és képet alakítsunk ki Istenről, a világról és magunkról és ezek szolgálata legyen egyéni, nemzeti és nemzetek feletti célunk. Arra is nagy figyelmet kell fordítanunk, hogy még a helyes eszme se torzuljon sem akkor, amikor próbáljuk azt birtokba venni, megélni, sem akkor, amikor egyik nemzedék adja át hagyományát a másiknak. „ Az emberkép és az azt leképező jogeszme ma az ún. fejlett nyugati civilizációkban kórós tüneteket mutat. Nem beszélhetünk immár a homo sapiens-ről, hanem sokkal inkább a homo rapiens-ről. A keresztény emberkép és jogeszme örök ellenszere a túlkapásoknak, mert a helyes istenkép vezérli.” – mondta.
Az eseményen a PPKE ITK 20 éve alakult kórusa énekelt, soraikban hallgatókkal, dolgozókkal és oktatókkal, Bércesné dr. Novák Ágnes egyetemi docens vezényletében.