A Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora Irakban tárgyalt

2015.09.14.

A Wasiti Egyetem rektora, Abed Alrazak A. Al-Nasiri meghívására, Szuromi Szabolcs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) rektora 2015. szeptember 15 és 19 között tartózkodott Irakban. Ez idő alatt, részletes tárgyalásokat folytatott a Wasiti Egyetemmel egy hónappal korábban aláírt együttműködési szerződés megvalósításának konkrét területeiről, beleértve a vallásközi párbeszéd, az arab nyelv- és irodalom, az ókortörténet, a régészet, a jogtudomány, a műszaki tudományok, és a bionika kérdéskörét. Ehhez hasonló egyeztetésre került sor a PPKE vezetője és a Bagdadi Műszaki Egyetem rektor-helyettese között. Szuromi Szabolcsot fogadta az iraki helyettes felsőoktatási miniszter, akivel áttekintették a szélesebb körű együttműködések lehetőségeit, valamint egyeztettek a magyar egyetemi fokozatok (BA/BSc, MA/MSc, PhD) iraki elismeréséről. A Kúfai Mecsetben működő Vallásközi Intézetben – amelyet a Kúfai Egyetem az UNESCO-val együttműködve állított helyre – a PPKE rektora, a Katolikus Egyetem Keleti Intézetével közösen megvalósítható kutatásokról tárgyalt, különös tekintettel a Kúfában található egyedülállóan gazdag könyvtári állomány feldolgozása tekintetében. A Wasiti Egyetemen, 2015. szeptember 16-án Szuromi Szabolcs az iszlám és a kereszténység közötti dialógus legaktuálisabb alapelvei címmel tartott előadást. Az iraki egyetemekről érkezett szakértők, professzorok és kutatók nagyszámú jelenlétében elhangzott egyórás előadást mind az iraki állami televízió, mind az iraki Felsőoktatási Minisztérium csatornája teljes egészében közvetítette. 2015. szeptember 17-én tartották Kerbelában a III. Al-Ameed Muzulmán Tudományos Világkongresszust (Third Global Scientific Al-Ameed Conference), amelynek történetében elsőként vett részt keresztény vallású szakértő, a PPKE rektora személyében. Szuromi Szabolcs iraki tartózkodása során felkereste a legkiemelkedőbb muzulmán szent helyeket, és több síita vallási vezetővel folytatott eszmecserét, akik közül külön említésre méltó Abdul-Mahdi, karbalai seikkel való személyes megbeszélése. Mindegyik muzulmán vallási vezető sajnálatát fejezte ki az Iszlám Állam által elkövetett szélsőséges cselekményekkel kapcsolatosan, és egyértelműen kihangsúlyozta, hogy azok ellentétesek az iszlám tanításával.