A Magyar Tudomány Ünnepe

2015.11.03.
A Magyar Tudomány Ünnepe 2015. évi rendezvénysorozata november 3-30. között az egész országban kerül megrendezésre. Ehhez csatlakozik a Pázmány Péter Katolikus Egyetem is.
 
 

Egyetemünk idén is részt vesz a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozaton (2015.11.03–30.).

A PPKE BTK programjai:

A magyar őstörténet régészeti kutatásának legfrissebb eredményei – Orosz-Magyar Uráli Régészeti Expedíció

Előadó: Dr. Türk Attila, a PPKE Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kar Régészeti Tanszékének egyetemi adjunktusa

Időpont: 2015. november 5. 17.00
Helyszín: PPKE BTK, Iohanneum díszterem (Esztergom, Majer István út 1-3.)

A hazai társadalomban napjainkban zajló folyamatokat mélyebb elemzés nélkül áttekintve is szembeütköző tény, hogy a magyarság elődeinek története a mai magyar identitás szerves részét alkotja. Tudományos alapokon nyugvó kutatásuk, illetve az újabb eredmények folyamatos bemutatása ezért a magyar tudományosság alapvető feladata.

A korai magyar történelem, közkeletűbb nevén a magyar őstörténet az írott adatokat tekintve forrásszegény kutatási terület. Így a régészet, mint rohamosan gyarapodó forrásanyagú tudományág kiemelkedő jelentőséggel bír e téren. A magyarok elődeivel kapcsolatba hozható legfrissebb leletekről összefoglalva azt állapíthatjuk meg, hogy az Urál és a Kárpátok közötti régió hagyatékában kezdenek kirajzolódni olyan jól körülhatárolható lelőhelycsoportok, melyek egyszerre mutatnak kapcsolatot a Kárpát-medence, illetve a Volga-Urál régió kora középkori hagyatékával. Vagyis támpontot adhatnak a vándorlás útvonalához.

Az új adatok jobb megismerése érdekében 2013-tól sikeresen újraszerveztük mintegy 30 év szünetet követően a magyar-orosz őstörténeti régészeti expedíciók tradícióját, magyar részről a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Régészeti Tanszékének és az Magyar Tudományos Akadémia BTK Magyar Őstörténeti Témacsoportjának összefogásával. Célunk, hogy a korai magyar történelem régészeti kérdéseit eredményesen és érdemben kutassuk. Az előadásban az utóbbi évek kutatási eredményei kerülnek bemutatásra elsősorban a 2015. évi expedíció fényében.

 

Ehnaton, Mózes és a monoteizmus. Egy elfojtott emlék visszatérése

Jan Assmann előadása

Időpont: 2015. november 10. 17.00
Helyszín: PPKE JÁK E1 előadó (1088 Bp. Szentkirályi u. 28-30.)

A világhírű ókortörténész, egyiptológus, aki a "kulturális emlékezet" kutatójaként mindenfajta kultúratudomány számára új megközelítést és programot kínált, november 10-én előadást tart a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Jan Assmann (1938) a szélesebb közönség számára is megközelíthetővé tette az ókori Egyiptom világát, kimutatva, hogy nekünk, a modern nyugati világ lakóinak is közvetlen közünk van ehhez a sokszor félreértett világhoz. A saját múltunkba beleszövődik az ókori Egyiptom kultúrája, így a görög-római és a zsidó-keresztény gyökereken kívül – elfelejtett-elfojtott emlékként, egyfajta ellenvilágként és közvetlen előzményként is – ez alkotja kulturális mivoltunk harmadik összetevőjét. Kultúránk egyiptomi elemét Assmann olyan alkotásokban is kimutatta, mint például Mozart Varázsfuvolája: az erről szóló nagyszabású munkája zenetudományi körökben a mű mértékadó értelmezésének számít. Legújabb könyve a nyugati világ egyik alapító történetét, a bibliai kivonulástörténetet elemzi kultúratudományi nézőpontból.

