Az egyházi tanítás érvényesülése a műszaki kutatásokban

2019.04.01.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) mérlegelte és megfontolta az Élet Pápai Akadémiájának 2018 nyári ülésén elhangzottakat, különös tekintettel a géntechnológia, az agykutatás, a gyógyszer-kémiai eredmények, a biotechnológiai fejlesztések, a transzhumanizmus eredményeire, valamint a robotika és a mesterséges intelligencia terén elért új, kiemelkedő lehetőségeket hordozó felfedezésekre. A PPKE felismerve az új technológiák által hordozott értéket, aktívan közre kíván működni – nemzetközi szinten – az említett lehetőségekkel együtt jelentkező komoly etikai, illetve az Egyház erkölcsi tanítását is érintő új problémakörök szakmai elemzésében és bioetikai kiértékelésében. Mindezt a felelősséget szem előtt tartva, Szuromi Szabolcs rektor bejelentette, hogy 2019. április 1-vel, tudományterület szerinti megosztásban, neves hazai és külföldi szakértők bevonásával megalakult az International Advanced Bioetics for Technology and Engineering Center (azaz: a Korszerű Nemzetközi Bioetika Műszaki és Mérnöki Központja [ABTEC]), amelynek vezetőjéül Heriberto Cabezas professzort nevezte ki. A PPKE bízik abban, hogy az új multidiszciplináris alapokon működő központ – együttműködve több európai katolikus egyetemmel és kutatóintézettel, meghatározó és kiegyensúlyozott szerepet tud betölteni az Egyházi Tanítóhivatal álláspontja alapján, a műszaki – orvos – és természettudományok határterületén legújabban felmerülő kérdések bioetikai értékelésében.