Esztergomi együttműködési megállapodás

2016.03.08.

A Magyar Katolikus Egyház egyetemeként a Pázmány Péter Katolikus Egyetem számára kiemelten fontos Esztergom Városa, az állam és egyházalapítás központja és Hazánk történelmének legfontosabb egyházi központja. Az Egyetem évről évre markánsabb szerepet vállal az oktatási és kutatási programjainak megvalósításával a város páratlan örökségének feldolgozásában és aktív résztvevője Esztergom kulturális életének. Ennek legfontosabb intézményi központja a Pázmány Iohanneum épületében kialakított, a Régészeti Tanszék gyakorlati oktatási és kutatását biztosító bázisa és a Régészeti Térinformatikai Laboratórium, ahol pázmányos oktatók, kutatók és hallgatók végzik munkájukat. A magyar hallgatók számára nyújtott gyakorlati régészeti oktatás mellett 2013 óta a Pázmány itt rendezi meg a nemzetközi régészeti nyári egyetemeit, melynek keretében jelentős számban fogad külföldi hallgatókat a világ különböző részeiről. 2016 őszétől itt indul az Egyetem angol nyelvű régészeti képzése is. Mindezen folyamatos fejlesztések fontos célja, hogy fiatal régész kutatók egyre nagyobb számban kapcsolódjanak be Esztergom Város tudományos és kulturális életébe. Fontos kihangsúlyozni, hogy a Régészeti Tanszék munkáját a helyi intézményekkel, különösképpen a Magyar Nemzeti Múzeum Vármúzeumával és a Balassa Bálint Múzeummal együttműködésben végzi, de szoros kapcsolatot tart fenn például a város középiskoláival is, ahonnan máris nagy számban sikerült lelkes önkénteseket bevonni a város régészeti emlékeinek feldolgozásába. Az Esztergom Önkormányzata és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem közt 2016 március 8-án aláírt együttműködési megállapodás ezt az Esztergomért végzett munkát emeli hivatalosan is még magasabb szintre.