A bibliai monoteizmust időben alighanem valamelyest megelőzte Ehnaton fáraó monoteisztikus kísérlete, ezért újra és újra felmerült az a gyanú, hogy a rövid életű egyiptomi modell közvetlenül befolyásolta a sokak szerint egyiptomi származású Mózes vallásalapítását. Az előadás ezeket az összefüggéseket mutatja be és összegzi.

A Filozófia Nemzetközi Világnapja – A migrációs válság filozófiai szempontból

Résztvevők: Balázs Zoltán (egyetemi docens, Corvinus Egyetem); Hörcher Ferenc (egyetemi docens, MTA-BTK Filozófia Intézet igazgatója); Mezei Balázs (tanszékvezető, PPKE BTK); Karácsony András (rektorhelyettes, ELTE)

Időpont: 2015. november 18. 16.00
Helyszín: PPKE BTK, Sophianum, 203-as terem (1088 Bp. Mikszáth Kálmán tér 1.)

A migráció a kortárs világ egyik hatalmas kihívása. Jelentős morális, kulturális és társadalompolitikai kérdéseket vet fel. A legnagyobb problémát jelenleg az Afrikából és a Közel-Keletről Európába áramló néptömeg okozza, aminek kapcsán az Európai Unió alapvető politikai, morális és kulturális struktúrái kerültek a viták középpontjába. A politikai manőverezésen túl a migráció problémája nem utolsósorban filozófiai. A Filozófia Nemzetközi Világnapja Pázmány-rendezvénye keretében erre a problémára keresnek megoldást a beszélgetés tudományosan és közéletileg ismert szereplői.

Multikulturális kommunikáció – Interkulturális párbeszéd közötti különbségek

Meghívott előadók: Szilágyi Csaba, Vincze Krisztián, Kránitz Mihály, Béres Tamás, Hidas Zoltán

Időpont: 2015. november 27. 9.00
Helyszín: PPKE BTK, Sophianum (1088 Bp. Mikszáth Kálmán tér 1.)

A workshop egy vatikáni dokumentumot tekintve kiindulópontnak a mai magyar és európai szellemi élet egyik legfontosabb kérdését vizsgálja. Ma, amikor egyre világosabbak a multikulturális kommunikáció nehézségei, ideje másként tekinteni az új világhelyzetre. Komolyan fel lehet vetnünk egy másik modell körvonalait, amelyet a vatikáni dokumentum interkulturális párbeszédnek nevez, s amely a multikulturalitás világától leginkább abban különbözik, hogy a benne résztvevők úgy nyitnak egymás felé, hogy eközben megőrzik saját identitásukat is. Egy ilyen párbeszéd lehetőségeit mérlegeli a tanácskozás a teológia, szociológia, valamint a történettudomány felől közelítve.

A PPKE ITK programjai:

November 6. 15:00-15:30

PPKE ITK (1083 Budapest, Práter u. 50/a) Simonyi előadó

dr. Csurgay Árpádné: "Borúra derű" - egy kilátástalan helyzetre adott egyik válasz: tudomány

Az I. Világháború és a Trianon Treaty sokkját érző magyar társadalom „szellemi népgyógyításának" eszközét a kultúra vezetése „tudásberuházásban" látta. Már a Kiegyezés után is nagy ívű tervek, törekvések vezettek újonnan szervezett egyetemek kapunyitásához.

Természettudományi karok professzorai és az ipar összefogása virágzó kutatómunkához, a magyar ipar fellendüléséhez vezetett.

Magyarország egy sikertörténete mögött reményteli jövőkép, döntésképesség, "több" tudás állt.

November 6. 15:30-16:00

PPKE ITK (1083 Budapest, Práter u. 50/a) Simonyi előadó

Dr. Pongor Sándor: Kooperáció és kommunikáció mikrobiális közösségekben - kérdések és modellek

A sok fajnak otthont adó mikrobaközösségek mind a természetes környezetben, mind az emberi, állati szervezetekben fontos szerepet játszanak. Komplex rendszereket alkotnak, melynek tagjai együttműködnek egymással, ugyanakkor versengenek a tápanyagokért és az élőhelyekért. Megismerésükben nagy szerepet játszanak az ágens alapú számítógépes modellek, melyekkel olyan tulajdonságok is vizsgálhatók, mint a stabilitás, a rendszerek hirtelen összeomlása vagy a fenntartható növekedés.

Az egyik legegyszerűbb ilyen rendszer, a bakteriális quorum-érzékelés génjei néhány egyszerű regulációs körből állnak, melyek révén a sejtek egyrészt külső jelekre is reagálni tudnak, másrészt megoldanak olyan feladatokat is, melyekre egyedül egyetlen sejt nem lenne képes. Számítógépes szimulációk és laborkísérletek szerint a nem-kommunikáló sejtek képesek stabilis közösségek részeként működni, a kooperációra képtelen sejtek viszont a közösségé összeomlását idézik elő. A közösségek sokféle molekulát bocsátanak ki, amelyek a sejtek és fajok közötti kommunikációt szolgálják. Míg a közös jelzések stabilizálhatják a közösséget, a közös rezisztencia-tulajdonságok pedig a közösség önvédelméhez járulhatnak hozzá. Érdekes analógiák állnak fent a gén-terjedés és a vírusok genomiális integrációja között.

A PPKE JÁK programja:

November 12. 10:00-15:00

PPKE JÁK (1088 Budapest, Szentkirályi u. 28. II. em) Szent II. János Pál díszterem

Felzárkózás vagy lemaradás? A magyar gazdaság negyedszázaddal a rendszerváltás után - körkép és kilátások

Konferencia a Heller Farkas Közgazdaságtudományi Intézet szervezésében

A rendszerváltás 25. évfordulója jó alkalom arra, hogy bemutassuk Magyarország pozícióinak alakulását a versenyképességet meghatározó makro- és mikroökonómiai megközelítésben. Rámutassunk arra, hogy mely területeken valósult meg felzárkózás és hol maradt fenn, vagy nőtt Magyarország lemaradása Európában a rendszerváltás óta; 1990-2015 között.

A konferencia programja:

10.00 Dékáni köszöntő/ megnyitó

10.10-12.10 Magyarország versenyképessége nemzetközi dimenzióban
Elnök: Dr. Schlett András

Előadók:
Dr. Katona Klára: A külföldi tőke elemeinek hatása a magyar vállalati beruházásokra az elmúlt negyedszázadban
Dr. Fábián Attila: Magyarország regionális versenyképessége a Kárpát-medencében.
Dr. Katits Etelka – Dr. Szalka Éva: A magyar nemzetgazdasági ágak pénzügyi összehasonlító elemzése, avagy a növekedésre kiél(h)ezve
Dr. Vida Krisztina: A magyar gazdaság teljesítménye a Visegrádi országok között a növekedés és felzárkózás szempontjából
Dr. Kőrösi István: A versenyképes, szociális piacgazdaság esélyei Magyar-országon.

Vita

12.10-13.00 Ebéd

13.00- 15.00 Magyarország versenyképessége nemzetgazdasági megközelítésben
Elnök: Dr. Kőrösi István

Előadók:
Dr. Botos Katalin: Rendszerváltás és gazdaságpolitika. Rabár Ferenc igazsága.
Dr. Botos József: Fenntartható nyugdíjrendszer: visszapillantás, előretekintés.
Dr. Lentner Csaba: Önkormányzatok, regionális fejlődés
Dr. Halm Tamás: A felsőoktatás mint versenyképességi tényező: források és eredmények
Dr. Szigetvári Tamás: A magyar infrastruktúra helyzete a rendszerváltáskor és napjainkban

Vita

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
09.
2025. máj.
BTK
Kazinczy Ferenc Szép Magyar beszéd verseny
Iohanneum Díszterem
09.
2025. máj.
PPKE
Alumni Találkozó 2025
12.
2025. máj.
PPKE
Fenntartható katolikus iskolák - könyvbemutató
16.
2025. máj.
HTK
Kecskés Pál 130 című ünnepi konferencia
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe