Kutatók Éjszakája a Pázmányon

2021.09.20.

Egyetemünk idén is tartalmas programokkal várja az érdeklődőket az évente megrendezésre kerülő Kutatók Éjszakája című tudományfesztiválon.

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Egyiptom az "arab tavasz" után tíz évvel

2021. szeptember 24. (18:00-20:00)
Budapest, Sophianum, II. emelet 204-es terem

Az esemény előadói és témái: Nagyné Rózsa Erzsébet: Egyiptom társadalmi viszonyai: demográfia, kisebbségek, migráció; Csicsmann László: Az egyiptomi külpolitika; Marsai Viktor: A Nílus vízhozama és az etiópiai gátépítés; Tüske László: Az egyiptomi vallási intézményrendszer és a politika.

Regisztráció

A folyosón a villany – Pilinszky János dimenziólépései

2021. szeptember 24. (18:30)
Budapest, Sophianum

A Pázmány Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara csatlakozik a XX. század egyik legegyénibb hangú költője, Pilinszky János születésének 100. évfordulóját ünneplő Pilinszky 100 eseménysorozathoz. Az eseményt egyúttal a Kutatók Éjszakája keretében rendezzük.
A workshop és kerekasztal-beszélgetés a költő munkásságát fókuszba állító jelenlegi hazai kutatásokból ad ízelítőt. Az előadásokat a Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet hallgatói által készített filmetűdök követik. A workshop 21 óra után kerekasztal-beszélgetéssé alakul: a téma az ugyancsak 100 éve született Mészöly Miklós író és Pilinszky János életművének aktualitásai.

Regisztráció

A Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport rendezvénye:

Ázsiai szupervárosok

2021. szeptember 24. (18:00)
Budapest, Sophianum, II. emelet 203-as terem

Az esemény előadói és témái: Gulyás Anett: A négyezer éves Zhengzhou – az okosvárosok mintaképe. Az okosváros projektek jövője Kínában; Szakáli Máté: Süllyedő Jakarta; Decsi Dóra: Japán, ahol mindenki városban él; Günsberger Dóra: Karacsi, a fények városa: életkalyibák és felhőkarcolók között; Szilágyi Zsolt: Megacity a pusztán. A mongol urbanizáció és kulturális hatása; Salát Gergely: Chang'an, a 8. századi szuperváros.

Regisztráció

Az Orosz Tanszék rendezvénye:

Orosz mozaik

2021. szeptember 24. (18:00)
Budapest, Sophianum, II. emelet 205-ös terem

Az esemény előadói és témái: Kolontári Attila: Az orosz titkosszolgálat és a Trockij-gyilkosság; Horváth Géza: Dosztojevszkij és Lars von Trier filmjei; Ljavinecz Marianna: Orosz kulturális est: játékos nyelvtanulás, nyelvi és kultúrtörténeti vetélkedő, daltanulás, orosz ételek.

Regisztráció

A Politológia Tanszék kerkasztal-beszélgetése:

Feltétlenül zöld a környezetvédelem? A környezeti problémák konzervatív értelmezése

2021. szeptember 24. (20:00)
Budapest, Sophianum, II. emelet 203-as terem

Az ökológia és a klímavédelem napjainkban már nem pusztán egy a lehetséges politikai programok közül, hanem olyasmi, ami – tekintettel az emberiség előtt álló kihívásokra - az élet egészét kívánja átalakítani. Ez a radikalizmus nem mai keletű: az úgynevezett 'mélyökológia' már a 20. század közepe óta hangsúlyozza, hogy a hagyományos, 'sekély', emberközpontú környezetvédelem nem képes megbirkózni a fenyegető természeti katasztrófával, ezért metafizikai, kozmológiai és antropológiai szemléletünk teljes átalakítására van szükség, nem pusztán ilyen vagy olyan szakpolitikai megoldásokra.
A témáról Dr. Nyirkos Tamás egyetemi docens, filozófus és Tarján Tamás történész, tanársegéd beszélgetnek. A beszélgetést moderálja Dr. Botos Máté egyetemi docens, a PPKE Politológia tanszékének vezetője.

Regisztráció

A Pszichológiai Kutató Laboratórium körbevezetése:

Hogyan vizsgálhatjuk, mi történik a fejünkben?

2021. szeptember 24. (18:00-20:00)
Budapest, Sophianum, IV. emelet 406-os terem

A laborlátogatás során röviden bemutatjuk a serdülőkori kognitív és érzelmi fejlődéssel foglalkozó Béta projektünket és a kamaszok vizsgálatára is használt EEG műszereket és működésüket. Az önként jelentkezők pedig ki is próbálhatják a 16 elektródás EEG-eszközöket, így képet kaphatnak az agyhullámaikról. Emellett a szemmozgáskövetés módszerét is megismerhetik, illetve kipróbálhatják a látogatók, sőt betekintést nyerhetnek a képzeleti képek élénkségének kérdőíves és kísérletes vizsgálataiba, és annak életkori változásait vizsgáló kutatásunk eredményeibe.

Regisztráció

A Régészettudományi Intézet előadásai:

Fiatal kutatók a Pázmány régészeti műhelyéből

2021. szeptember 24. (20:00)
Budapest, Sophianum, II. emelet 204-es terem

Az esemény előadói és témái: Győrffy-Villám Zsombor: Roncsolásmentes régészeti kutatások a Balaton-felvidéken; Sulayman Al Halabi: A huszti kincs a Magyar Nemzeti Múzeumban; Zágorhidi Czigány Bertalan: Ritka és különleges pengetípusok a 10. századi Kárpát-medencében; Gönczi Zoltán Lőrinc: „Lavabo inter innocentes manus meas ..." Kézmosóedények és tisztálkodás a középkorban; Kotán Dávid Márk: Távolsági ostromgépek szerepe és jelentősége a 13-14. századi európai és közel-keleti hadviselésben.

Regisztráció

Síkhegyi Ferenc: Virtuális utazás térben és időben térképek segítségével

2021. szeptember 24. (18:00-18:30)
Esztergom, Iohaneum, Díszterem

A bemutató Magyarország térképi megjelenését tekinti át a 14-ik századtól a 19-ik század elejéig, amikor rajzi pontossága és annak grafikus ábrázolása elérte a mai ismereteinknek megfelelő formát. Ezt a folyamatot vetített képek, reprodukciók és a 16-ik századig visszanyúlóan néhány eredeti nyomtatott térkép illusztrálja.

Regisztráció

A Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport előadása:

Bajáki Rita: Járványkezelés a 16-17. századi Magyarországon

2021. szeptember 24. (18:30-19:00)
Esztergom, Iohaneum, Díszterem

Az előadás a 16-17. századi pestisjáványok elleni védekezés egy sajátos, tudományosnak kevésbé mondható, mégis minden orvos által javallt módját mutatja be.

Regisztráció

A Vestigia Kutatócsoport előadása:

Domokos György: "Pestis és gepárd"

2021. szeptember 24. (19:00-19:30)
Esztergom, Iohaneum, Díszterem

Járványok és egyéb érdekességek a XV-XVI. századi olasz forrásokban Esztergom és Eger környékén

Regisztráció

Az Óvó-és Tanítóképző Tanszék előadásai:

Balla Gergely: Impresszionizmus, avagy a szubjektív objektivitás

2021. szeptember 24. (19:30-20:00)
Esztergom, Iohaneum, Díszterem

A szubjektív szó az egyén sajátos befogadói attitűdjét is jelezheti (esetemben az alkotói hozzáállás is) az előadásban. De valójában azt, hogy a korszak új kapcsolatot talált a környezetével, s ez új tárgyilagosabb, racionálisabb hozzáállás (objektivitás) - a konzervatív akadémizmussal ellentétben - megengedte az egyéni attitűdöket, megoldásokat és metódusokat is (szubjektivitás), s ezért (is) robbanhatott ki Párizsból a modern művészet.

Regisztráció

Tölgyessy Zsuzsanna: Vendégségben Szent István királynál performance

2021. szeptember 24. (20.00–20.30)
Esztergom, Iohaneum, Díszterem

A program bepillantást enged Szent István életének fontos mozzanataiba élőképekkel, párbeszédekkel.

Regisztráció

Játékos felfedezőtúra a fiataloknak az éjszakai Iohanneumban

2021. szeptember 24. (20:30-21:00)
Esztergom, Iohaneum

Az épület játékos felfedezése tanító és óvópedagógus hallgatók segítségével.

Regisztráció

Információs Technológiai és Bionikai Kar

Zsedrovits Tamás, Tornai Kálmán: Drónok, drótok, madarak

2021. szeptember 24. (16:00-17:00)
Budapest, ITK épülete, Aula

A pilóta nélküli repülőgépekről (UAV, drón) egyre többet hallani, a legtöbb gyerek (és apuka) álma, hogy reptethesse őket. Mire kell figyelni a drónok tervezésénél, hogyan lehet elkerülni az ütközéseket, hogyan látnak a drónok? Mindezek kulcsfontosságú kérdések a hobbidrónok, de még inkább az ipari és katonai célú drónok esetében. Gyere el, és tudj meg többet erről az izgalmas és aktuális kérdésről, ismerd meg a legújabb eredményeinket a témában!

Laki András: "Lab-on-a-chip" eszközök orvosbiológiai használata

2021. szeptember 24. (16:00-18:00)
Budapest, ITK épülete, 342-es terem

A labor mikrofluidikai eszközök tervezésével, gyártásával és tesztelésével foglalkozik. Kiemelt alapkutatásai között szerepel az élelmiszerbiztonság (élelmiszerrel terjedő paraziták kimutatása, patogének detekciója), humán diagnosztika (vérdiagnosztika, keringő tumorsejtek kimutatása, mikrofluidikai sejtreaktorok) és mikron nagyságú részecskék mikrofluidikai eszközzel történő elválasztása. A laborbemutató során a legújabb kutatási eredményekkel ismerkedhetnek meg a látogatók.

Pongor Csaba: A mikrovilág rejtelmeitől a rendszerbiológiáig

2021. szeptember 24. (18:00-20:00)
Esztergom, Iohanneum, 217-es terem

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Esztergomi Kutatóházába érkező látogatóknak bemutatjuk a Rendszerbiológia laboratórium kutatásait ahol élesztőtörzsek kooperációját tanulmányozzuk. A kutatások nem csak elméleti jelentőséggel bírnak, hiszen a bor- és söriparban is nagyon sokszor több törzs keverékét alkalmazzuk. Ezeken túl a Mikroszkópia laboratóriumban megismerkedhetnek a rendelkezésre álló fény- és elektronmikroszkópjainkkal, melyeket anyagtudományi és biológiai témákra egyaránt használunk.

Regisztráció

Tornai Kálmán: Készítsünk Android programot!

2021. szpetember 24.
Az előadás online formában lesz követhető.

A programban lehetősége nyílik megnézni és kipróbálni, hogy miből is áll egy Android alkalmazás elkészítése.

 

A személyes jelenlétű programok maszkban és védettségi igazolvánnyal látogathatók!

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe