A PPKE 2018-as felvételi eredményei

2018.07.25.
A hazai felsőoktatásban stabilan meghatározó helyet betöltő Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) felvételi pontszámai, és az ezek alapján a 2018/2019-es akadémiai évre felvett hallgatók létszáma, újra jó eredményt mutat.

A tisztán hitéleti képzést folytató patinás Hittudományi Karon (HTK) a felvételi eljárás sajátos jellege miatt, még nem alakult ki az új tanévre felvételt nyertek végleges száma. Minden meghirdetett szakon (osztatlan teológus; katolikus közösségszervező BA; katekéta-lelkipásztori munkatárs BA; hittanár-nevelőtanár MA; katolikus kánonjogász MA) pótfelvételivel is felvételt lehet nyerni. A legnagyobb érdeklődés katekéta-lelkipásztori munkatárs és a hittanár-nevelőtanár szak, illetve a hit- és erkölcsoktató szakirányú továbbképzés irányában mutatkozik a jelentkezők részéről.

A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (BTK) a rendes felvételi eljárás keretében felvett 1225 fővel meg tudta tartani a mostanra hagyományosnak mondható magas színvonalat a felvételi ponthatárok megállapításánál. Az újonnan felvettek száma meghaladja a 2017. évi kifejezetten eredményes létszámot. A BTK-n a mostani eljárásnak köszönhetően 980 nappali és 245 levelező képzésű új hallgató kezdheti meg tanulmányait. Jelentős (8.67 %-os) a létszámbeli emelkedés az MA képzések tekintetében, ahogy a levelező BA képzésre felvettek száma is 8.6 %-kal nőtt. A meghirdetett MA képzésekre felvettek száma ebben az évben 226. A bekerüléshez a legmagasabb pontszámokat a nemzetközi tanulmányok BA (476 pont), a kommunikáció és médiatudomány BA (nappali 465.5 pont), és a pszichológia BA (448.36 pont) szakok átlagpontjai érték el. Továbbra is a legnépszerűbbnek bizonyult a pszichológia BA; az anglisztika BA; a szociológia BA; nemzetközi tanulmányok BA; valamint a politológia BA. A mesterképzés területén a pszichológia, a fordító-tolmács, a Kelet-Ázsia tanulmányok, és a nemzetközi tanulmányok szak irányában mutatkozott a legnagyobb érdeklődés. Az osztatlan tanárképzés gerincét a magyar – történelemtanár és az angol – történelemtanár szak alkotja.

A Jog- és Államtudományi Karon (JÁK) – a minőségi követelmények szem előtt tartásával – a 2017-es évhez hasonlóan, a rendes felvételi eljárásban 760 új hallgató kezdheti meg tanulmányait a karon. A jogász nappali képzésen idén 460 (önköltséges formában 370) pont volt a felvételi küszöb. Ezzel a szakra összesen 636 főt vett fel idén a JÁK. Az osztatlan jogászképzésen belül, 294 fő a nappali, 342 fő pedig a levelező képzési formára felvett hallgató. Az utóbbi eredmény jól közvetíti a JÁK azon törekvését, amely minden képzését egyenlően fontosnak tekinti. Az igazságügyi igazgatás alapszakon jelentősen emelkedett az elmúlt évhez viszonyítva a bejutáshoz szükséges ponthatár, ami államilag finanszírozott formában 428 pontot jelent. Egyúttal 8.7%-kal tovább nőtt az alapszakra felvett hallgatói létszám. Így reményeink szerint, az idei adatok megerősítik a PPKE JÁK kiemelkedő pozícióját a hazai jogászképzésben.

Az idei évben is kiemelkedő volt az Információs Technológiai és Bionikai Karra (ITK) jelentkezők száma, ami azt mutatja, hogy egyre többen szeretnék tanulmányaikat a PPKE ITK-n folytatni. Ez a tendencia mérnökinformatikus BSc tekintetében több mint hétszeres túljelentkezést eredményezett. A szak tavaly is kiemelkedőnek tekinthető 400-as pontátlagával szemben, ez idén 405 pontot meghaladó átlagot eredményezett. Ugyanez az érték a molekuláris bionika mérnöki BSc szak tekintetében elérte a különösen is magas 445.64 pontot, ahol a felvételhez szükséges küszöbérték 411 pont volt. A korábbi évekhez képest is folyamatosan erősödő ponthatárok mellett 186 új hallgató kezdheti meg BSc, vagy MSc szintű tanulmányait az ITK-n.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem által 2018. július 25-én felvett hallgatók összlétszáma 2171 fő. A PPKE kifejezetten sikeresnek tartja az ez évi rendes felvételi eljárást, mind a minőségi kritériumoknak az egyes szakok ponthatáraiban történő érvényesítése, mind a magas hallgatói létszám szempontjából. Ezek egyértelműen jelzik a katolikus egyetem pozíciójának stabilitását, valamint – méretarányos összehasonlítás alapján – kiemelkedő népszerűségét a hazai felsőoktatásba jelentkezők körében. A PPKE így bizakodóan tekint a meghirdetésre kerülő pótfelvételi hasonló eredményessége felé, és inspirál mindenkit, hogy az intézményt választó jelentkezők éljenek ezzel a lehetőséggel.

Dr. Szuromi Szabolcs DSc.
rektor

Események

16.
2025. jan.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
21.
2025. jan.
PPKE
Pázmány Alumni Pódium
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe